DÜNYA

İran,176 kişinin öldüğü yolcu uçağını ‘yanlışlıkla’mı vurdu

”Kazadan İran’ın sorumlu olduğuna inanıyorum. Birileri yanlışlık yapmış olabilir, bilmiyorum.”

ABD’den ‘İran tarafından füzeyle vuruldu iddiası

Ukrayna’ya ait yolcu uçağı büyük ihtimalle İran tarafından ‘yanlışlıkla’ vurulmuş olabilir mi?

Kanada Başbakanı Justin Trudeau:

”İran’ın ABD’ye yönelik misilleme saldırı düzenlediği gün düşen Ukrayna uçağının İran’a ait karadan havaya füzeyle düşürüldüğüne ilişkin istihbarat bulunuyor. Kasıtlı yapılmamış olabilir”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson:

”Uçağın İran’a ait karadan havaya füzeyle vurulduğuna ilişkin kanıt var. Kasıt olmayabilir. Düşen uçakta 4 İngiltere vatandaşı bulunuyordu.”

Uçakta 63 Kanada, 4 İngiltere, 82 İran, 11 Ukrayna, 4 Afgan, 3 Alman, 10 İsveç vatandaşı bulunuyordu. 

ABD’li kaynaklar:

”İran’da düşerek 176 kişinin ölmesine neden olan Ukrayna’ya ait yolcu uçağı büyük ihtimalle İran tarafından ‘yanlışlıkla’ vurulmuş olabilir.”

Adının açıklanmasını istemeyen kaynaklar :

”Amerikalı istihbarat birimlerinin elinde, yolcu uçağının İran tarafından atılan bir füzenin isabet emesi sonucu düştüğüne dair kanıt var. Kanıtlar casus uydulardan geldi..”

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı.

Korkunç şeylerin olduğuna dair hislerim var’

Başkan Donald Trump:

”Kazadan İran’ın sorumlu olduğuna inanıyorum. Birileri yanlışlık yapmış olabilir, bilmiyorum. Ancak bu konuda doğrudan İran’ı suçlamayacağım.”

Trump, İran’ın mekanik bir sorun olduğu yönündeki ilk iddiasını reddetti.

İran ilk olarak uçak kazasının motor arızasından kaynaklandığını duyurmuştu.

Ukrayna önce açıklamayı onaylasa da daha sonra detaylı incelemeye ihtiyaç olduğunu belirterek ilk duyurusundan geri adım attı.

Uçağın düştüğü günün birkaç saat öncesinde İran, Irak’taki ABD askerlerinin bulunduğu askeri üslere füze saldırısı düzenlemişti.

”Füze isabet etseydi uçağın o an patlaması gerekirdi”

İran Sivil Havacılık Kurumu Kaza İnceleme Komisyonu Başkanı Hasan Rızayifer:

”Tahran’da dün düşen Ukrayna Havayollarına ait uçağın roket ya da füze tarafından vurulduğu iddiasını yalan, kazadan önce pilot havalimanına dönmeye çalıştı..

Uçak havalimanına dönmeye çalıştığı sırada düştü dolayısıyla ‘füzeyle vuruldu” iddiası doğru değil..

Söz konusu iddia Kaza İnceleme Komisyonunun özel toplantısında ele alındı ve geçersiz olduğu görüşüne varıldı. Eğer roket ya da füze isabet etseydi uçağın o anda patlaması gerekirdi. Dolayısıyla uçak dönüşe geçemezdi. Oysa pilot, uçağı kontrol edebilmek ve düşmekten kurtarmak için havalimanına dönmeye çalışıyordu..

Sosyal medyada ‘kazanın yaşandığı bölgede füze başlığı bulunduğu’ yönündeki fotoğraf gerçeği yansıtmıyor..

Bu fotoğrafı reddediyoruz. Bu fotoğraf, ilk defa yabancı bir internet sitesinde ve twitter hesabında yayınlanmıştır. İran Sivil Havacılık Kurumu Kaza İnceleme Komisyonu Başkanı olarak bunu yayınlayan twitter hesabıyla konuştum. Onlar da sitelerinde fotoğrafı güvenilir olmayan bir kaynaktan aldıklarını açıkladı. Kaza yerinde hiçbir füze parçasına rastlanmamıştır.”

Ukrayna Hava Yolları tarafından yapılan açıklamada düşen Boeing tipi uçağın yeni olduğu, kontrollerinin 2 gün önce yapıldığı belirtildi.

Öte yandan Fransız hava yolu kuruluşu Air France, İran ve Irak hava sahası içerisindeki uçuşları durdurma kararı aldığını duyurdu.

176 kişinin öldüğü bilgisini doğrulayan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, uçak kazası sonrası “spekülasyonlara karşı” dikkatli olma çağrısı yaptı.

Ukrayna’da Dışişleri Bakanı, uçakta çoğu öğrenci 82 İranlı, 63 Kanadalı, 11 Ukraynalı yolcunun (9’u mürettebat) bulunduğunu açıkladı. Uçakta ayrıca 10 İsveçli, 4 Afgan, 3 Alman ve 3 de İngiliz yolcunun olduğu belirtildi. Yolcuların çoğunun diğer uçuşları için Kiyev’den aktarma yapmayı planladığı belirlendi.

Ne olmuştu?

İran devlet televizyonunun haberine göre Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı kısa süre sonra teknik arıza nedeniyle düştüğü duyurulmuştu.

İran Acil Yardım Kurumu Başkanı Pir Hüseyin Kulivend, başkent Tahran’da düşen yolcu uçağından çok az kişinin sağ kaldığını düşündüklerini açıklamıştı.

Kulivend, İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, yolcuların ve mürettebatın cesetlerini olay yerinden topladıklarını ve adli tıp kurumuna göndereceklerini ifade etmişti.

tr.euronews.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: