SIYASET

MERAL AKŞENER GÜNDEMİ KONUŞTU

‘Mehmetçiğimizi Libya çöllerindeki iç savaşa göndermeye hayır dedik’

18 yıl geçti sen bu diplomasiyi ne zaman öğreneceksin

Bu ergen sinirinden ne zaman kurtulacaksın?

Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Erdoğan’a seslendi:

“18 yıl geçti sen bu diplomasiyi ne zaman öğreneceksin…Bu ergen sinirinden ne zaman kurtulacaksın?”

Meral Akşener’in konuşmasından satır başları:

Mehmetçiğimizi Libya çöllerindeki iç savaşa göndermeye hayır dedik’

AKŞENER:

”Mehmetçiğimizi Libya çöllerindeki iç savaşa göndermeye hayır dedik. Taraf olmadan bu anlaşma korunabilir dedik. Dinletemedik. Devlet işlerinden anlamamakla itham edildi..

8 Ocak’ta Putin geldi bir de baktık ki kendi milletini dinlemeyen Erdoğan’ın dostu Putin iki dakikada ikna edivermiş..

Teröristle müzakere mi olur diyen Sayın Erdoğan Putin söyleyince anında ikna oldu. Kendi ülkesini dinlemeyen biri bir gün ABD’den ertesi gün Rusya’dan gelenlerin dediklerini anında anlıyor.”

Gözü kulağı milletine kapalı ama çıkıp yerli ve milli olmaktan bahsedebiliyor’

AKŞENER:

”Gözü kulağı milletine kapalı ama çıkıp yerli ve milli olmaktan bahsedebiliyor. Milletine sırtını dönmüş elalemin dediğinin peşinde koşuyorlar. El iyisi bunlar.”

‘Attığın her tripte binlerce insan ekmeğinden oluyor’

AKŞENER:

”Senin görevin ülkelere trip atmak değil Sayın Erdoğan. Attığın her tripte binlerce insan ekmeğinden oluyor farkında mısın?..

Senin görevin, başa kim gelirse gelsin o ülke ile ilişkileri geliştirmek ticareti büyütmektir..

18 yıl geçti sen bu diplomasiyi ne zaman öğreneceksin, bu ergen sinirinden ne zaman kurtulacaksın?..

Türkiye, milli menfaatleri için her yere asker gönderebilir. Ben barış için asker gönderilmesine karşı değilim. Benim karşı olduğum bunun diplomasiye karşı olmasındandır.”

‘Eyy darbeci sen kimsin diyerek asker gönderilmez’

AKŞENER:

”Eyy darbeci sen kimsin diyerek asker gönderilmez. Sanırsın bölge demokrasinin beşiği. O ülkenin iç işlerinden sana ne? Suriye ile kanlı bıçaklı, Amerikan şirketlerinin Suriye’de inşaat için 700 milyon dolar harcayacağını biliyor musun?..

Bölgemizdeki ülkelerin hepsini bize düşman ettiğinde bize ne menfaat sağlayacaksın..

Kendi evlatlarına kıymayıp milletin evladını ateşe atandan milli de yerli de olmaz. Başka ülkelerin lafını dinleyenden yerli de olmaz milli de olmaz..

Ülke Şahsım zaten diyen zihniyetin getirdiği durum ortada.”

Kanal İstanbul

AKŞENER:

”Bütün birikimleri ve uzmanlarıyla millet bu inşaata karşıyken hangi sebepten bu kadar ısrarcısınız? Hayırdır Sayın Erdoğan..

İlk günden bu yana milletin menfaatine uygun hiçbir yatırıma karşı çıkmadık biz..

Bizim için milletimizin çıkarları her şeyin ötesindedir..

Kalkınma Politikaları Başkanlığımız projeyi inceledi. 36 kişilik bir ekip Kanal İstanbul projesini 4 ana başlık altında analiz etti..

Vardığımız sonuçları kamuoyu ile paylaşacağız. Cumartesi günü İstanbul’da konunun tartışılacağı bir panel düzenliyoruz..

Bazı sorular sorduk cevaplarını aradık. Milletin bir ihtiyacını bu proje karşılıyor mu? Hayır. Sanayi üretimini artıracak bir destek veriyor mu? Hayır. Mal ve hizmet akışını artıracak mesafeyi kısaltacak bir proje mi? Hayır.

Hazine’den gemi geçiş garantisi verecekler..

O devasa inşaatın parası bizlerin sırtına yıkılacak. Biz bu resmi daha önce Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde gördük..

Köprüden 2 yılda 41 milyon araç geçti. Köprü, 2,5 yılda hala bir yıllık hedefine ulaşamadı.

Uzmanlar uyarıyor ama Erdoğan ille de yapacağız diyor. Herkes bu kadar karşı çıkıyorken neden bu kadar ısrarcısınız sayın Erdoğan..

Bizim için milletimizin çıkarları her şeyin ötesindedir.

İstanbullular İstanbul’u beş yıllığına Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’na verdi ya, sayın Erdoğan bunun intikamını alıyor..

Millet senden kendin söylediğin gibi hizmetkar olmanı bekliyor. Oraya harcayacağını emeklilikte yaşa takılanlara harcamanı bekliyor. O kadar parayı oralara saçacağına asgari ücretten vergilerin kesilmesini bekliyor..

Madem milletin sesini duymuyorsun o zaman İstanbul’a kanal yapmak yerine bari İstanbul’da kentsel dönüşüm başlat, İstanbul’a bir yararın dokunsun.”

‘Gençlerimiz de damadının dahiyane ekonomi politikalarına takıldı’

AKŞENER:

”Nasıl ki çalışanlar emeklilikte yaşa takıldıysa gençlerimiz de damadının dahiyane ekonomi politikalarına takıldı..

Sorarım sana ekonominin hali ortadayken gençler neye güvenip de evlenecek? Öyle bir Türkiye yok Sayın Erdoğan. Bu gençler Porsche ile gezmiyor. Bu gençler yatlarda villalarda yüzme havuzlarında resim paylaşamıyor..

Babasının annesinin biriktirdiği üç kuruştan harçlık almaktan mahçup olmuş bir gençlik var. Neden evlenmiyormuş! İş buldun da evlenmiyorlar mı! Karınlarını doyurdun da onlar ben de evlenirim evlatlarımı büyütürüm demediler mi..

İktidardakiler hayal dünyalarından mutlu mesut yaşıyorlar ama dünya yeni bir hal alıyor..

Dış ticarette işler daha da zorlaşacak. Dış ticaretini geliştiremeyenler çok büyük sorunlarla boğuşacak. Geçen sene sanayiciler canla çalışmalarına rağmen ihracat geçen sene yüzde 3 bile büyümedi..

Ucuz maliyetle ihracat yapma dönemi bitiyor.Çin’in, İsrail’in ihracatının üçte birini, yüksek teknolojili ürünler oluştururken, bizim ihracatımızda, yüksek teknolojili ürünlerin oranı yüzde beş bile değil..

Tam da o yüzden, inşaat projelerini bir kenara bırakıp, ürettiğimiz ürünlerin teknoloji seviyesini nasıl yukarıya çekebileceğimize bakmamız lazım. Rekabetçi olduğumuz sektörlerdeki, teknoloji dönüşümünü nasıl gerçekleştirip, önümüzdeki döneme sektörlerimizi, nasıl hazırlayacağımızı düşünmemiz lazım. Geçen sene, bu dönüşümü nasıl yapabileceğimize dair birçok çözüm önerdik. Bu sene de önermeye devam edeceğiz. Bu ülkenin kaynakları çok değerli ve her projeye, hele ki Kanal İstanbul gibi zihni sinir projelere, yetecek durumda değil. O yüzden bizim artık sürdürülebilir, bu ülkenin insanına yakışır işleri sağlayan bir yola girmemiz lazım.Toprağı kazıp inşaata bel bağlamak yerine, doğru eğitim ve istihdam politikalarıyla, bu ülkenin pırıl pırıl gençlerine bel bağlamamız lazım.. 

Bu işin sorumlusu sizsiniz. Ayıptır ayıp.”

İLGİLİ HABER

tr.sputniknews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top