BİLİM & TEKNOLOJİ

Çarpışan iki galaksi görüntülendi

Sonunda galaksiler, tek ve istikrarlı bir galaksi oluşturmak için tamamen birleşecekler.

NASA, Hubble uzay teleskopunun birbiriyle çarpışan iki galaksiden oluşan NGC 6052’nin fotoğrafını yayınladı.

Kendi galaksimiz Samanyolu, gelecekte en yakın galaktik komşumuz Andromeda galaksisiyle benzer bir çarpışmadan geçecek.

#HubbleFriday Uzun zaman önce yerçekimi bu 2 gökadayı bir araya getirdi. Bununla birlikte, yıldızlar arasındaki mesafelere göre yıldızlar çok küçük olduğu için yıldızlar arasındaki gerçek çarpışmalar çok nadirdir. Sonunda galaksiler, tek ve istikrarlı bir galaksi oluşturmak için tamamen birleşecek:

Yaklaşık 230 milyon ışıkyılı uzaklıktaki Herkül takımyıldızında bulunan NGC 6052, bir çift çarpışan gökadadır. İlk olarak 1784’te William Herschel tarafından keşfedildi ve başlangıçta garip şekilleri nedeniyle tek bir düzensiz galaksi olarak sınıflandırıldı. Ancak şimdi biliyoruz ki NGC 6052 aslında çarpışma sürecinde olan iki gökadadan oluşuyor. NGC 6052’nin bu özel görüntüsü, NASA / ESA Hubble Uzay Teleskobu üzerindeki Geniş Alan Kamerası 3 kullanılarak çekilmiştir.

Uzun zaman önce yerçekimi iki gökadayı birlikte gözlemlediğimiz kaotik duruma çekti. Orijinal gökadaların her ikisinden gelen yıldızlar şimdi yeni çekim etkilerinin yol açtığı yeni yörüngeleri takip ediyor. Ancak, yıldızlar arasındaki gerçek çarpışmalar çok nadirdir çünkü yıldızlar aralarındaki mesafelere göre çok küçüktür (bir galaksinin çoğu boş alandır). Sonunda galaksiler, tek ve istikrarlı bir galaksi oluşturmak için tamamen birleşecekler.

Kendi galaksimiz Samanyolu, gelecekte en yakın galaktik komşumuz Andromeda galaksisiyle benzer bir çarpışmadan geçecek. Ancak, bunun yaklaşık 4 milyar yıl boyunca gerçekleşmesi beklenmiyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: