DÜNYA

‘Daha aylarca yanacağız’

Yangınlar sırasında Hawai’ye tatile gittiği için eleştiri oklarının hedefindeki Başbakan Scott Morrison

‘Yangınlar devam ediyor ve daha aylarca yanacak’

Avustralya ormanlık ve çalılık bölgelerde başlayan, aylardır devam eden ve giderek şiddetlenen yangınlar karşısında ölüm kalım mücadelesi veriyor.

Okyanusya kıtasının büyük bölümünü oluşturan Avustralya ülkesine özgü, bazısı nesli tükenme tehlikesi altında bulunan hayvan türlerinin yaşadığı bölgede yangınların bilançosu hayvanlar için insanlardan da vahim oldu.

480 milyon hayvan yangınlarla ya da yangından kaynaklanan nedenlerle öldü

Yangın yüzünden ülke çapında en az 24 kişi öldü.

Yangından en çok etkilenen Yeni Güney Galler eyaletinde yarım milyar hayvanın yangın yüzünden can verdiği tahmin ediliyor.

Sydney Üniversitesi’nden ekolojistler:

”Eylül ayından beri 480 milyon memeli hayvan, kuş ve sürüngenin doğrudan yangınlarla ya da yangından kaynaklanan nedenlerle öldüğü tahmin ediliyor”

Ekoloji profesörü Chris Dickman:

”Gerçek rakam tahminlerden çok daha büyük olabilir.”

Ekolojistler, yangınların başka eyaletleri de sarması nedeniyle bu sayının artabileceği uyarısı yaptı.

‘KOALA SOYU KURTARILAMAYABİLİR’

Aylardır Avustralya’dan ilerleyen yangın duvarlarından kaçan kanguruların, kömüre dönmüş koalaların, ağaçlardan ölü bedenleri düşen kakadu papağanlarının görüntüleri geliyor.

Yeni Güney Galler eyaletinin orta-kuzey yakasındaki koala nüfusunun üçte birine tekabül eden en az 8 bin koala dört aydan kısa sürede öldü. Yaşam alanlarının da yaklaşık üçte biri yok oldu.

Uzmanlar, koala soyunun kurtarılamayabileceği görüşünde.

Yangından etkilenen diğer eyaletlerde de kayda değer koala nüfusu var ama kaçının kaybedildiğine dair henüz bir sayı açıklanmadı.

Avustralya’nın 6 eyaletinde yaklaşık 7 milyon hektar alan yanıp kül oldu. Bu Belçika ve Haiti’nin toplam yüzölçümünden büyük bir alan.

2 bin evden geriye hiçbir şey kalmadı. Ateş ve dumandan kaçanlar sahillerde toplanarak yaşam mücadelesi veriyor. ​

Yangınlarla mücadele eden itfaiyecilerin sayısı 2 bin 700 kadar. Bugüne dek üç itfaiyeci öldü. Yangınlarla mücadele için 3 bin yedek asker ve uzmanlık sahibi diğer askerler göreve çağrıldı.

Yangınlar sırasında Hawai’ye tatile gittiği için eleştiri oklarının hedefindeki Başbakan Scott Morrison:

”Etkilenen bölgelerin iki yıl içinde yeniden yapılanması için ilaveten 1.39 milyar ABD dolarına denk gelen fon kanalize edeceğiz. Yangının yaralarını sarmak için ne gerekirse hükümet ödeyecek. Bunun 347 milyon doları Haziran 2020’de bitecek mali yıl, yaklaşık 700 milyon doları 2020/21 ve 347 milyon doları 2021/22 için tahsis edilecek. Yangınlar devam ediyor ve daha aylarca yanacak.”

SON 10 YILIN EN KÖTÜ KURAKLIĞI

Avustralya son on yıldır en kötü kuraklıklarından birini yaşıyor. Aralık ayında bir sıcak hava dalgası ülke çapında en yüksek ortalama sıcaklık rekorunu kırdı.

Ülkeden atmosfere öyle çok ısı ve duman yükseliyor ki korkunç görünümde ve etkide ateş hortumları ve duman kasırgaları oluşturuyor. Bu kasırgaların çaktığı kuru yıldırım ve şimşekler de karaya yeni yangın tetikleyicisi olarak geri dönüyor.

Aralık ayı başlarında, Sidney’de duman o kadar kötüydü ki hava kalitesi tehlikeli seviyenin 11 katı olarak ölçülüyordu.

Bugün Avustralya federal hükümetinin acil durumlardan sorumlu bakanlığının Canberra’daki ofisini hava kalitesinin kötülüğünden ötürü kapattığı haberi geldi.

Orman yangınların dumanları altında kaybolmuş durumdaki resmi başkent Canberra’da çocuk bakım hizmetleri de verilemiyor.

Avustralya dün başlayan geçici yağmurla kısmi nefes alsa da, kıta için yaz mevsimi asıl ocak ayından itibaren etkisini hissettireceğinden yangınların devam etmesi kaçınılmaz.

ABD’nin uzay kurumu NASA’nın bu sezon Avustralya’da çıkan tüm yangınların görüntülerini birleştirerek oluşturduğu grafik, dünya çapında tüm insanlara ‘Bir kıta yanıp kül olarak yok oluyor” dedirtti.

Victoria eyaletinin East Gippsland bögesinde helikopterden termal kamerayla çekilen görüntüler de yangınların baş edilemeyecek kadar muazzam boyutta olduğunu ortaya koydu.

Uzmanlar, Avustralya’da ‘yangın sezonu’ diye anılan dönemin geleneksel yangınlarının bu kez kontrol edilemez boyutlarda yayılması ile iklim değişikliği arasında bağlantı kuran görüşler bildiriyor.

İLGİLİ HABER

gazeteduvar


Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top