''Özellikle yoksul ülkeler salgınla mücadelede donanımlı değil''

Çin’de yeni tür corona virüsüne bağlı can kaybı 259’a ulaştı; vaka sayısı 12 bini buldu.

Ülkeler vatandaşlarının Çin’den tahliye edilmesi çalışmalarını sürdürüyor.

Dünya Sağlık Örgütü:

”Ülkeler salgın kontrolüne karşı hazırlıklı olmalı”

Çin’de corona virüsü salgınında resmi vaka sayısı 11 bin 791 olarak açıklandı. Bu sayısı, 2002 ile 2003 yıllarındaki ağır akut solunum yetmezliği sendromu SARS vakalarının neredeyse 4 bin üzerinde.

Dünya Sağlık Örgütü Pekin temsilcisi Gauden Galea yaptığı açıklamada, özellikle yoksul ülkelerin salgınla mücadelede donanımlı olmadığına dikkat çekti.

Çin Komünist Partisi, virüsün ilk ortaya çıktığı Wuhan kentinin de bulunduğu Hubei eyaletinde Pazar günü sona ermesi gereken yeni yıl tatilini 13 Şubat’a kadar uzattı.

Huanggang kenti sakinlerinin de, hastane, eczane ve markette çalışanlar dışında evden çıkması yasaklandı.

Hükümet her haneden tek bir kişinin iki günde bir gıda alışverişi yapmasına izin veriyor.

Corona virüsünün bu yeni türü Çin ve Tayvan dışında şu ana dek en az 23 ülkede tespit edildi.

Tayland, Japonya, Singapur, Güney Kore, Malezya, Avustralya, Almanya, ABD, Fransa, Vietnam, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, İtalya, İngiltere, Kamboçya, Finlandiya, Hindistan, Filipinler, Nepal, Sri Lanka, İsveç ve İspanya olarak sıralandı.

Çin, vatandaşlarının ABD’ye girmesini yasaklayan Trump yönetimini eleştirdi. Pekin’in işbirliği konusunda yetersiz kaldığına yönelik yorumlara da tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, bu açıklamaların hasmane olduğunu söyledi. Hua, ‘’Dünya Sağlık Örgütü seyahat sınırlaması önermezken, ABD’nin tam tersi yöndeki aceleci tavrı bir iyi niyet göstergesi değil’’ dedi.

İLGİLİ HABER

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: