‘Orta vadede makine mühendisi ve elektrik mühendisi açığımız olacak’

Almanya’da 6 bin 500 makine mühendisi eksik

Almanya’da 1955 yılından bu yana rekor düzeyde makine mühendisinin istihdam edilmesine karşın, makine sektöründe halen mühendis açığı bulunuyor.

Alman Makine ve Tesis Üreticileri Birliği Başkanı Carl-Martin Welcker:

”Ülkede halen 199 bin 800 makine mühendisi istihdam ediliyor. Mevcut durumda 6 bin 500 mühendise daha gereksinim duyuluyor..

Uluslararası ticari krizler, düşen konjonktür ve yapısal değişiklikler ihracata endeksli ‘branşı’ olumsuz yönde etkilemesine rağmen makine mühendislerine olan talep yüksek. Bu sektördeki ihtiyacımız çok fazla. Orta vadede makine mühendisi ve elektrik mühendisi açığımız olacak”

Almanya’da 6500 makine mühendisine ihtiyaç var

Alman Makine ve Tesis Üreticileri Birliği tarafından yapılan bir araştırma da makine mühendislerine olan gereksinimi ortaya konuyor.

Araştırmaya katılan 320 şirketin verilerine göre yakın zamanda mühendis açığı yüzde 64 oranında olacak. Bundan üç sene önce yapılan son araştırmada açık yüzde 51 oranındaydı. Araştırma 1955  yılından bu yana düzenli olarak yapılıyor.

Alman Makine ve Tesis Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hartmut Rauen:

”Mühendis açığı nedeniyle sektörde inovasyon da sekteye uğrayabilir. Aslında ilginç çalışma alanları olan ve yüksek maaş vaadinde bulunan bir sektörüz. İş hayatına yeni başlayan mühendisler yılda ortalama 52.000 Euro kazanabiliyor”

https://www.cafemedyam.com/2019/11/17/almanyaya-calismaya-gidebilirsiniz-goc-yasasi/?preview_id=6522&preview_nonce=b32b187c9d&preview=true&_thumbnail_id=14691

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.