GÜNDEM

Gazeteci Metin Göktepe, mezarı başında anıldı VİDEO

‘ben gazeteciyim beni neden dövüyorsunuz’

Gazeteci Metin Göktepe, katledilişinin 24’üncü yılında, İstanbul Esenler’de bulunan Kemer Mezarlığındaki mezarı başında anıldı.

Metin Göktepe, 24 yıl önce bugün, haber takip etmek için gittiği Alibeyköy’de gözaltına alınmış ve dövülerek öldürülmüştü.

Evrensel Gazetesi Muhabiri olan Göktepe, Ümraniye Cezaevi’nde öldürülen tutukluların cenazesini izlemek üzere Alibeyköy’e gitmiş, burada gözaltına alınmış ve Eyüp Kapalı Spor Salonu’na götürülmüştü.

Eyüp Kapalı Spor Salonu götürülen Metin Göktepe burada polisler tarafından dövülerek öldürülmüştü.

Metin Göktepe’nin cansız bedeni, yakınlardaki bir arsaya atılmış ve bir gün sonra bulunmuştu.

METİN GÖKTEPE MEZARI BAŞINDA ANILDI

Metin Göktepe, Esenler Kemer Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da programa katılan isimler arasında yer aldı.

Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe:

”Sağ olun var olun. Gazetecilere, avukatlara, Metin’in partisine, Metin’in gazetesine, işçilere, Ahmet Şık’a hepsine selam gönderiyorum. Hepiniz benim için Metin’siniz. Beni hiç yalnız bırakmadınız, sağolun.”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu:

”Metin Göktepe gazeteciydi ve Metin Göktepe gazeteciliği diye bir şey vardı. 24 yıl önce bu gazeteciliği Metin kendisi yapıyordu. Bugün sizler Metin Göktepe gazeteciliği yapıyor, yerine getiriyorsunuz. Yıllar sonra da Metin Göktepe gazeteciliğini yapanlar olacak.”

O GÜN NELER YAŞANDI

Olayın tanıkları, Göktepe’nin ailesi ve çalışma arkadaşları o günü Mehmet Ali Birand’ın hazırlayıp sunduğu 32. Gün’e anlatmışlardı.

Göktepe’nin çalışma arkadaşı Serpil İlgün:

”Göktepe’nin habere gidişi…Metin’in Alibeyköy’e gitmesine karşı çıktık. Hayır, ben izlemek zorundayım bu haberi dedi ve çantasını omuzladı, makinesini aldı ve gitti..

Murat İnceoğlu:

”Adli tıp önünde Göktepe’nin gözaltına alınışı…Sarı basın kartı istediler, tanıtma kartını kabul etmediğini söyledi komiser. Metin üsteleyince sen çok konuştun seni gözaltına alıyorum dedi ve 2 çevik kuvvet polisi, Metin’in kollarını arkadan bükerek gözaltına aldılar..

Gözaltına alınan vatandaşlardan İlhan Uçar:

”Bizi yere yatırdılar ben yerde yatarken bir ses duydum. Gazeteciyi bu tarafa getirin ona özel muamele yapacağız dediler..

Metin Göktepe, ‘ben gazeteciyim beni neden dövüyorsunuz’ dedi ve bu laftan sonra daha çok dövdüler..

Birinin elinde masa ayağı vardı. Metin yere düştü. Daha sonra Metin’i yerde cansız yatarken gördüm.” 

DAVADA NE OLMUŞTU

Metin Göktepe’nin öldürülmesiyle ilgili davada, 19 Mart 1998 günü karar açıklandı.

Sanık 11 polisten 5’ine ‘kastı aşan fiil neticesinde ölüme neden olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi kararı bozmasının ardından dava yeniden görüldü. 

6 Mayıs 1999’da yapılan karar duruşmasında, ilk davada ceza alan 5 polisin yanı sıra 1 polis daha 7 yıl 6 ay hapis cezasına mahkûm edildi. Mahkemenin bu kararı Yargıtay tarafından onandı.

İLGİLİ HABER

Odatv.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: