GÜNDEM

‘Türkiye’ye mali yardım yapılmadığı eleştirileri asılsız’

‘SOMUT PROJELERE YARDIM’

Avrupa Birliği, ‘Anlaşmayı Türkiye de çok iyi biliyor’

AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi, “Anlaşmayı Türkiye de çok iyi biliyor”

Avrupa Birliği (AB), mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye’ye söz verilen mali yardımın yapılmadığı eleştirilerini geri çevirdi.

AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson Zagreb:

”Avrupa Birliği’nin mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye’ye söz verdiği mali yardımları yapmadığı eleştirileri gerçeği yansıtmıyor..

Türkiye’nin AB’ye mali yardımları ödemediği yönündeki eleştirisi ‘asılsız’ ..

Anlaşma Türk tarafıyla imzalandı. Onlar da anlaşmayı çok iyi biliyor”

SOMUT PROJELERE YARDIM’

Ylva Johansson Zagreb:

”Söz konusu mali yardım, somut projelerin finanse edilmesi için söz verildi. Bunların bazıları uzun süreli. Örnek olarak sığınmacılar için sağlık merkezleri ya da okul inşa edilmesi..

Mali yardım aynı zamanda yüzbinlerce sığınmacı çocuğa ders veren öğretmene de aktarılıyor. Öğretmenler aylık maaş alıyor. Bu nedenle mali yardımın tamamı ödenmiş değil..

Türkiye’deki bir milyon 700 bin sığınmacının gıda ihtiyacı düzenli olarak karşılanması için mali yardım gönderiliyor.”

AB 2016 yılında Avrupa’ya sığınmacı akınının sınırlandırılması için Türkiye ile geri kabul anlaşması imzalamıştı.

Anlaşmaya göre Yunanistan’a Türkiye üzerinden giriş yapan ve Yunanistan’da iltica başvurusunda bulunmayan sığınmacıların Türkiye’ye iade edilmesi kararlaştırılmıştı..

AB, bunun karşılığında Türkiye’ye toplam 6 milyar euro mali yardım, kabul edilen her Suriyeli sığınmacı karşılığında bir Suriyeliyi yasal yollardan kabul etme ve Türkiye ile vize muafiyeti sürecinin hızlandırılmasını taahhüt etmişti..

Türkiye, mülteciler için AB’den yapılan ödemelerin yetersiz olduğu eleştirisini sık sık dile getirmiş, Erdoğan, Barış Pınarı Harekâtına sert tepki gösteren AB ülkelerini sığınmacılara “kapıları açmakla” tehdit etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu verdiği demeçte, “Şu anda 2020’deyiz ve hâlâ ilk 3 milyar euronun tamamı elimize ulaşmış değil” diye konuşmuştu..  

AB 2020 yılında mülteciler için Türkiye’ye 1 milyar euro aktarılmasını öngörüyor. Böylece 2020 sonuna dek Türkiye’ye yaklaşık dört milyar euroya yakın mali yardım yapılmış olacak. Paranın geri kalanının ise 2025 yılına kadar ödenmesi planlanıyor.

“Türkiye altı kriteri yerine getirmedi”

AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Johansson:

”Türkiye’ye vize serbestisi tanınması konusunda Ankara’nın birçok ilerleme kaydettiğini ancak Türkiye’nin bu konuda hâlâ altı kriteri yerine getirmediğini ifade etmek isterim..

Örnek olarak terörle mücadele yasası..

Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri görüşmelerinde ise hiçbir ilerleme kaydedilmedi.”

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top