'Temiz su kaynaklarına olan ihtiyac her geçen gün artıyor..'

‘Türkiye’deki nüfus artışı ve sanayileşme hızı göz önünde bulundurulduğunda yakın gelecekte su kıtlığı yaşanabilir’

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Uzun, Türkiye’nin gelecekte su kıtlığı yaşayan bir ülke olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Mustafa Uzun:

”Türkiye’deki su kaynaklarının durumuna ilişkin..

Kullanılabilir, temiz su kaynaklarına olan ihtiyac her geçen gün artıyor..

Hızlı nüfus artışı, ihtiyaçların artması ve sanayileşmenin etkisi ile Türkiye ve dünyada su kaynakları hızla azaldı..

Türkiye’de kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı bin 365 metreküp. Nüfus artışı ve sanayileşme hızı göz önüne alındığında 2030 yılında bu miktar yıllık bin 120 metreküpe kadar düşeceği öngörülmektedir..

Bu verilere göre, ülkemiz günümüz itibarıyla su fakiri olmamasına rağmen, su zengini bir ülke de değildir. Su stresi altında bir ülkedir..

Hatta yapılan birçok çalışmaya göre, yakın bir gelecekte ülkemizin su kıtlığı yaşayan bir ülke durumuna gelmesi bile muhtemeldir..

Küresel iklim değişikliği sebebiyle, su kaynakları kalite ve miktar yönünden olumsuz etkilendi. Kuraklık şartları ve aşırı yağışların sonucunda meydana gelen taşkınlar zarar veriyor..

İklim değişikliği kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalara göre, gelecekte de sıcak gün, sıcak gece, ardışık kurak gün sayıları ve sıcak hava dalgası sayılarında ciddi artışlar bekleniyor.”

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: