EĞİTİM

‘Gölge Öğretmen’

Bazı okullar mevzuatı gerekçe göstererek ailelerin temin ettiği gölge öğretmeni kabul etmiyor..

Otizmli Çocuklar İçin Gölge Öğretmen Uygulaması Hayata Geçiyor

Bakanlık’tan ‘gölge öğretmen’ yazısı

‘Gölge öğretmenleri devlet temin etmeli. O zaman birçok özel çocuk kaynaştırma sistemine katılabilir’

Milli Eğitim Bakanlığı, otizmli öğrencilerin sosyal ve öz bakım becerilerinin desteklemesini sağlayan ‘gölge abla’ olarak adlandırılan kişilerin okulda bulunmasına ilişkin ilçe milli eğitim müdürlüklerine yazı gönderdi.

İstanbul Otizm Gönülleri Derneği Başkanı Sedef Erkan:

”Bazı okullar mevzuatı gerekçe göstererek ailelerin temin ettiği gölge öğretmeni kabul etmiyor..

Gölge öğretmenleri devlet temin etmeli. O zaman birçok özel çocuk kaynaştırma sistemine katılabilir.”

Bir ilkokulda otizmli öğrenciler, ‘çocuklara zarar verdiği’ gerekçesiyle veliler tarafından istenmemiş ve okuldan gitmeleri yönünde yuhalanmışlardı.

‘GÖLGE ÖĞRETMEN OKULDA BULUNABİLİR

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı yazı ile;

Özel çocuklara okul yıllarında rehberlik eden, öğrencilerin akademik, sosyal ve öz bakım becerilerini okul ortamında desteklemesini sağlayan ‘gölge abla’ olarak adlandırılan eğitmenler okulda bulundurulabilecek.

”Öğrenci velileri ve sivil toplum kuruluşları tarafından genel müdürlüğe gelen çok yoğun talepler oldu. Gelen talepler doğrultusunda gerekli mevzuat değişikliği çalışmaları devam ediyor. Mevzuat çalışmaları tamamlanana kadar otizmli öğrencilerin sınıf içerisinde ve dışında ‘kolaylaştırıcı’ olarak tanımladığı kişilerin belirlenmesi, belirlenen kişinin sınıf içinde ve dışında öğrenciye yardımcı olmak üzere okulda bulunması kabul edildi”

‘BAZI OKULLAR GÖLGE ÖĞRETMEN KABUL ETMİYORDU!’

İstanbul Otizm Gönülleri Derneği Başkanı Sedef Erkan:

”‘gölge öğretmen’ düzenlemesi yeni bir uygulama değil. Bazı okullar mevzuatı gerekçe göstererek ailelerin temin ettiği gölge öğretmeni kabul etmiyor..

Oğlum 7 senedir temin ettiğimiz gölge öğretmen ile okula gidiyor..

Buradaki sorun, bazı okulların mevzuatta madde yok diyerek ailelerin götürdüğü gölge öğretmenleri kabul etmemesi. Şimdi mevzuata konulması için çalışma yapılıyor.”

GÖLGE ÖĞRETMENE ‘DEVLET DESTEĞİ’ ŞART

İstanbul Otizm Gönülleri Derneği Başkanı Sedef Erkan:

”Söz konusu karar geçici. Asıl ihtiyaç, ‘gölge öğretmen’ temin edemeyecek aileleri de içeren yeni bir mevzuat değişikliği..

‘Kaynaştırma sistemine uygun değildir’ denilerek bu sistemin dışında tutulan ve rapor verilmeyen öğrencilerin bir kısmının ailesi gölge öğretmen temin edemediği için bu şekilde rapor alıyor çocuğuna..

Aslında birçok özel çocuk, uygulamanın devlet tarafından üstlenilmesi durumunda kaynaştırma eğitimi içine dahil olabilecek..

Bu sadece otizmli bireyler için değil, zihinsel engelli, down sendromlu öğrenciler için de geçerli olmalı.”

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü:

“Tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden otizm spekturm bozukluğu olan öğrencilerin akademik, sosyal ve öz bakım becerilerini okul ortamında desteklemek amacıyla kolaylaştırıcı bir kişiye ihtiyaç duyulduğuna ilişkin öğrenci velileri ve sivil toplum kuruluşları tarafından Genel Müdürlüğümüze yoğun talepler gelmektedir. Gelen talepler doğrultusunda gerekli mevzuat değişikliği çalışmaları devam etmekte olup mevzuat çalışmaları tamamlanıncaya kadar tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden otizm spektrum bozukluğu olan öğrenciler için ailenin teklifi, Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı geliştirme biriminin kararı doğrultusunda kolaylaştırıcı kişinin belirlenmesi ve belirlenecek kolaylaştırıcı kişinin sınıf içi ve sınıf dışında öğrenciye yardımcı olmak üzere okulda bulunması ilgili Makam Oluru ile uygun görülmüştür.”

Gölge öğretmen nedir?

Okul yıllarında özel gereksinimi olan çocuklarla çalışan bir eğitim yardımcısıdır. Çocukların tanıları ve öğrenme güçlükleri hakkında bilgi sahibidirler ve bu bilgileri eğitim ortamında uygun şekilde kullanan gölge öğretmenin sağlanması çocuğun okula devam edebilmesi için en önemli ihtiyaç olarak gösteriliyor.

İLGİLİ HABER

gazeteduvar – Müzeyyen Yüce

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: