GÜNDEM

Koronavirüs ve dünya ekonomisine etkisi…

”Çin’deki koronovirüs salgını, İstihdamın Kuzey Amerika’ya geri dönmesini sağlayacak.”

KORONA ÖLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR

Çin’deki virüs salgınının ekonomik yansımaları

Enver Erkan:

”Bu olaya dünyanın kayıtsız kalması mümkün değil. Ülkede tüketim alışkanlıkları ve yatırım politikaları değişebilir. Çin ekonomisindeki yavaşlama küresel ekonominin yavaşlaması anlamına geliyor.”

Çin’in Hubey eyaletinin Vuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Hubey eyaletine bağlı 17 kentte yaşayan yaklaşık 50 milyon kişi tecrit altında. Ölü sayısının artması ve koronavirüsün 23 ülkeye ulaşmasının ardından Dünya Sağlık Örgütü, ‘uluslararası acil durum’ ilan etti.

Çin’deki ölümcül virüsün ekonomik etkileri de baş göstermeye başladı.

Önde gelen küresel şirketler Çin’deki üretimlerini askıya aldı, ofislerini kapattı ya da şube sayısını azaltma yoluna gitti.

Uluslararası kuruluşlar, Çin’deki virüsün yayılmasının, 2003 yılındaki SARS benzeri ekonomik sonuçları olabileceğini belirtiyor.

Ekonomist Enver Erkan:

”Virüs salgınına ilişkin tablonun ağırlaşması durumunda bunun Çin ekonomisine ve Çin’le ticari ilişkileri olan ülkeler için olası etkileri..

Yeni virüs salgını dünyanın kendini soyutlayabileceği bir problem değil..

Rakamlar gün geçtikçe artıyor. Bunun en başta Çin ekonomisine olumsuz yansıması olacak..

Aralık ayından bu yana yaşanan virüs tehdidi Çin’in ilk çeyrek büyümesini bir puandan fazla aşağı çekecek, yüzde 5’in altında bir büyüme gerçekleşecek..

Çin ile ticari ilişkisi olmayan ülke bulunmuyor. Dolayısıyla Çin yavaşladığı zaman dünya yavaşlıyor, küresel ekonomik büyüme aşağıya doğru çekiliyor. Çin’de olan bu olaya dünyanın kayıtsız kalması mümkün değil.”

‘Çin’deki üretim faaliyetleri uzun süre askıya alınabilir’

Ekonomist Enver Erkan:

”Yeni virüs nedeniyle sadece Vuhan ve çevresinde değil Çin’in Şanghay ve Pekin gibi büyük merkezlerinde de ekonomik faaliyetler yavaşladı..

Tüketim alışkanlıklarından, şirketlerin yatırım eğilimlerine kadar birçok değişim yaşanacak..

Birçok küresel şirketin Çin’de üretim merkezleri olduğunu ve bazılarının üretim faaliyetlerini geçici süreyle durdurduğunu anımsatırım..

Bu iş kontrol altına alınmadığı sürece üretim faaliyetleri uzun süre yürütülemeyecek. Ne kadar uzun süreceğine bağlı olarak bunun bilançolara etkisi de aynı şekilde aratacak. Çin’de önemli bir istihdam kaybına neden olacak.”

‘Salgının büyümesi, ticareti ve turizmi baltalar’

Enver Erkan:

”Çin’in Vuhan şehri önemli bir lojistik, ticari faaliyet ve otomotiv üretimi konusunda bir hub olduğunu anımsatırım..

Salgın tehdidinin büyümesi Çin’le yapılan ithalat-ihracatın yani ticari ilişkilerin yavaşlaması anlamına gelecek..

Çin ile iş yapan, mal alıp mal satan şirketler bu yatırım ve faaliyetlerini gözden geçirmek zorunda kalacaklar. Dolayısıyla bu, sadece Çin ekonomisine değil küresel ekonomiye de yansımaları olacak bir belirsizlik..

Ayrıca turizmi de baltalayacak bir gelişme. Bu durum bazı ülkelerin turizm faaliyetlerini yavaşlatacak ve turizm gelirlerini azaltacaktır.”

‘Yatırımcı güvenli varlığa yöneldi’

Enver Erkan:

”Çin’den kaynaklı bu belirsizlik durumu karşısında yatırımcı güvenli varlığa yöneldi, piyasadaki oynaklık arttı..

Virüsle ilgili daha kötümser bir senaryoda yatırımcı ve piyasa tablosuna ilişkin de…Yatırımcının normalde riskli olarak değerlendirdiği bütün ana varlık sınıfları değer kaybeder ve güvenli varlıklar ön plana çıkar, altın gibi emtialar. Petrol fiyatları aşağı doğru gelir. Küresel talep bundan olumsuz etkilenir. Belki OPEC ve partner ülkelerin bu durumu dengelemek adına ek aksiyon alması gerekebilir. Benzer şekilde gelişen ülke varlıkları da bu konuda risk altında. Tabii dolar, diğer paralara göre güçlü konumda olacaktır.”

En az 361 hasta hayatını kaybetti

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla ülke geneline yayılan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında ölü sayısı 361’e, virüsten etkilenenlerin sayısı ise 17 bin 205’e yükseldi.

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan yazılı açıklamaya göre virüsün bulaştığı hastalardan 2 bin 296’sının durumu ağır.

Virüsü taşıdığından şüphelenilenlerin sayısı 21 bin 558’e ulaşırken, müşahede altına alınan kişi sayısı 152 bin 700’e çıktı.

Çin ana karası dışında enfekte sayısı Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 15, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 8, Tayvan’da ise 10’a yükseldi.

Çin’de koronavirüs salgınında can kaybı SARS’ı geçti

Ülkenin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan koronaviris salgınında can kaybı sayısı Çin’de 2002-2003 yıllarında şiddetli akut solunum yolu sendromunun (SARS) neden olduğu ölü sayısını geçti.

SARS virüsünün ölüm oranı yüzde 10 civarında seyrederken, koronavirüste ölüm oranı yüzde 2 civarında değerlendiriliyor. Çin’de Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, 2002-2003 yıllarında SARS’dan dolayı 349 kişi yaşamını yitirmişti.

Son 24 satte 57 can kaybı

Ülkede koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saatte 57 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 829 yeni vaka tespit edildi.

Bununla birlikte can kaybının 350’si ve virüs tespit vakalarının 11 bin 177’si ülkede koronavirüs salgınının merkez üssü olarak kabul edilen Hubey eyaletinde görüldü. Eyaletin başkenti Vuhan’da vaka sayısı ise 5 bin 142 oldu.

Ayrıca yoğun şekilde koronavirüs tespit edilen eyaletlerde ise vaka sayısı Cıciang’da 724, Guangdong’da 683, Hınan’da 566, Hunan’da 521, Anhui’de 408, Ciangşi’de 391, Ciangsu’da 271, Sıçuan’da 254, Şandong’da 246’ya yükseldi.

Vaka sayısı merkezi yönetime doğrudan bağlı kentlerden Pekin’de 191, Şanghay’da 193, Çongçing’de 300, Tiencin’de 48’e ulaştı.

Dünya genelinde Çin dışında tespit edilen koronavirüs vakalarının dağılımı ise şöyle:

 • Japonya: 20
 • Tayland: 19
 • Singapur: 18
 • Güney Kore: 15
 • Avustralya: 12
 • Almanya: 10
 • ABD: 11
 • Malezya: 8
 • Fransa ve Vietnam: 6
 • Birleşik Arap Emirlikleri: 5
 • Kanada: 4
 • İngiltere, Rusya, İtalya, Hindistan: 2
 • Nepal, Kamboçya, Sri Lanka, Finlandiya, İspanya, İsveç: 1

Bu arada koronavirüsten Çin dışında ilk can kaybı Filipinler’de kayda geçti.

”Çin’de dizginlenemez şekilde can alan salgın ‘ABD ekonomisine yarayacak’ ”

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross:

”Çin’deki koronovirüs salgını, İstihdamın Kuzey Amerika’ya geri dönmesini sağlayacak.”

Çin’de patlak veren koronavirüs salgını piyasaları altüst ederken ‘Çin’in ekonomisine zarar vermek için biyolojik saldırı yapılmış olabileceğine’ dair komplo teorilerini de beraberinde getirdi.

Çin’de kontrol edilemezse tüm dünyada kitlesel ölümlere yol açabileceği korkusu yaratan salgın, Trump’ın Ticaret Bakanı tarafından ABD’nin hayrına olarak yorumlandı.

Sunucu:

“Öldürücü virüsün Çin ekonomisini sekteye uğratacağını düşünüyor musunuz?” 

Wilbur Ross:

“Her Amerikalının kalbi koronavirüs kurbanları için atmalı, o yüzden çok makus ve kötücül bir hastalık üzerinden zafer kutlaması konuşması yapmak istemiyorum..

İş dünyası, tedarik zincirlerini yeniden gözden geçirirken koronavirüsü değerlendirmek zorunda kalacak. Bu, insanların hesaba katmak zorunda olduğu yeni bir risk etkeni. Dolayısıyla bunun istihdamın – bazısı ABD’ye bazısı Meksika’ya olmak üzere- Kuzey Amerika’ya geri dönmesine yardımcı olacağını düşünüyorum.”

Böylece ABD Ticaret Bakanı, her gün yeni bir ülkeye sıçrayan Çin’deki koronavirüs salgınında olumlu yan bulan ilk kişi oldu.

İLGİLİ HABER

tr.sputniknews – Derya Yaşar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: