EĞİTİM

Polis Öğrencilere Saldırdı

İstanbul Üniversitesi’nde dilekçe vermek isteyen üniversitelileri polis copladı.

İstanbul Üniversitesi’nde yemekhanelerden kahvaltıların kaldırılmasına ve indirimli öğün sayısının bire düşürülmesine karşı dilekçe vermek isteyen üniversitelileri polis copladı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğrencileri, yemekhanelerden kahvaltıların kaldırılmasına ve indirimli öğün sayısının bire düşürülmesine karşı eylem düzenledi.

Öğrenciler yemekhaneyi boykot ederek alınan kararın iptal edilmesi için Rektörlüğe dilekçelerini vermek istedi.

Merkez Kampüs dışından gelen öğrencilerin Rektörlüğün olduğu kampüse girilmesi engellenirken, Merkez Kampüs’te toplanan öğrencilerin ise dışarıda bekleyen arkadaşlarıyla buluşması polis tarafından engellendi.

Polis, okul içinde toplanan öğrencileri dışarı çıkarmadı, diğer fakültelerden gelerek dilekçe vermek isteyen öğrencileri ise okulun içine sokmayarak coplarla müdahale etti.

İstanbul Üniversitesi Öğrenci Konseyi üyeleri ve öğrenciler, Beyazıt Merkez Kampüsü’nde bir araya gelerek tarihi kapı önüne yürüdü.

Konsey Başkanı Emir Alp Turgut:

”Yemek tarifesinin tek öğüne düşürülmesi ve ikinci yemek ücretinin 18 liraya çıkarılması tüm öğrencileri üzdü..

Bu durum tüm öğrencileri olumsuz etkiledi. Mağduriyetin giderilmesini istiyoruz.”

Eğitim Sen Eş Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan:

”Kamusal eğitim hakları, yemek hakları için mücadele eden #MüşteriDeğilÖğrenciyiz diyen, #İÜYemeğimeDokunma sesini yükselten gençlere saldırılıyor. Onlar bugünümüz, geleceğimiz! Öğrencilerimize hayalleri kadar büyük bir gelecek bırakma mücadelesidir, mücadelemiz! Öğrencime dokunma!”

SIKINTI ‘YEMEKHANE’ UYGULAMALARI

2 Ocak 2020’den itibaren İstanbul Üniversitesi’ne bağlı yemekhanelerin tamamında öğrencilere verilen kahvaltılar kaldırılacak ve öğrencilerin indirimli yiyebileceği öğün sayısı bire düşürülecek.

Bu kararla öğle yemeğini öğrenci ücretiyle yiyen üniversiteliler, akşam yemeği için tam ücret ödemek zorunda bırakılacak.

İLGİLİ HABER

Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: