Türkiye’nin yerli otomobilinin yurt dışında şansı var mı?

Hükümet, 2022’de piyasa sunulacak yerli otomobilin üretimi için kesenin ağzını açtı.

İç pazarda bile cazibesinin artırılması gereken yerli otonun, yurt dışında ne kadar başarı şansı var

Yerli elektrikli otomobilin prototipi

İlk elektrikli yerli otomobilin 2022’de seri üretime geçmesi planlanıyor.

Türkiye tarafından üretilmesi planlanan ilk elektrikli aracın prototipi, Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde Erdoğan’ın katıldığı törenle kamuoyuna tanıtıldı.

Sıfırdan kurulacak tesis için hükümet proje bazlı teşvikler verecek.

Yerli elektrikli otomobil fabrikası Türkiye’nin otomotiv başkenti olarak bilinen Bursa’da kurulacak ve yatırım tutarı 22 milyar TL olacak.

Verilecek teşvikler:

Gümrük Vergisi muafiyeti, Katma Değer Vergisi istisnası, yüzde 100 vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıllık Gelir Vergisi stopajı desteği, azami 360 milyon liralık nitelikli personel desteği, faiz ve kar payı desteği ile yatırım yeri tahsisi ve alım garantisi olacak.

Kamuya 30 bin yerli oto alınacak

Yatırımın süresi:

Başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019’dan itibaren 13 yıl olarak belirlenirken, 5 modelde 175 bin adetlik üretim planlanıyor..

Hükümet, 2035 yılına kadar kamu için toplamda 30 bin araçlık alım garantisi verecek..

Yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar ek süre verilebilecek..

Fabrikada doğrudan 45 bin 323 kişi istihdam edilecek..

Elektrikli, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubu’na ait..

C segmentinde yüzde 100 elektrikli bir SUV olan aracın fiyatı ise henüz açıklanmış değil.

Otomotiv başkenti Bursa’da üretilecek

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik:

”Yerli otomobilin Bursa’da üretilecek olmasının en doğru karar olduğunu düşünüyoruz. Bursa, Türkiye otomotiv eko sisteminin merkezi konumunda yer alıyor..

Otomotiv üretimi için nitelikli ve yetişmiş insan gücü şehrimizde fazlasıyla var..

Yerli otomobil ile birlikte kurulacak yeni tesisler, Türkiye’nin otomotiv endüstrisindeki küresel değişimi de yakalamasını sağlayacak.”

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobilinin yurt içi ve yurtdışında başarı şansı ne?

Son dönemde teknolojide yaşanan gelişmeler Apple, Google, Amazon, gibi dev şirketlerin otomotiv sektörüne girmesi sonucunu doğurdu.

Geleneksel üreticiler de birleşme yoluna gidiyor.

İtalyan-Amerikan ortaklığıyla Fiat Chrysler ile Fransız PSA birleşti..

Birleşme sonucu ortaya çıkan grubun, Volkswagen, Renault-Nissan-Mitsubishi ve Toyota’nın ardından otomotiv sektöründe dördüncü sıraya yükselmesi ve yılda 8,7 milyon araç satması bekleniyor.

‘Yüzde 100 Türk malı olmasına gerek yok

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca:

”Böylesi zorlu bir konjonktürde Türkiye’nin kendi ürettiği elektrikli aracıyla dünya pastasından pay alması kısa vadede mümkün görünmüyor..

Yerli otomobilin iç piyasada cazibesinin artırılması gerekiyor..

Yerli oto için açıklanan yıllık 175 bin adetlik üretim dünya pazarları açısından çok küçük bir miktar. Dolayısıyla dünya pazarlarında kısa vadede dikkat çekecek bir marka olacağını sanmıyorum..

22 milyar TL’lik bu dev yatırımın kalıcı olabilmesi için açıklanan yıllık 175 bin adetlik satışın altına düşmemesi gerekiyor. Bu noktada iç pazar öne çıkıyor. Fakat 3 yıl önce Türkiye’de yılda 1 milyon adet otomobil satılırken, 2019’da 500 bin adet bile satılmadı. Özellikle iç pazarda yerli otonun cazibesinin artırılması gerekiyor.”

Tasarım İtalya’dan

Alper Kanca:

”Yerli otomobilin tasarımının İtalyan bir marka tarafından yapılması…Böyle gereksiz milliyetçi hezeyanlara gerek yok. Bu araçta her şeyin yüzde 100 Türk olmasına gerek yok. Galatasaray’da yabancı futbolcu oynamıyor mu? Yerli otomobili de böyle düşünmeliyiz”

‘Sıfır vergi uygulanırsa, talep artar’

Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB) Başkanı Ömer Burhanoğlu:

”Yerli otomobilin özellikle iç pazarda tercih edilebilmesi için kamu alımları dışında vatandaşların da alım gücüne hitap etmesi gerekiyor. bu noktada elektrikli araçlara uygulanacak ‘sıfır vergi’ önemli..

Bu alanda yapılacak bir düzenleme yerli otomobil fiyatını daha makul hale getirebilir..

Ancak hükümet sıfır vergiyi sadece yerli oto için uygulayamaz. Bu, Gümrük Birliği yasalarına aykırı olur. O yüzden böyle bir uygulama tüm elektrikli araç üreticilerini kapsar.”

İlk etapta yıllık üretimin 5 bin

Ömer Burhanoğlu:

”İlk etapta yıllık üretim 5 bin olacak, ardından kademe kademe yıllık üretim 175 bine çıkarılacak..

Dünya açısından çok küçük bir ölçek diye görülebilir; ama hiçbir şey başaramazsak bile, Türkiye’ye yeni nesil araçların üretilebildiği bir platform kazandırmış olacağız. Bu alandaki güncel teknolojileri yakalama şansımız olacak.”

Dev firmalar Türkiye’de üretim yapıyor

Türkiye, Ford, Mercedes, Renault, Toyota, Hyundai ve Fiat gibi dünya devi otomotiv üreticileri için bir üretim üssü konumunda.

Bugün itibariyle Türkiye’de yılda yaklaşık 1,5 milyon adet otomobil üretiliyor ve ortalama 30 milyar dolarlık ihracat geliri elde ediliyor.

Son 50 yılda özellikle Türkiye’de ‘yan sanayi’ olarak adlandırılan otomotiv tedarik sanayisi de büyük gelişme kaydetti.

Bugün dünya genelinde Türk otomotiv şirketlerinin 150’ye yakın fabrikası bulunuyor ve bu şirketler dünyanın bilinen tüm büyük markaları için parça ve sistem üretimi yapıyorlar.

60’lı yıllarda ‘Devrim’ markasıyla prototip bir otomobil üreten ancak daha sonra seri üretimden vazgeçen Türkiye’de, yerli üretimin yeniden gündeme gelmesi ise 2011 yılında dönemin başbakanı Erdoğan’ın “yerli otomobili üretecek bir babayiğit aranıyor” sözleri ile başlamıştı.

31 Mayıs 2018’de Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding tarafından kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) kurulmuştu.

Bugün ise bu konsorsiyum tarafından hazırlanan, tasarımı ise İtalyan Pininfarina markası tarafından yapılan ilk prototip elektrikli yerli araç dünyaya tanıtılmış oldu.

Yerli otomobilde ilk sürüş gerçekleşti

Prototipi İtalya’dan getirilen ‘yerli otomobil’ bugün tanıtıldı.

‘Yeniliğe Yolculuk Buluşması

Erdoğan Türkiye’nin ilk ‘yerli otomobili’ni tanıttı.

Tören alanına gelen Erdoğan, salonda bulunan Türkiye’nin geçmiş dönemlerdeki yerli otomobil girişimlerinden olan ‘Devrim’le poz da verdi.

Erdoğan:

”Biliyorsunuz yıllardır Türkiye’nin kendi otomobilini üretmesi gerektiğini, bizim montajcılıktan çok daha iyisine layık olduğunu dile getiririz..

Ülkemizi 350 bini bile bulmayan otomobil üretme seviyesinden 1.5 milyonu bulan bir seviyeye çıkardık. Bu konudaki ihracatımız 32 milyar dolara çıkardık. Ama kendi otomobilimizi üretmek konusunda bir gelişmede bulunamadık..

Biz bir babayiğit arıyorduk nihayetinde milletimizin bu hayaline gönül veren babayiğitler ortaya çıktı. Kendilerine şahsım ve milletim adına çok çok teşekkür ediyorum..

Sadece işine odaklanmış profesyonel bir ekip kurarak çalışmalarını bugüne getirdiler. 100’ün üzerinde mühendis gecesini gündüzüne kattı. Bunların da birkaçı da yurt dışındaki prestijli işlerini bırakan arkadaşlarımızdan oluşuyor. CEO’muz da böyle bir arkadaşımız. Kendisine özellikle teşekkür ediyorum. Ama bu süreçte sessiz ama derinden gidildi..

Bugün ön gösterim araçlarını söz verdiğimiz gibi sizlerle paylaşıyoruz. Bu içinde bulunduğumuz mekânı da özellikle seçtik. Burası Türkiye’nin yarınlarını şekillendirecek teknoloji üssü. Biz bugün iki mega projeyi hayata geçiriyoruz. Hem bilişim teknoloji vadimizin açılışını gerçekleştiriyor ve Türkiye’nin otomobilini tanıtıyoruz.”

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş :

”Şu anın tarifi yok. Çok heyecanlıyız..

Ben bütün arkadaşlarım sabaha kadar uyuyamadık. Türkiye’nin özlemini giderme amacıyla çıktığımız yolda otomobilden daha fazlasını yapmak için söz verdik. Bugün sizlere geldiğimiz noktayı anlatmak otomobilimizi tanıtmak, ve daha fazlasından kastımızın ne olduğunu anlatmak istiyoruz..

Böyle bir faaliyete başlamanın tam zamanı olduğunu söylüyorum. Müşterinin beklentileri değişmekte, teknolojinin değişmesiyle otomobilimiz akıllı bir cihaza dönüşmekte, bu otomobil yeni bir cihaz alanı olarak kullanılmakta..

Cep telefonunun başına gelen otomobilin de başına gelecek. Bunun sebebi tüm dünyada teknoloji boyutunda yeni trendler var. Artık nesneleri internet ile bağlantılı olan otomobillerden bahsediyoruz..

Şehirlerimiz, fabrikalarımız akıllandıkça otomobilimiz bir yaşam alanına, her bir şeyin iç içe girdiği bir alana dönüşüyor. Bu nedenle biz doğru zamanda yola çıktık. Bu soru bize soruluyor. Geç kalmadınız mı? Hayır. Doğru zamanda yola çıktık.”

TOBB ve TOGG yönetim Kurulu başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu:

”Bugün bir başka gururluyum, farklı bir heyecan duyuyorum. Türkiye’yi yarım asırlık hayaline kavuşturacak adım atıyoruz. Bu işi bizim üstlenmemizi istemişlerdi. Biz de yola çıktık. Babayiğitleri bir araya getirdik. Bu işi başaran Türk özel sektörü adına şeref duyuyorum..

Gürcan bey biraz önce yeni mobilite eko sisteminin ne kadar önemli olduğunu anlattı. Gerçekten otomotiv sektörü dünyada kabuk değiştiriyor. Bizim için de yeni bir fırsat penceresi..

1960’larda biz bu fırsatı kaçırmıştık. Devrim’e sahip çıkamamıştık. Bugüne kadar çok denedik, çok konuştuk ama başaramadık. Ama bu sefer Allah’ın izniyle başaracağız. 2017 Mayıs’ında Cumhurbaşkanımıza söz verdik. Taşın altına elimizi koyarız dedik dalga geçtiler. 2019 Haziran’da şirketimizi kurduk, güldüler. Ama pes etmedik. Biliyoruz daha yolumuz uzun. Ama bakın bugün burada buradayız..

Birazdan Türkiye’nin otomobili hep birlikte göreceğiz. Niye Türkiye’nin diyoruz biliyor musunuz? Çünkü bu 82 milyonun gururu..

Bu otomobilin markası, tasarımı bizim olacak. Lisans almayacak lisans satacağız. Montaj yaptırmayacak montaj yapacağız. Başkasının patenti için çalışmayacağız. 4 bin 300’ü doğrudan olmak üzere yan sanayi ile birlikte 20 bin istihdam sağlanacak..

2022’de inşallah ilk aracımız banttan çıkmış olacak. Ezberleri bozmak kolay değil ama biz ezberleri bozmak için buradayız.”

İLGİLİ HABER

©Deutsche Welle TürkçeAram Ekin Duran

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.