DÜNYA

IŞİD’in yeni lideri ‘Emir Muhammed Abdul Rahman el Mevla el Selbi’

Öldürülen IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin halefinin gerçek kimliği istihbarat servisleri tarafından belirlendi

‘IŞİD’in yeni lideri olarak açıklanan Haşimi Kureyşi, gerçekte Telafer doğumlu el Selbi’

The Guardian: ‘Yeni lider ilan edilene dek Selbi, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Yardımcısı olan kardeşiyle ilişkisini sürdürdü’

Öldürülen IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin halefinin gerçek kimliği istihbarat servisleri tarafından belirlendi

İngiliz gazetesi The Guardian:

”IŞİD’in yeni lideri olarak açıkladığı Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi’nin gerçekte kim olduğu teyit edildi. Bağdadi’nin halefi Emir Muhammed Abdul Rahman el Mevla el Selbi”

‘Ezidi Soykrımı’na liderlik etti

Uzmanlar:

”IŞİD’in açıklamasında geçen Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi; eski Irak lideri Saddam Hüseyin’in ordusunda askerlik yapmış, ABD işgali sırasında 2004’te esir alınmış, ABD’nin kontrolündeki Bucca kampında Bağdadi ile birlikte hapis yatmış Hacı Abdullah lakablı Telaferli Türkmen militan..

Kendisi, ABD Dışişleri’nin yakalanması için 5 milyon dolar ödül koyduğu ‘aranan teröristler’ listesinde Emir Muhammed Abdul Rahman el Mevla el Selbi olarak yer aldı.”

The Guardian:

”Emir Muhammed Abdul Rahman el Mevla el Selbi, Terör örgütünün kurucu üyelerinden biri, Irak’ta Ezidi azınlığın köleleştirilmesi kampanyasına liderlik etti ve küresel çapta operasyonları kontrol etti” 

‘Selbi avı Türkiye’ye genişledi’

The Guardian:

”IŞİD liderliğindeki Arap olmayan az sayıda isimden biri olan el Selbi, Telafer kentinde Iraklı Türkmen bir ailede doğdu..

Musul Üniversitesi’nden şeriat hukuku alanında diploması var. İslami eğitimi sayesinde örgütte yükseldi, ‘Ezidi Soykırımı’nı teşvik eden fetvalar verdi ve Ninova bölgesinde etnik temizliği yönetti..

27 Ekim 2019’da Bağdadi’nin öldürülmesi öncesi ABD Dışişleri’nin yakalanması için 5 milyon dolar ödül koyduğu ‘Selbi için yürütülen av, Türkiye’ye de genişledi.”

‘Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi kardeşiyle ilişkileri devam etti’

The Guardian:

”Selbi’nin kardeşi (Adil Selbi/Selvi) Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi (Yardımcısı). Selbi’nin, Yeni IŞİD lideri olarak ilan edilmesine dek kardeşiyle ilişkilerini sürdürdüğü düşünülüyor..

Bağdadi’nin öldürülmesinden saatler sonra Selbi yeni lider ilan edildi, IŞİD’in yeni lider olarak açıkladığı ‘Haşimi el Kureyşi’ takma ad. Gerçek kimliği hem diğer üst düzey isimlerden hem de istihbarat servislerinden saklandı..

Hem bölgesel hem de Batılı  istihbarat servisleri geçen üç ayda IŞİD’in Türkmen lideriyle ilgili bir resim oluşturdu. IŞİD’in karar alma mekanizmasının merkezinde durduğunu saptadı ve Bağdadi kadar örgüte gözükara şekilde sadık, katı bir eski tüfek, çok etkili bir ideolog olarak portresini çizdi.”

‘Tecrübesiz gençlerden kadro kurmakla uğraşıyor’

El Selbi yahut Hacı Abdullah’ın bazı kesimlerde Abdullah Kardaş olarak bilindiği, ama Iraklı yetkililerin Abdullah Kardaş’ın iki yıl önce ölen başka bir üst düzey IŞİD’li olduğunu söylediğine de yer verilen haberde, yeni liderin pozisyonunu ve örgütten geriye kalan tecrübesiz gençlerden oluşan kadrosunu sağlamlaştırmakla meşgul olduğu aktarıldı.

‘Musul çevresinde olduğu sanılıyor’

İstihbarat yetkilileri, Selbi’nin yerine dair fazla bilgi sahibi olmadıklarını, ama Bağdadi ile İdlib’e gitmiş olmasına ihtimal vermediklerini, Musul’un batısındaki kasabalarda kalmayı tercih etmiş olduğunu sandıklarını belirtti.

Yeniden inşa edilen Musul’a geri dönen toplulukların arasına karışmaya çalışan IŞİD liderleri ve daha alt düzey üyeler için bu şehir hala sığınak oluşturuyor.

Geçen hafta Musul’da ‘obez müftü’ yakalandı

Nitekim örgütün fetvalarına uymayan din adamları ve güvenlik yetkilileri hakkında infaz emri vermesiyle tanınan IŞİD müftüsü Ebu Abdulbari kod adlı Şifa en Numa, geçen hafta Musul’un doğu yakasındaki Mansur mahallesinde yakalandı.

Yaklaşık 254 kiloluk IŞİD müftüsü, yürüyemediği ve polis aracına da sığmadığı için bir kamyonetin kasasında taşınmıştı. 

‘Irak, ayda 60 IŞİD saldırısına sahne oluyor’

Irak’ın kuzeyindeki Kürt güçlerin yaz ortasından beri ülkenin ortasında ve kuzeyinde düzenlenen saldırılarda artış olduğu uyarısı yaparken, IŞİD de Bağdadi ile örgüt sözcüsü Ebu Hasan el Muhacir’in öldürülmesinin intikamını almak için 20-26 Aralık arası 106 saldırı düzenlediğini iddia edildi.

Üst düzey bir Iraklı Kürt yetkili:

“Saldırıların ağırlık merkezi giderek güneye kayıyor. Suikastlar, yol kenarına yerleştirilen bombalar ve güvenlik güçlerine yönelik saldırılar yoluyla ayda ortalama 60 saldırı takip ediyoruz..

Kırsal ağları oldukça yerle yerinde. Ne de olsa IŞİD üyeleri hala aylık maaş alıyor ve dağlık bölgelerde eğitimden geçiyor. Bu ağ sayesinde örgüt askeri açıdan yenilse de dayanıyor.” 

Suriye’de IŞİD’li esir kampları patlamaya hazır bomba gibi

Sınırın öbür yakasındaki Suriye’de ise Avrupalı yetkililerin IŞİD’den geriye kalan en büyük tehdit gözüyle baktığı iki IŞİD’li esir kampı bulunuyor. 

Suriyeli Kürt güçlerin militanlarla ailelerini kontrol altında tuttuğu el Hol ve el Roj kampları, ‘aşırılıkçılık yatağı’ olarak değerlendiriliyor, öyle ki el Hol’un bazı köşelerine güvenlik güçleri giremiyor.

IŞİD’in en fanatik kadın üyelerinin diğerlerini çok katı dini talimden geçirdiğine dair haberler geliyor. 

Kürt kaynaklar, kamplarda beyin yıkama yapanlar olduğunu, bunların diğer üyeleri taciz ettiğini anlatıyor. İçlerinde sayıları 2 bini bulan yabancı savaşçıların ülkelerine geri dönmeleri ihtimali, Avrupalıları korkutuyor ve vatandaşlıktan çıkarmaya yönlendiriyor. 

İLGİLİ HABER

tr.sputniknews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top