DÜNYA

Kasım Süleymani

‘Bu bir uyarı değil, bu bir tehdit.’

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ABD’nin Bağdat’ta düzenlediği saldırıda öldürüldü

İran Devrim Muhafızları, Kasım Süleymani’nin öldürüldüğünü doğruladı.

İran Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani

Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el Mühendis öldürüldü

Pentagon, Bağdat’taki Uluslararası Havalimanı’nda Haşd-i Şabi komutanlarını hedef aldı..

Saldırıda İran Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani ve Haşd-i Şabi komutanı Ebu Mehdi el Mühendis öldürüldü..

Devrim Muhafızları’nın açıklaması:

“İslam’ın gururlu komutanı Kasım Süleymani, Cuma sabahı Amerikan helikopterlerinin yaptığı bir saldırıda öldürüldü. Ebu Mehdi el Mühendis de helikopter saldırısında bir aracın içinde öldürüldü.”

PENTAGON’un AÇIKLAMASI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon):

“ABD ordusu, Başkan’ın yönlendirmesiyle, yurt dışındaki ABD personelini korumak için, ABD’nin terör örgütü kabul ettiği İran Devrim Muhafızları – Kudüs Gücü’nün lideri Kasım Süleymani’yi öldürerek kararlı bir savunma eylemi gerçekleştirdi..

Kasım Süleymani aktif olarak Amerikan diplomatlarına ve hem Irak hem de bölgenin geri kalanındaki Amerikalı görevlilere saldırma planları hazırlıyordu..

General Süleymani ve emrindeki Kudüs Gücü, yüzlerce Amerikalının ve koalisyon üyesinin öldürülmesinden ve binlercesinin yaralanmasından sorumluydu.”

‘Ellerini Süleymani’nin kanına bulayanları çok sert bir intikam bekliyor’

Iraklı bir Şii lideri Mukteda el Sadr ve Kasım Süleymani (sağdan ikinci) İran’ın dini lideri Ali Hamaney’i selamlıyor

İran’ın dini lideri Ali Hamaney:

”Kasım Süleymani cennete gitti, suçluları çok sert bir intikam bekliyor..

Ülkede üç günlük yas ilan ediyorum..

Süleymani’nin öldürülmesi, ülkede İsrail ve ABD karşıtı direniş motivasyonunu iki katına çıkaracaktır..

Süleymani’nin artık olmaması çok acı ama mücadelemiz zafer kazanana kadar devam edecek..

Suçluların hayatı acı bir hâl alacak. Şehitlik, bunca yıllık bitmek bilmeyen çabalarının bir ödülü oldu. Ancak dün geceki olayda aptal ellerini onun ve diğer şehitlerin kanına bulayan suçluları çok sert bir intikam bekliyor.”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin danışmanı Hüsameddin Ashena:

“Trump, bu kumar oyunuyla Amerika’yı bölgedeki en tehlikeli konuma soktu. Kırmızı çizgileri aşanlar karşılık görmeye de hazırlıklı olmalı.”

İSVİÇRELİ BÜYÜKELÇİ ÇAĞRILDI

İran, ülkede ABD ile iletişimi de sağlayan İsviçreli büyükelçiyi Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak; ‘Amerika rejimi devlet destekli terör olayının sonuçlarından sorumludur’ dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, haberlerin ardından sadece Amerikan bayrağının olduğu bir paylaşım yaptı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif:

“ABD’nin, IŞİD, El Nusra ve El Kaide’yle savaşta en etkili güç olan General Süleymani’yi hedef alan ve suikast düzenleyen uluslararası terörizm eylemi, son derece tehlikeli ve aptalca bir gerilim tırmanışı. ABD bu haydutça maceraperestliğin tüm sonuçlarından sorumludur.”

Cevad Zarif:

“Süleymani’nin ölümü bölgedeki direnci kuvvetlendirecek.”

Kasım Süleymani Kimdir?

Kasım Süleymani… İRAN’ın ORTADOĞU’daki GÖLGESİ

İran’ın son yıllardaki en etkin isimlerinden biri. Adı Suriye’deki iç savaşta sıkça duyulur oldu.

Son olarak Irak merkezi hükümetinin Kerkük’e düzenlediği operasyonun arkasında da ismi geçiyordu.

Kasım Süleymani kimdir?

Resmi sıfatı Kudüs Gücü Komutanı.

Kudüs Gücü, İran’ın yurt dışı operasyonları için kurulmuş özel bir birlik.

Kudüs Gücü, İran İslam Cumhuriyeti’nin en yüksek siyasi ve dini makamı olan Ayetullah Ali Hamaney’den doğrudan emir alıyor.

Yoksul bir köylü çocuğu olarak doğan hayatını inşaatlarda çalışarak kazanan Kasım Süleymani, 1979 yılında kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’na katıldı.

Bu, ilkokul mezunu olan Kasım Süleymani’nin, askeri kariyerinin ilk adımıydı. 45 günlük bir askeri eğitimin ardından o artık bir Devrim Muhafızı’ydı.

Bugün Irak Kürt Bölgesi’nde gelişmelerle adı duyulan Kasım Sülaymani’nin ilk önemli ‘icraat’larından biri yine Kürtler’e karşıydı.

1979’da ayaklanan Mahabad Kürtleri’nin bastırılması için Kasım Süleymani ve birçok arkadaşı bölgeye gönderildi. 22 yaşındaki Kasım Süleymani isyanın bastırılmasında gösterdiği performansla Tahran’ın gözüne girdi.

Devrime sadakatinin hediyesi olarak, Mahabad’dan dönüşü, Kirman’daki Devrim Muhafızları Kudüs Garnizonu’nun başına getirildi.

Bu sırada İran-Irak Savaşı başladı.

Kirman’daki erkekleri toplayarak eğitim veren Kasım Süleymani, savaş sırasında cesareti ve atikliği sayesinde ön plana çıktı.

Yaşıtları sıradan asker olarak savaşırken, Kasım Sülaymani 23 yaşında, 41. Sarallah Tümeni Komutanı oldu.

Savaş sırasında birliğiyle birlikte Irak’ın işgal ettiği İran topraklarında birçok operasyon yaptı. Bir harekat sırasında ağır yaralansa da, iyileşerek görevine devam etti.

Savaş sırasında Saddam yönetimine karşı, Kürt liderler Mesut Barzani, Celal Talabani ve Şii Bedir Örgütü’yle ilişkiler kurdu.

Kasım Süleymani, savaştan sonra Kirman Eyaleti Devrim Muhafızları Komutanlığı görevine getirildi.

Bu makamdaki görevi daha çok uyuşturucuyla mücadele oldu. Nedeni ise bölgenin Afganistan’a yakın olması ve uyuşturucu trafiğinin yoğun olmasıydı.

1998 yılında Ahmed Vahidi’den sonra, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı olarak atanan Kasım Süleymani, Tahran’daki 1999 öğrenci isyanı sırasında, Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’ye gönderilen mektubu imzalayan Devrim Muhafız subaylarından biriydi.

Mektupta, Hatemi’nin öğrenci isyanını bastıramaması halinde Devrim Muhafızları’nın müdahale edeceği belirtilmekteydi.

Devrim Muhafızları’nın bütün komutanları ve ordunun 12 generali İran-Irak Savaşı’nda cephe komutanlığı yapmış kişiler.

Bu eski savaş arkadaşları birbirilerini sürekli kolladılar ve birlikte İran’ın iç ve dış siyasetinin belirlenmesinde etkin oldular.

Kasım Süleymani’yi yakından tanıyan isimlerden İran Kürdistan Demokrat Partili (İKDP) siyasetçi Mustafa Salehzade: ”Kasım Süleymani İran’ın tüm dış operasyonlarından sorumlu kişi” dedi.

Mustafa Salehzade:

”Kasım Süleymani, Suriye, Irak, Lübnan, Yemen ve Şiiler’in yaşadığı bütün alanlardan sorumlu kişidir. Sorumluluğu sadece askeri operasyonlar değil aynı zamanda İran siyasetidir de. İran siyasetinin yayılmasından sorumludur. İran İslam Rejimi’nin dış temsilcisidir. Irak politikasında da çok önemli bir yere sahiptir. Mesela İran’ın Bağdat Büyükelçisi, Kudüs Gücü üyesidir..

Kerkük operasyonunu Süleymani yönetti. Yol haritasını Irak Ordusu’yla birlikte çizdi. İran adına görüşmelere katılan kişidir. YNK’yi de kendisi ikna etti.”

Kasım Süleymani’nin, Irak ordusunun Kerkük’e girmesinden bir gün önce Kürt partileriyle bir araya geldiği iddia edilmişti.

ABD Başkanı Trump, Süleymani’nin başında bulunduğu Kudüs Gücü’nün bağlı bulunduğu Devrim Muhafızları’nı ‘teröre destek verdiği’ gerekçesiyle yaptırım listesine aldıklarını da açıklamıştı.

Kasım Süleymani ve Mehdi el Mühendis’in öldürüldüğünü ilk olarak Irak devlet televizyonu duyurmuştu.

Iraklı Haşd-i Şabi milislerinin sözcüsü Ahmed el Assadi:

”Süleymani ve Mühendis’in ölümünden Amerikalılar ve İsrailliler sorumlu.”

Bağdat’taki havalimanına, Irak polisine göre dört roket atarak düzenlenen saldırının ardından Irak’taki milis güçleri, ilk olarak “Iraklı milislerin üst düzey yetkililerinden 5 kişi ve iki de çok önemli misafirimiz hayatını kaybetti” açıklaması yapmıştı.

Kargo terminali yakınlarındaki İran destekli silahlı güçlere bağlı Iraklıları taşıyan konvoya düzenlenen saldırıda iki araç yandı ve en az 11 kişi hayatını kaybetti.

Bağdat Havalimanı, geçici bir süre için kapatıldı.

ABD, Bağdat Büyükelçiliği saldırısından İran’ı sorumlu tutmuştu

Irak’taki İran destekli milis güç Haşd-i Şabi’nin doğrudan Kasım Süleymani komutasında hareket ettiği biliniyor.

Haşd-i Şabi içindeki en etkili birliklerden Hizbullah Tugayları, Amerikan ordusunun Irak’ta kullandığı üslere bir saldırı düzenlemiş; bir Amerikalı müteahhit hayatını kaybetmişti..

ABD de bu saldırılara misilleme olarak, Hizbullah Tugayları’nın Suriye ve Irak’taki üslerine saldırısı düzenlemiş; en az 25 savaşçı ölmüştü..

Hizbullah Tugayları Komutanı Ebu Mehdi El Mühendis, Irak’taki ABD güçlerine yanıtlarının çok sert olacağı uyarısında bulunmuş; İran da ABD saldırılarını ‘terörizmin açık örneği’ olarak nitelendirmişti.

Ardından ABD’nin Bağdat’taki Büyükelçiliği önünde, milis güçlerin önclüğünde protesto gösterileri başladı ve büyükelçilik binası ateşe verildi. ABD, bölgeye koruma için 750 asker göndereceğini duyurdu.

Büyükelçiliğin önünde, ABD bayraklarının yakıldığı protestolar sırasında ABD Başkanı Donald Trump:

‘İran bizim binalarımızda kaybedilen hayatlar ve verilen zarardan sorumlu tutulacak. ÇOK BÜYÜK bir bedel ödeyecekler. Bu bir uyarı değil, bu bir tehdit.’ demişti.

Gerilim nasıl tırmandı?

Kapsamlı Ortak Eylem Planı’

İran ile 5+1 olarak bilinen BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya arasında 2015’te imzalanan anlaşma kapsamında uranyum enjekte edilen santrfüjler boşaltılmıştı..

Kapsamlı Ortak Eylem Planı adlı bu anlaşma ile uluslararası ekonomik yaptırımların kaldırılması karşılığında, İran’ın nükleer faaliyetlerini sınırlandırılması konusunda anlaşmaya varılmıştı..

Ancak ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs 2018’de, bu anlaşmadan çekildiklerini açıklamış ve İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı. Trump yönetiminin anlaşmadan çekilmesinden sonra başlayan gerilim, son aylarda tırmandı.

12 Mayıs’ta BAE’nin Fuceyre emirliğinde dört tankerde patlamalar meydana geldi. Tankerlerin ikisi Suudi Arabistan, birisi Norveç, birisi de BAE bandıralıydı..

ABD, bu patlamalardan İran’ı sorumlu tuttu ancak İran bu iddiaları reddetti.

İran, nükleer anlaşmada tarafların üzerinde mutabık kaldığı 300 kilogramlık zenginleştirilmiş uranyum limitini 27 Haziran 2019’da aşacağını duyurdu..

Henüz bu tarih gelmeden Umman Denizi’nde bir Japon ve bir İsveç petrol tankerinde patlama meydana geldi..

ABD, patlamaların Devrim Muhafızları saldırısı sonrası meydana geldiğini duyurdu..

İran bu iddiaları reddetti..

ABD, petrol tankerlerindeki patlamaların ardından bölgeye takviye 1000 asker göndereceğini açıkladı..

20 Haziran’da İran Devrim Muhafızları, bir yolcu uçağı büyüklüğünde ki Amerikan insansız hava aracını düşürdüğünü duyurdu..

Trump, hava aracının düşürülmesine misilleme olarak İran’daki 3 ayrı hedefi vurmayı planladıklarını, ‘saldırıda 150 kişinin ölecek olması nedeniyle’ bu plandan vazgeçtiğini söyledi..

Trump İran’la savaş çıkmasını istemediğini fakat olası bir savaşta İran’ın ‘yok olmayla karşı karşıya kalacağını’ söyledi..

ABD, İran’a karşı, dini lider Ali Hamaney’i de kapsayan yeni yaptırımları devreye soktu..

14 Eylül’de, Suudi Arabistan’daki üç büyük petrol tesisine yönelik saldırılar düzenlendi, ülkenin petrol üretimi yarı yarıya düştü. Hem Suudi Arabistan hem ABD, bu saldırılardan İran’ı sorumlu tuttu..

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Suudi petrol tesislerini, ‘Yemen’deki Husilerin bir uyarı olarak hedef aldıklarını’ söyledi. ( İran destekli Husiler, Suudi Arabistan destekli Yemen ordusuna karşı savaşıyor)

İran saldırılarda sorumluluğu olmadığını ve kendisine yönelecek askeri bir saldırıya derhal ciddi misilleme yapacaklarını duyurdu..

Haşdi Şabi

ABD’nin hedef aldığı İran destekli Şii örgütHaşdi Şabi’

ABD’nin hava saldırısında hayatını kaybedenlerden birisi de büyük kısmı Şii savaşçılardan oluşan Haşdi Şabi’nin (Halk Seferberlik Güçleri) komutanı Ebu Mehdi el-Mühendis

Haşdi Şabi, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) 2014’te Musul’u ele geçirmesinin ardından, farklı milis güçlerin bir araya gelmesiyle kurulmuş, IŞİD’e karşı operasyonlarda İran desteğini almasına rağmen zaman zaman ABD ile dahi koordinasyon içinde hareket etmiş bir silahlı grup.

Musul saldırısı ardından Irak’ın Şii dini lideri Ayetullah Sistani tüm Irak halkına hitap eden tarihi bir fetva yayımladı:

”Irak’ta eli silah tutan herkesi ülkelerini savunmaya ve kutsal mekanlarını savunmaya çağırıyorum.. Tüm silahlı güçleri bir araya getirme çağrısı yapıyorum..”

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top