GÜNDEM

Abhazya

PERİNÇEK’İN, ‘Karadeniz-Akdeniz Dostluk ve Barış Bildirisi’ TEHLİKEDE.. ASKER Mİ GÖNDERSEK!!!

Abhazya Parlamentosu, Hacimba’yı istifaya davet eden bir karar aldı.

35 sandalyeli parlamentoda yapılan oylamada, hazır bulunan 24 vekilden 19’u Hacimba’nın görevden ayrılması yönünde oy kullandı.

Abhazya, SSCB’nin dağılmasını takiben Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti.

Abhazya’da muhalifler Devlet Başkanı Raul Hacimba karşıtı gösterilerine devam ediyor.

Abhazya Parlamentosu, Hacimba’yı istifaya davet eden bir karar aldı.

Abhazya’da eylülde düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerini Raul Hacimba kazanmıştı. Muhalifler devlet başkanlığı seçiminin ikinci tur sonuçlarını kabul etmiyor. Bu nedenle protestolara başlayan muhalifler, başkent Sohum’daki devlet başkanlığı binasını kuşatarak zorla içeriye girdi.

35 sandalyeli parlamentoda yapılan oylamada, hazır bulunan 24 vekilden 19’u Hacimba’nın görevden ayrılması yönünde oy kullandı.

Parlamentoda alınan bu karar, Hacimba’nın doğrudan görevden alınması anlamına gelmiyor, ancak Devlet Başkanı’na görevi gönüllü olarak bırakmasını tavsiye ediyor.

Yerel basında çıkan haberlerde Hacimba’nın istifa etme niyetinde olmadığı yazılıyor.

Devlet Başkanı Hacimba, muhilferin baskını sırasında binadan ayrılarak güvenlik konseyini topladı.

Raul Hacimba

”Olayları ‘provokasyon’ olarak değerlendiriyor ve gerekirse ülkede olağanüstü hal uygulamak için önlemler alacağımı ifade ediyorum”

Abhazya Güvenlik Konseyi Başkanı Muhammed Kilba:

”Göstericiler Devlet Başkanlığı İdaresi’ndeki silah deposuna girerek silah çaldı..

Göstericilerin silahları teslim etmesi için görüşmeler yapılıyor.”

‘Abhazya’nın iç meselesi’

Rusya Dışişleri Bakanlığı:

”Tüm bunlar Abhazya’nın iç meselesi ve durumun en kısa sürede barışçıl diyalog yoluyla ve hukuki zeminde normale dönmesini umuyoruz.”

Muhalifler seçimi Kvitsiani’nin kazandığını savunuyor

Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya’da, devlet başkanlığı seçiminin ikinci turu 8 Eylül 2019’da yapıldı.

Seçimin sonucuna göre Hacimba oyların yüzde 47.39’unu, Alhan Kvitsiani ise oyların yüzde 46.17’sini almıştı.

Göstericiler, muhalefet partisi Amtsakhara’nın adayı Alhan Kvitsinia’nın seçimin galibi olduğunu savunarak, seçimlerin iptal edilmesini istiyor.

Doğu Perinçek: Türkiye, yakın zamanda Abhazya’yı tanıyacak

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ve hükümet yetlilileriyle Sohum’da temaslarda bulunan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek:

“Türkiye, yakında Abhazya’yı tanıyacak. Bu, Türkiye’nin Amerika’ya karşı güvenliğini sağlaması ve gümrüksüz ticaret atağı yapması için kilit bir adım”

Vatan Partisi heyeti, Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya Cumhuriyeti’ni ziyaret etti.

Raul Hacimba ile Perinçek’in baş başa görüşmesinin yanısıra Türk ve Abhaz heyetleri de görüşmeler yaptı.

Temaslar sonucunda, Türkiye ile Abhazya arasında doğrudan ulaşım, turizm, ticaret, kültürel alışveriş ve ekonomik kalkınma için işbirliğinin önündeki engellerin kaldırılmasında mutabık kalındı.

Görüşmeler sonunda ‘Karadeniz-Akdeniz Dostluk ve Barış Bildirisi’ yayınlandı. 

‘Karadeniz-Akdeniz Dostluk ve Barış Bildirisi’

Bildiri:

“Karadeniz ve Akdeniz ülkeleri arasında serbest ulaşım, iletişim, turizm, ekonomik ve kültürel gelişme önündeki engeller kaldırılmalı. Abhazya’ya, Türkiye’ye, Rusya’ya ve İran’a yönelik yaptırım ve ambargolar kaldırılmalı, ülkeler arasında serbest ticaret ve ekonomik işbirliği oluşturulmalı..

Akdeniz ve Karadeniz’deki ABD etkisine karşı işbirliği yapılması önemli..

Karadeniz bölgesinde barışı ve gelişmeyi tehdit eden ABD ve NATO üsleri tasfiye edilmeli, bölücü ve yobaz terörüne karşı mücadele desteklenmeli..

Abhazya Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bütün bölge ve dünya devletleri tarafından tanınmalı, Kırım’ın Rusya Federasyonu toprağı olarak kabul edilmeli..

Suriye’nin toprak bütünlüğü  ve barış sağlanmalı. Filistin halkı üzerindeki baskılara son verilmeli. Libya’da toprak bütünlüğü ve barışçıl çözüm sağlanmalı.”

‘ABD ambargolarına karşı çok geniş bir cephe oluştu

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek:

”Sohum temaslarımızın sonucunda Abhazya Milli Meclisi’yle birlikte ortak bir bildirye imza attık. Bu bildiri, bölge güvenliği ve istikrarı açısından büyük önem teşkil edecek ve büyük yankı uyandıracak nitelikte bir metin oldu. Bu metni, Abhazya Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Dışişleri Bakanı başta olmak üzere pek çok üst düzey yetkiliyle istişarelerimizin ardından hazırladık. Özellikle Cumhurbaşkanı Hacimba’yla gerçekleştirdiğimiz görüşme son derece verimli oldu..

Bu metin, yakın zamanda Türkiye’ye yönelik yeni bir yaptırım kararı alan ve Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Venezüella, İran ve Abhazya gibi ülkeleri hedef alan ABD’ye yönelik bir cevap niteliğindedir..

ABD’nin ambargolarına karşı çok büyük bir cephe oluştu, bu cepheye Çin Halk Cumhuriyeti ve Almanya da eklenebilir. Gelinen noktada ABD kendi kendine ambargo uygulamış ve yalnızlaşmış oluyor.”

Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerdeki Amerikan üslerinin kaldırılması

Doğu Perinçek:

“Bu madde, hem Gürcistan’daki NATO üslerinin hem de Bulgaristan ve Romanya’daki NATO ve Amerikan üslerinin hem de Türkiye’yi tehdit eden İncirlik ve Kürecik üslerinin kaldırılması için ortak bir tavır niteliğindedir. Bu üslerin bölgedeki varlıklarının sonlanması, hem güvenliğimiz hem de istikrarımız için büyük önemdedir..

Abhazya yetkilileri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) tanımayı kabul ettiler. Bu çok önemli bir gelişmedir. Abhazya’yla başlayan bu süreç, diğer bölge ülkeleri ve Rusya’yla devam edecektir. Buna karşılık Türkiye, Abhazya’yı tanımalıdır ve en kısa süre içerisinde tanıyacaktır da. Çünkü Türkiye’nin Abhazya’da çok büyük bir menfaati var. Abhazya, Türkiye açısından Amerika’ya karşı bir güvenlik kalesi ve Hazar Havzası’na ekonomik anlamda açılmasının önündeki anahtardır” 

‘Türkiye, gümrüksüz ihracat yapacak’

Doğu Perinçek:

“Abhazya’dan, bütün ihracatımızı gümrüksüz olarak yapacağımız yönünde garanti aldık. Dış ticaretle uğraşan herkese burdan bir müjde veriyorum. Önümüzdeki dönemde Türkiye, Rusya’ya olan ihracatını, gümrüksüz olarak yaparak katbekat artıracaktır..

Türkiye’nin Abhazya’yı tanımasıyla birlikte Türkiye’den başta Sohum olmak üzere Abhazya limanlarına gemilerin gitmesi, insanların gitmesi çok önemli. Türkiye’deki Abhaz kökenli Türk vatandaşlarının sayısı, Abhazya nüfusunun iki katı. Bu da göz önünde bulundurulduğunda, gemi seferlerinin önemi ve anlamı büyük. Hem ticari hem turistik bağlar, Türkiye’nin Abhazya’nın tanımasıyla hızla kuvvetlenecektir.” 

tr.sputniknews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: