''RTÜK’e verilen internet medyasını denetim görevi.. Bu kurumun görevini AİHM içtihatlarına uygun yapmalı..''

Avrupa Konseyi medya raporu

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından hazırlanan, ‘Avrupa’da gazetecilerin güvenliği ve medya özgürlüğü’ konulu rapor

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi:

”Türkiye, ceza ve terörle mücadele yasalarını basın ve gazetecileri susturmak için suistimal etmeye son versin.”

İngiliz parlamenter George Foulkes tarafından hazırlanan rapor ve buna bağlı karar tasarısında, Avrupa Konseyi içinde en fazla tutuklu gazetecinin Türkiye’de olduğu saptaması yapıldı.

Genel Kurul öncesi Kültür, Eğitim Medya Komitesi’ndeki oylamada, AKPM üyesi MHP milletvekili Kamil Aydın rapora itirazlarını dile getirdi ve muhalefet şerhi koydu.

RAPOR:

-Türkiye’de gazeteciler mahkeme öncesi keyfi bir biçimde aylarca ve yıllarca tutuklu kalıyor..Bu durum ifade ve düşünce özgürlüğüne aykırı bulunduğu için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından da eleştirildi..

-AKPM’nin daha önce aldığı kararlara uygun olarak Türkiye’den, Türk Ceza Kanunu’nun ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçunu düzenleyen 299. maddesini, ‘devletin egemenlik alametlerine ve organlarının saygınlığına karşı suçlarla’ ilgili 301. maddesini kaldırmalı veya değiştirmeli..

-‘Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçuyla ilgili 216. maddeyle, ‘Silahlı Örgüt üyeliği’ ile 314. maddenin Venedik Komisyonu uyarıları doğrultusunda dikkatli bir şekilde yorumlanmasının güvence altına alınması tavsiye edilmekte..

-RTÜK’e verilen internet medyasını denetim görevi.. Bu kurumun görevini AİHM içtihatlarına uygun yapmalı..

-İnternet kullanımı yasasında ‘ulusal güvenlik’ adına gereksiz bir şekilde internete erişimin engellenmesi için kullanımındaki engeller kaldırılmalı..

-Türkiye’deki yeni Yargı Reform Stratejisi Paketi… Gazetecilerin güvenliğinin korunması garanti altına alınmalı…Medya ve düşünce özgürlüğünün bağımsız bir yargı tarafından garanti edilmesine yönelik Avrupa Konseyi standartlarına uygun anlamlı adımlar atılması gerekmektedir.

https://www.cafemedyam.com/2020/01/10/calisan-gazeteciler-gunu/

İLGİLİ HABER

tr.euronews.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: