'Görevi kötüye kullanma'.. 'Kongre’nin görevini yerine getirmesini engelleme'

Temsilciler Meclisi tarihi oylamada Başkan Donald Trump’ı azledilmesi talebiyle ‘Görevini kötüye kullanma’ ve ‘Kongre’nin görevini yerine getirmesini engelleme’ suçlarıyla itham etti.

Temsilciler Meclisi’nden Trump Hakkında Tarihi Karar

Trump, ABD siyasi tarihinde görevden alınması talebiyle Senato’da yargılanacak üçüncü başkan olacak.

Temsilciler Meclisi’ndeki oturumda ilk olarak ‘görevi kötüye kullanma’, daha sonra da ‘Kongre’nin görevini yerine getirmesini engelleme’ suçlamasına ilişkin oylama yapıldı.

‘Görevi kötüye kullanma’ suçlaması 197’e karşı 230 oyla kabul edildi

‘Kongre’nin engellenmesi’ suçlaması da 198’e karşı 229 oyla kabul edildi.

Oylama sonucu genel olarak parti çizgisindeydi. İlk suçlamaya ilişkin yapılan oylamada 2 Demokrat Kongre üyesi, ikinci suçlamaya ilişkin oylamada da 3 Demokrat Kongre üyesi ‘hayır’ oyu kullandı. Bu Demokrat Kongre üyeleri, 2016 seçiminde Cumhuriyetçi Başkan Trump’ın kazandığı eyaletlerde koltuklarını kaybetme endişesi yaşayan isimlerdi. Temsilciler Meclisi’ndeki oylamada bütün Cumhuriyetçi Kongre üyeleri ‘hayır’ oyu kullandı.

Trump’ın azledilmesi süreci Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato’ya taşınacak.

‘Senato’ya azil gerekçeleri hemen gönderilmeyebilir

Senato’da yargılama sürecinin Ocak ayında başlaması bekleniyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi:

”Onaylanan azil gerekçeleri Senato’ya hemen gönderilmeyebilir..Önce yargılamanın yapılacağı Senato’da sürecin nasıl yürütüleceğinin netlik kazanması gerekiyor..Şimdiye kadar bize adil görünen bir şey görmedik”

‘Başkan Senato’da temize çıkacağından emin

Beyaz Saray’dan açıklama:

“Başkan Trump bir sonraki aşamaya hazır. Senato’daki yargılamada temize çıkacağından emin”

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham:

”Bugün Temsilciler Meclis’nde yaşananlar ulusumuzun tarihinde en utanç verici siyasi dönemlerinden biri olarak kayda geçmiştir. Tek bir Cumhuriyetçi’nin oyunu almadan ve herhangi bir kanıt göstermeden, Demokratlar Başkan hakkında gayrımeşru azil gerekçelerini kabul etmiştir..

Başkan Senato’nun Temsilciler Meclisi’nde görmezden gelinen düzen, hakkaniyet ve hukuki sürecin tesis edileceğinden emin”

‘Demokrat Parti siyasi intiharına yürüyor

Başkan Donald Trump:

”Azil oylamasını ABD’ye yönelik bir saldırı olarak nitelendiriyorum…

Temsilciler Meclisi’ndeki oylamada hayır oyu kullanan Demokrat Kongre üyeleri var. 3 Demokrat bizim tarafımıza geçti. Bu hukuksuz partizan azil Demokrat Parti’nin siyasi intiharına yürüyüşü”

‘Yenemeycekleri için azletmeye çalışıyorlar’

Başkan Yardımcısı Mike Pence:

”Trump’ın görevde olduğu dönemde ekonomide elde edilen başarıların altını çizmek isterim.. Bu başkanı, 2020’de yenemeyeceklerini bildikleri için azletmeye çalışıyorlar.”

Temsilciler Meclisi’ndeki oylamanın ardından yargılama ayağının yürütleceği Senato’da Cumhuriyetçiler’in lideri Mitch McConnell, yargılama sürecinde başka tanıkların çağrılmasının beklenmediğini söyledi, sürecin mümkün olan en kısa sürede tamamlanacağını belirtti.

Trump’ın görevden alınabilmesi için Senato’nun üçte ikisinin oyu gerekiyor, bu da Cumhuriyetçiler’in 20 fire vermesi gerektiği anlamına geliyor. Ancak bugüne kadar Trump’ın görevden alınması yönünde oy kullanacağını belirten bir Cumhuriyetçi Senatör olmadı.

‘Bize başka seçenek bırakmadı

Oturumda Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasındaki derin görüş ayrılıkları daha da su yüzüne çıktı. Hararetli geçen oturumda Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD anayasasına bağılık yemininin metnini okudu.

Demokrat Partili Kongre üyelerinden yoğun alkış alan Pelosi, Başkan Trump’ı ABD demokrasisi ve ulusal güvenliğine yönelik bir tehdit olarak niteledi,“Demokrasiyi savunmak için buradayız. Başkan bize başka seçenek bırakmadı” dedi.

Azil sürecine Hz. İsa benzetmesi

Cumhuriyetçi Kongre üyeleri ise Başkan Trump’ın hiçbir suç işlemediğini savundu.

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Barry Loudermilk:

”Azil süreci adil ve meşru değil..İsa’yı çarmıha gerdiren Roma valisi Pontius Pilatus bile, Demokratlar’ın Trump’a tanıdığı hakların daha fazlasını İsa’ya tanıdı.”

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Fred Keller:

”İncil’de, Hz İsa’nın çarmıha gerildiğinde ölmeden önce söylediği belirtilen ifadeler..Tanrım, onları affet. Ne yaptıklarını bilmiyorlar”

Başkan Trump da süreci 1600’lerde Massachusettes’de cadılıkla suçlananların yargılanıp infaz edildiği Salem cadı mahkemelerine benzetmişti.

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Mike Rogers:

”Azil soruşturmasının temelinde Başkan Trump’a duyulan nefret yatıyor..Bu süreç bir cadı avı, uydurma ve ABD’nin seçilmiş başkanına karşı bir darbedir”

Trump’ın 2020 seçim kampanyası Temsilciler Meclisi’nde oturum devam ederken internet üzerinden yoğun bir bağış kampanyası başlattı. Seçim kampanyası ekibinden yapılan açıklamaya göre, kampanyaya yapılan katkılarda artış gözlemlendi.

‘Trump’a destek azil soruşturmasından bu yana arttı

Temsilciler Meclisi’nde azil oylamasının yapılacağı günün sabahında yayınlanan Gallup anketi:

Ankete göre, Trump’ın başkan olarak performansına ve icraatlarına yönelik desteğin oranı azil sürecinin başlamasından bu yana yüzde 39’dan yüzde 45’e yükseldi. Aynı ankete göre, Trump’ın görevden alınmasına destekse azil soruşturmasının başlamasından bu yana yüzde 52’den yüzde 46’ya düştü.

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: