SAĞLIK

Omega 3 kaynağı… Mikroalgler

Mikroalg’ları direkt tüketerek omega 3 ihtiyacımızı kaynağından sağlamış oluyoruz.

Bu devrim yaratacak bir besin kaynağıdır!

Bugüne kadar omega 3 yağ asidini balıklardan sağlıyorduk.

Mikroalgler, bugüne kadar bilinmeyen bu nedenle kullanılmayan mikroskobik yosunlar özellikle omega 3 yağ asidi açısından oldukça zengin. Omega 3 yağ asidinin antioksidan özelliği var ve bu özelliklerinden dolayı, mikroalgler kozmetik sektörünün de oldukça ilgi alanında.

İspanya’nın Gijon kenti de bulunan Neoalgae Araştırma Merkezi, içerisinde yoğun omega 3 yağ asidi bulunan 3 ‘mikroalg’ türü üzerinde incelemeler yapıyor ve mikroalgleri doğal deniz ortamı dışında yetiştiriyor.

Biyolog David Suarez:

1- “Mikroalglar küçük bitkiler ve büyümek için doğal veya yapay bir ışık kaynağına ihtiyaçları var.”

2- ” Isı oldukça önemli. Sabit ısı koşulları oluşturmak için sera kullanıyoruz.”

3- ” Önemli bir diğer etken ise çalkalama. Mikroalg’ların devamlı harekete ihtiyacı var. Bu sayede ışık eşit bir şekilde dağılabilir ve metabolizmaları düzgün bir şekilde çalışabilir.”

Bilim insanları omega 3 yağ asidi elde etmek için “süper kritik sıvılar” adını verdikleri bir teknolojiden faydalanıyorlar. Mikroalg’ların içindeki besinleri koruyan zarı parçalamak için karbondioksit kullanılıyor.

Neoalgae Araştırma Merkezi’nde besin uzmanı olarak görev yapan Victor Casado:

“Çok yüksek ısı ve basınç koşullarında mikroalg’ın içine karbondioksit enjekte ediyoruz. Basınç 300-400 barı bulabiliyor. Böylece, içinde hem gaz hem de mikroalg bulunan çözünebilir bir birleşim elde ediyoruz. Daha sonrasında bu çözeltiyi normal atmosfer basıncı seviyesine getiriyoruz. Karbondioksit havaya karışıyor ve yeniden kullanılmak üzere geri dönüşmüş oluyor. Daha ağır olduğu için mikroalg yağı konteynırın dibine çöküyor.”

En doğal omega 3

Bugüne kadar omega 3 yağ asidini balıklardan sağlıyorduk. Bilim insanları mikroalg’ların önemli bir alternatif olduğunun altını çiziyor.

Araştırma Projesinin yöneticisi Maria Alvarez:

“Mikroalg’lardaki omega 3 konsantrasyonu balıklardakinden çok daha yüksek ve doğal. Balıklar omega 3 üretmiyor, mikroalg’ları tüketerek bünyelerinde depoluyorlar. Mikroalg’ları direkt tüketerek omega 3 ihtiyacımızı kaynağından sağlamış oluyoruz.”

Kaynak:
 Esra Olcaycan

tr.euronews.com
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top