'İran Devrim Muhafızları’nın bölgede 100 ayrı hedef belirledi..'

İran, ’80 Amerikalı Asker Öldürüldü’

Hamaney, ABD’nin düzenlediği operasyonla öldürülen Süleymani’den de övgüyle bahsetti.

İran Dini Lideri Ali Hamaney

‘Şehidimiz Süleymani’yi anmak istiyorum. Öncelikle onun kişiliğiyle ilgili birşeyler soylemek istiyorum. O, çok cesur bir adamdı.’

Hamaney: ‘Dün Gece Amerika’nın Yüzüne Vurulmuş Bir Tokattı’

Irak’taki ABD askerlerinin kaldığı üsse füze saldırısı düzenlendi. İlk olarak İran basınının üsleri karadan karaya füzelerle hedef aldığını duyurmasının ardından ABD Savunma Bakanlığı “İran’dan ateşlenen balistik füzelerle iki üssün hedef alındığını” doğruladı.

İran’dan Irak’ta ABD Askerlerinin Bulunduğu İki Üsse Füzeli Saldırı

Pentagon’dan yapılan açıklamada, ABD saatiyle akşam 17.30 (TS 01.30) sularında İran’ın Irak’taki ABD askerleri ve koalisyon güçlerini 12’den fazla balistik füzeyle hedef aldığı belirtildi. “Bu füzelerin İran’dan ateşlendiği, Ayn el Esad’la ve Erbil’de ABD ordu ve koalisyon personelinin bulunduğu en az iki askeri üssü hedef aldığı açık” denildi.

Pentagon saldırıda hasar tespit için çalışmanın yürütüldüğünü belirtti. Açıklamada, “Son günlerde İran’ın tehditleri ve attığı adımlara karşılık, Savunma Bakanlığı personelimizin ve ortaklarımızın güvenliğini sağlamak üzere gereken tüm önlemleri almıştır. Bu üsler İran rejiminin bölgedeki güçlerimize ve çıkarlarımıza saldırmayı planladığına ilişkin göstergeler olması sebebiyle teyakkuzdaydı” ifadeleri kullanıldı.

“Durumu ve vereceğimiz yanıtı değerlendirmeye devam ederken bölgedeki ABD personeli, ortakları ve müttefiklerini koruma ve savunmak amacıyla gerekli tüm önlemleri alacağız” denildi.

”İran’ın Saldırılarında Varsa da Çok Az Zayiat Var”

Amerikalı bir yetkili de, İran’ın füze saldırılarında, “varsa da çok az zayiat olduğunu” söyledi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, Pentagon’daki bir brifing öncesinde yaptığı açıklamada, İran’ın saldırılarında 15 füzenin fırlatıldığını söyledi. Füzelerden 10’unun Irak’ın batısındaki Anbar bölgesinde bulunan Ayn el Esad hava üssünü vurduğu, birinin de kuzeyde yarı özerk Kürt bölgesinin Erbil kentindeki bir üsse isabet ettiği belirtildi. Dört füzenin ise hedeflerini vuramadığı bilgisi verildi.

Yetkili, üslerde halen zarar tespit çalışmalarının yürütüldüğünü kaydetti.

Ayn El Esad Üssü (Arşiv)
Ayn El Esad Üssü (Arşiv)

Irak’ın batısında bulunan Anbar ilindeki Ayn El Esad Üssü Başkan Donald Trump’ın Noel’de ABD askerleriyle bir araya geldiği üs.

İran basını balistik füzelerin ateşlendiği anı gösteren görüntüleri yayınladı. Ancak bu görüntüler bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanmış değil.

İran Devrim Muhafızları da Irak’ın batısındaki Ayn el Esad üssüne Süleymani’nin öldürülmesine misilleme kapsamında roketler fırlattığını doğruladı. İran medyasının aktardığı açıklamada Devrim Muhafızları, ABD’nin bölgedeki müttefiklerini de, ülkelerinin İran’a saldırılar için kullanılması halinde hedef alınacakları yönünde uyardı.

İran Dini Lideri Ali Hamaney Tahran’da bir konuşma yaptı.

Hamaney:

”Dün gece yapılan füze saldırısı Amerika’nın yüzüne vurulmuş bir tokat..

Dünya düzeni değişiyor. Büyük değişimler olacak”

Hamaney:

”Şehidimiz Süleymani’yi anmak istiyorum. Öncelikle onun kişiliğiyle ilgili birşeyler soylemek istiyorum. O, çok cesur bir adamdı. Bilge bir adamdı ve büyük bir savaşçıydı. Din ve ekonomi konularında da çok dikkatli bir insandı. Etrafındaki insanları, askerlerini koruyan biriydi. İnsanların hayatını korurdu. İran’ın içişleri konusunda da büyük bir reformcu insandı. Devrime adanmış biriydi..

Süleymani’nin terörist olarak adlandırılması büyük bir haksızlık. Bölgede teröre karşı mücadele veren, savaşan, cesur bir savaşçı. Bunun en büyük kanıtı da Irak’ta ve İran’da Süleymani için düzenlenen cenaze törenlerinin büyüklüğü..

Çok şey söyleyebilirsiniz şehitlerimiz hakkında. Bölgede hayranlık uyandıran bir insandı. Büyük görevleri yerine getirdi. Irak’ta, Kerbela’da, Bağdat’ta, Necef’te insanlar ona olan saygılarını gösterdiler.”

“Amerika’nın Ortadoğu’dan Çıkma Zamanı Geldi”

Hamaney:

”Amerika bugüne dek bölgeye karışıklık, ayrımcılık ve yolsuzluktan başka birşey getirmedi. Amerika gittiği her yere bu karmaşayı götürdü..

Amerika’nın artık bölgeden çıkmasının zamanı geldi..

Bu artık bitmeli.Bu bölge, Amerikanın varlığını kabul etmiyor. Insanlar şüphesiz ki bunu istemiyorlar. Irak parlamentosu da bu konuda çok doğru bir karar verdi. Onların başarılı olmasını diliyorum.”

Amerika ve ortakları bölgede İran’a karşı faaliyetler yürütüyor’

Hamaney:

”Amerika ve ortakları bölgede İran’a karşı faaliyetler yürütüyor büyük bir propaganda savaşı yapıyor..

Buna karşın halkın uyanık olması gerekiyor. Bu noktada gençlerin eğitiminin çok önemli olduğuna dikkat çekmek isterim..

Ülkenin bilim insanlarına, düşünce kuruluşlarına büyük görevler düşüyor. Amerika’nın oyunlarına karşı uyanık olunması gerekiyor.”

‘İran halkı propagandalara karşı uyanık olmalı

Hamaney:

”İnsanların düşüncelerini değiştirmelerini istiyorlar. Büyük bir propaganda yürütüyorlar, dikkatli olmalıyız. Halkımız uyanık olmalı. Biz halkımıza güveniyoruz. Onlar olmadan İslam Cumhuriyeti’nin bir anlamı yoktur. Bu ülkede çok sayıda siyasetçiye, bilim insanına sahip olduğumuz için şanslıyız ve onlara büyük görevler düşüyor. Bu devrimin başarısı gençlerin eğitiminden geçiyor..

İran’da düzenlenen gösteriler nedeniyle sevinenler, devrimin bittiğini savunanlar da cevaplarını aldı..

Süleymani’nin cenaze töreninde yaşanan birliğin ve ulusal ruhun daima korunması gerekiyor. Bu hem devrimi yapanlara hem de şehitlere karşı bir görev..

Amerika’yla nükleer konuları müzakere etmek üzere bir daha masaya oturulmayacak. Masaya oturmak Amerika’nın nüfuz etmesini kabul etmek anlamına geliyor.”

‘Gerçek misilleme Amerika’yı bölgeden çıkmaya zorlamaktır’

İran Cumhurbaşkanı Ruhani:

”Gerçek misilleme Amerika’yı bölgeden çıkmaya zorlamaktır..

Geçen hafta Cuma günü Amerika’nın düzenlediği bir operasyonla öldürülen General Kasım Süleymani’nin intikamının alınmasının en iyi yöntemi Amerika’nın bölgeden çıkarılmak zorunda bırakılması olacak.”

İran: ’80 Amerikalı Asker Öldürüldü’

İran devlet televizyonu, Irak’taki Amerika üslerine düzenlenen füze saldırısında en az 80 Amerika askerinin öldürüldüğünü iddia etti. Saldırıda Amerika ordusuna ait helikopterler ve ekipmana da zarar verildiği öne sürüldü.

Irak Ordusu’nda yapılan açıklamada da yerel saatle sabah karşı 1:45-2:15 arasındaki yarım saatlik süreçte Irak’taki Amerika üslerine 22 füze fırlatıldığı belirtildi. Bunlardan 17’sinin Ayn El Esad Üssü’ne isabet ettiği, 5 füzenin de Erbil yakınlarında Amerika önderliğindeki koalisyonun kullandığı yerlere fırlatıldığı belirtildi. Saldırıda ölen ya da yaralanan Irak askeri ya da vatandaşının olmadığı açıklandı. İran devlet televizyonuysa Irak’taki üslere 15 füze fırlatıldığını duyurdu.

İran Savunma Bakanı Amir Hatemi de yaptığı açıklamada operasyonda kısa menzilli füzeler kullandıklarını söyledi. Devlet televizyonuna konuşan Amiri, Umarım bu Amerikalılar için hatırlayacakları bir ders olmuştur. Eğer karşılık verirlerse İran da uygun olan yanıtı verecektir” dedi.

İran devlet televizyonunda yer alan bir haberde ayrıca İran Devrim Muhafızları’nın bölgede 100 ayrı hedef belirlediği ve eğer Washington karşılık vermeye kalkarsa bu hedeflerin de kendilerinin ulaşabileceği noktalarda olduğu ifade edildi.

Öte yandan İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri de yaptığı açıklamada “Şimdi gücümüzü anladılar ve Amerika’nın askerlerini Ortadoğu’dan çekme zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: