GENEL

‘Uygunsuz görüntü’

SARILMAK SUÇ OLDU…”Beni şikayet eden öğretmenlerden biri çocuklara Said Nursi kitapları okutuyordu”

Milli Eğitim Müfettişleri, iki öğretmenin okul içerisinde sarılmalarını ‘uygunsuz görüntü’ olarak ifade etti

Van Çatak’ta bir lisede doğum günü için birbirine sarılarak tebrik eden 2 öğretmen, meslektaşları tarafından şikayet edildi. 

Van’ın Çatak’taki bir lisede 20 Mayıs’ta, erkek öğretmen doğum günü olan kadın meslektaşını sarılarak tebrik eti.

İki öğretmen, birbirlerini kutlayan öğretmenleri idareye şikayet etti.

Okul müdürü yaşanan görüntülerin uygunsuz olduğu iddiasında bulunarak 2 öğretmen hakkında idari soruşturma açılmasını talep etti.

Van Valiliği 2 öğretmen hakkında soruşturma izni verdi. Bunun üzerine Van Milli Eğitim Müdürlüğü Disiplin Kurulu olayın araştırılması için müfettiş görevlendirdi.

Okula gelen müfettişler hem kamera kayıtlarını inceledi hem de öğretmenlerin savunmalarını aldı.

Aynı zamanda Çatak Kaymakamlığı da öğretmenlerden hem savunma istedi hem de Çatak Cumhuriyet Başsavcılığı’na da suç duyurusunda bulundu.

Kadın öğretmen kısa bir süre sonra Çatak Kaymakamlığı’na 5 sayfadan oluşan bir savunma gönderdi.

Öğretmen savunmasında;

”O gün okulda yaptığım bir etkinlik sonrası öğretmen arkadaşımla karşılaştım. Etkinlikten dolayı beni tebrik etti. Sonrasında ben kendisine; ‘Hocam bugün benim doğum günüm. Doğum günümü kutlamadınız?’ dedim. O da bana sarılarak doğum günümü kutladı. Bu arada kamera kayıtlarının tarihi ve doğum günü tarihime bakılabilir. Orada kamera olduğunu ikimiz de biliyorduk. Yanlış bir şey yapmadığımızı bildiğimiz için gayet normal insanlar arasında olabilen sarılma durumumuz oldu. Sarılmanın şekli ve şartları hakkında suç olduğu bir durum ne Anayasa ne de Milli Eğitim Yönetmeliği’nin hiçbir yerinde yazmaz. İnsanların hayatta en çok önem verdiği namus, şeref, haysiyet kavramını hiçe sayarak görüntüler farklı lanse edildi.”dedi

‘İĞRENÇ BİR İFTİRA’

Kadın öğretmen savunmasının sonunda ise:

”Bana isnat edilen suçun çok iğrenç bir iftira olduğunu, bana bu konuda verilecek küçük bir cezanın değil, küçük bir ima bile tarafımdan kabul edilmeyeceğini, iki elimin mahşerde bana bu iftirayı atanların yakasında olacağını belirtiyorum. Şerefli bir öğretmen olarak böyle bir iftira karşılığında herhangi bir ceza uygulanması durumunda tüm hukuki haklarımı kullanacağım. Ne olursa olsun pes etmeyeceğimi ve sesimi duyurmaya çalışacağımı belirtiyorum” dedi.

Bu arada erkek öğretmen de ifadesinde:

”Tüm insanların yaptığı gibi sarılarak arkadaşımın doğum gününü kutladım. Hukuki haklarımı kullanacağım.”

‘SARILMAK SUÇ DEĞİL’

Bu arada Çatak Kaymakamlığı’nın suç duyurusu üzerine Çatak Cumhuriyet Başsavcılığı iki öğretmen hakkında; ‘Hayasızca hareketlerde bulunmak’ iddiasıyla idari soruşturma başlattı.

Savcılık, emniyetten iki öğretmenin sarıldığı ana ilişkin görüntüleri istedi. Görüntüleri ve belgeleri inceleyen mahkeme 10 Ekim 2019 günü ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ dair karar verdi.

Savcılık kararında;

”Yapılan soruşturma neticesinde, Çatak ilçe emniyet amirliği tarafından düzenlenen görüntü inceleme raporunda da şüphelilerin üzerine atılı suçu işlediklerine dair bir görüntünün mevcut olmadığı, yalnız sarılma görüntüsünün mevcut olduğu, bu haliyle söz konusu hareketlerin bir suçu teşkil etmediği kameraların kapalı olduğu anlarda ‘uygunsuz’ diye tabir edilen bir takım davranışların olduğu varsayılsa bile ‘hayasızca hareketler’ suçunun unsurlarından olan aleniyet şartının sağlanamayacağı, söz konusu davranışların idari soruşturmaya dayanak oluşturabileceği de göz önünde bulundurarak, bu şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işlediğini dair kovuşturma yapılmasını gerektirecek yeterlilikte delil bulunmadığı anlaşılmıştır” dedi

İKİ ÖĞRETMENE CEZA

Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri kararlarını açıkladı:

İki öğretmenin okul içerisinde sarılmalarını ‘uygunsuz görüntü’ olarak ifade ediyoruz..

Sarılmayı; öğretmenler arasında olması gereken iletişimden çok öte bir davranış olarak yorumluyoruz..

Kadın öğretmene disiplin yönünden, ‘Aylıktan kesme’ cezası, idari yönden ise ‘il sınırları içinde ilçe dışında başka bir okulda görevine devam etmesi’ kararı verdik..

Erkek öğretmen hakkında ise, ilçe sınırları dışında bir okula atanmasına karar verdik.”

Karara karşı itirazda bulanan öğretmenler:

”Karar hukuki değil. Ceza, niyet okunarak verildi. Avukatlarımız aracılığıyla cezanın kaldırılması için mahkemeye başvurduk.” 

Saidi Nursi okutuyorlar

Birbirlerine sarıldıkları için ceza alan öğretmenlerden erkek olan öğretmen:

”Beni şikayet eden öğretmenlerden biri çocuklara Said Nursi kitapları okutuyordu. Diğer öğretmen ise kız çocuklarını evine götürerek çocuğuna baktırıyordu”

Kadın öğretmen:

”Yaşadığımız süreç çok ağır. Zor şekilde ayakta duruyoruz. Ben de diğer meslektaşım da böyle bir iftirayı hak etmedik. Atılan iftira çok iğrenç. Rahmetli babam da çok iyi bir öğretmendi. Ben de meslektaşımı babam, ağabeyim gibi görüyordum. Onu, babamı örnek aldığım gibi örnek alıyordum..

Suçlanan meslektaşımın okulda açığı aranıyordu. Kendisi derse 2 dakika gecikse hemen tutanak tutuluyordu. Kendisi yaptıklarıyla çocukların gönlünde yer edinmiş bir öğretmen. Kendisiyle sarılmamız ve hocamın spor odasında uzanması suçlama konusu. Kameralara bakılsın. Hocamın uzandığı saatte ben dışarıda nöbet tutuyorum.”

Erkek öğretmen:

” Çok zor koşullarda okuyup öğretmen oldum. Buradaki çocukların mağduriyeti beni çok etkiledi. Mesai saatlerim dışında da geceleri çocukları üniversite imtihanına hazırladım. Onlar için daimi tecrübe imtihanları vs. ayarladım. Yazın Van’a gelip çocuklarımın tercihlerini yaptım. 19 kişilik sınıfın 13’ü 4 senelik fakülte kazandı. Bu süreçte ise Ulusal Eğitim Müdürü bana destek verdi. Sürekli çalışmalarımı takdir ettiğini belirtti..

Bu çalışmalarım kimi meslektaşlarım tarafından hoş karşılanmadı. Benim açığımı arayan öğretmenlerden biri çocuklara Said Nursi kitapları okutuyordu. Diğer meslektaşım ise ders saatlerinde 2 öğrencimi evine götürerek çocuğuna baktırıyordu. Ben çocukların dersten geri kalmasına müsaade etmedim. Okulda Atatürk büstü yoktu. Aylığımla büst yapılmasını bile önerdim. Bu çıkışlarım o meslektaşlarımı rahatsız etti..

İki kez meslektaşıma sarıldım. Ayrı olarak migrenim olduğu için meslektaşımdan spor odasının anahtarını alıp 2 sefer biraz dinlendim. Daimi açığımı aradıkları için, ‘hoca uyuyor’ dememeleri için ise kamerayı kapattım. Ancak camdan bakılsa içerisi gözüküyor. Öğrencilerim gelip uyandırdı. Ben bize bu iftirayı atanlar ile ilgili legal yolları kullanacağım. Bakanlığın ise bu haksızlığa bitireceğini düşünüyorum.”

İLGİLİ HABER

gazeteduvar – Yurt Gazetesi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: