DÜNYA

‘İnsan hatasıyla vuruldu’

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Twitter hesabı askıya alındı…

İran ordusu Ukrayna Havayolları’na ait uçağın insan hatasıyla vurulduğunu açıkladı…

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran ordusu, uçağın insan hatasıyla vurulduğunu açıkladı

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayolları’na ait uçağın “yanlışlıkla” füze isabet etmesi sonucu düştüğünü duyurdu. İran Dışişleri Bakanı Zarif, uçağın düşürülmesi nedeniyle özür diledi.

Ruhani’den açıklama geldi

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise yaptığı açıklama:

“Bu kolayca kenara bırakılacak bir mesele değildir. Bu affedilemez yanlışın sorumluları hakkında işlem yapılmalıdır”

Sorumlular hakkında da yasal işlem yapılacaktır

İran Genelkurmay Başkanlığı:

”Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağı ‘hassas askeri bir noktanın’ üzerinden geçerken ‘insani hata’ sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldü..

Çarşamba günü düşen Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağı.. ABD’nin Irak’taki üssüne yapılan füze saldırısının ardından atılan askeri adımların düşen uçağa etkisi olabileceği ihtimaline karşılık uzmanlardan oluşan bir heyet teşkil edildi..

ABD Başkanı ve ordusunun, yapılan saldırıya cevap olarak İran’daki birçok noktayı hedef alacaklarına dair yaptıkları tehditlerin ve bölgede yaşanan olağanüstü hava hareketliliğinin ardından, İran silahlı kuvvetlerinin de muhtemel tehditlere anında yanıt verebilmek için en yüksek seviyede teyakkuz haline geçti..

ABD üslerine yapılan füze saldırısının ardından ABD savaş uçaklarının İran etrafındaki uçuşları arttı ve ülkenin stratejik yerlerine saldırı yapılacağı bilgisi savunma birimlerine ulaştı. Bunun üzerine birçok hedef radarlarda görünmeye başladı ve ülkenin hava savunma sistemi de bu nedenle çok hassas bir duruma geldi..

Ukrayna Havayollarına ait 752 sefer sayılı uçağı bu hassas ve kriz şartlarında İmam Humeyni Havalimanı’ndan hareket etti. Uçak, dönüş anında Devrim Muhafızlarının hassas askeri bir merkezine yaklaştı ve yüksekliği ile duruş şekli düşmanca saldırı yapacak gibiydi. Söz konusu uçak, bu şartlarda insani hata sonucu ve kasıtlı olmayarak hedef alınmıştır..

Bu tür insani hataların bir daha tekrarlanmaması güvencesi veriyoruz. Sorumlular hakkında da yasal işlem yapılacaktır.”

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI ZARİF ÖZÜR DİLEDİ

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağının ‘yanlışlıkla’ düşürülmesi nedeniyle özür diledi.

”Üzücü bir gün. Silahlı Kuvvetler tarafından yapılan iç soruşturmanın ön sonuçları: ABD maceracılığının neden olduğu kriz anında insan hatası felakete yol açtı. Halkımıza, tüm mağdurların ailelerine ve diğer etkilenen uluslara derin pişmanlık, özür ve başsağlığı diliyoruz” 

YASAL İŞLEM YAPILMALIDIR

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani:

”Hava savunma sistemi tarafından ‘yanlışlıkla’ düşürüldüğü açıklanan Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağı..

Bu, kolayca bir kenara bırakılacak mesele değildir. Facianın nedeni ve failleriyle ilgili tahkikat devam etmeli ve bu affedilemez yanlışın sorumluları hakkında yasal işlem yapılmalıdır..

Ayrıca, bu tür faciaların tekrarlanmaması için ülkenin hava savunma sistemindeki zayıf noktaların giderilmesi için de gerekli tedbirler alınmalıdır..

Silahlı Kuvvetlerin iç soruşturması, insan hatası nedeniyle ateşlenen füzelerin Ukrayna uçağının korkunç çökmesine ve 176 masum insanın ölümüne neden olduğu sonucuna varmıştır..

Soruşturmalar bu büyük trajedi ve affedilemez hatayı tespit etmeye ve kovuşturmaya devam ediyor. İran İslam Cumhuriyeti bu feci hatayı derin pişmanlık duyuyor. Düşüncelerim ve dualarım tüm yas tutan aileler için… En içten taziyelerimi sunuyorum”

UKRAYNA’DAN AÇIKLAMA YAPILDI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy:

“Suçun tamamiyle kabul edilmesini istiyoruz. Sorumluların cezasını bulmasını istiyoruz. Diplomatik kanallar yoluyla resmi özür bekliyoruz..

İran’dan tam ve açık bir soruşturmaya hazır olduklarından emin olduklarının güvencesini, sorumluları adalete teslim etmelerini, cansız bedenlerin ülkeye geri gönderilmesini ve tazminat ödenmesini istiyoruz..

İran’dan tam teşeküllü bir araştırma istiyoruz. Bu araştırmanın bir an önce başlaması gerekiyor. Ayrıca bu süreçte Ukraynalı uzmanlarla işbirliği yapılması çağrısında bulunuyoruz..

Ukrayna Hava Yolları başkanı Yevhenii Dykhne:

”Kabin görevlilerinin böyle bir kazaya sebep olabilecek hata yapmış olabileceklerini hiçbir zaman düşünmedik. Hepsi çok iyi insanlardı” 

İLGİLİ HABER

Odatv – Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: