GÜNDEM

‘Feyzioğlu disipline sevkedilecek mi?’

“Feyzioğlu, görevini kasten kötüye kullanıyor”

Feyzioğlu’na ‘disiplin’ yolu için ilk adım atıldı.

“Feyzioğlu, görevini kasten kötüye kullanıyor” 

Ankara Barosu avukatlarından Hacı Bayram Vural, TBB Başkanı Feyzioğlu’nun disipline sevkedilip, meslekten el çektirilmesi için hukuki işlem başlattı.

Baroların olağanüstü genel kurul çağrısını reddeden Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’na tepki büyüyor.

Ankara Barosu’na Feyzioğlu ile ilgili ‘disiplin ve meslekten ihraç’ istemiyle bir başvuru yapıldı.

Türkei Petition von Haci Bayram Vural an die Anwaltskammer in Ankara

Baro avukatlarından Hacı Bayram Vural:

”Feyzioğlu, Ankara Barosu üyesi olduğundan, dilekçemi Ankara Barosu Başkanlığı’na gönderdim. Dilekçemde, baroların olağanüstü genel kurul çağrısını reddeden baro üyesi Feyzioğlu’nun hukuku kasten uygulamadığına dikkat çektim..

TBB Yönetim kurulu üyeleri Avukat Ünsal Toker, Avukat Sabri Erdal Güngör ve Avukat Sabiha Tekin’in de Feyzioğlu ile birlikte..Avukatlık mesleği, şikayetlilerin görev yaptığı dönemdeki eylemleri ve eylemsizlikleri nedeniyle hızlı bir itibar kaybına uğramışken, mesleğin itibarının tamamen sıfırlanması da son eylemleri ile yine bu kişiler ellerinden olmuştur..

Feyzioğlu ile beraberindeki TBB yönetim kurulu üyeleri hakkında acil olarak ‘tedbiren meslekten el çektirme’ kararıyla birlikte haklarında disiplin kovuşturması yapılarak eylemlerine uyan disiplin suçlarından ceza verilmesini istedim.

Ankara Barosu’nun Feyzioğlu ve beraberindekiler için Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde de işlem yapılması için harekete geçmesi gerekiyor.”

‘Hukuku bilmiyorlar

Avukat Hacı Bayram Vural:

Barolar Avukatlık Yasası gereğince TBB’yi olağanüstü genel kurul toplantısı kararı almaya çağırdığı ancak TBB bu çağrıyı hukuksuz buldu..

Avukatlık Yasası’nı hukuk fakültesi birinci sınıfta okutuyorlar. Bilmeyenler sınıfı geçemiyor. Feyzioğlu başkanlığındaki TBB yönetimi hukuku bilmezden geliyor, uygulamaya direniyor. Görevlerini kasten kötüye kullanıyor..

Bir avukat olarak görevimi yapıyorum. Hukuku savununuyorum. TBB, olağanüstü genel kurul toplantısı çağrılarını hukuksuz sayarak yasa dışı karar almıştır. Rahatsızlığım budur. Sözkonusu olan hukuktur ve TBB başkanının da hukuku kafasına göre yorumlama hakkı yoktur.”

‘Disiplinle başkanlık düşer

Ömer Faruk Eminağaoğlu
Ömer Faruk Eminağaoğlu

Eski Cumhuriyet Savcılarından Ömer Faruk Eminağaoğlu:

”Avukat Hacı Bayram Vural’ın dilekçesi sonrasında baro disiplin kurulunun vereceği ve kesinleşecek bir kınama cezası bile Feyzioğlu ile beraberindekileri TBB yönetiminden düşürmeye yeter..

Feyzioğlu’nun sığınabileceği hiçbir hukuk maddesi kalmamıştır. Feyzioğlu hakkındaki bir disiplin cezası sonrasında TBB’ne olağanüstü genel kurul çağrısı yapmaya bile gerek kalmayacaktır..

Feyzioğlu başkanlığındaki TBB yönetiminin hukuk sisteminde ‘büyük yara’ açtı. TBB’nin böyle bir duruma düşürülmesi hukukun üstünlüğü adına kabul edilemez bir durumdur. Sadece yargıç ve savcıların değil savunma mesleğinin de nereye sürüklendiğini gösteren ve ilk kez yaşanan çok acı bir örneğe şahit oluyoruz.”

‘Hukuksuz yere hodri meydan’

Prof. Metin Günday:

”TBB’nin barolara ‘hukuksuz yere hodri meydan’ çıkışı kabul edilemez. Eğer Metin Feyzioğlu baro başkanı olsaydı ve TBB de kendisine hukuksuzluk yapıldığını söyleseydi, Feyzioğlu kıyameti koparırdı. Feyzioğlu bu sürecin sonunda –senin hukukun, benim hukukum- olamayacağını kabul edecek, başka yolu yok..

Feyzioğlu’na ‘istifa’ çağrısı yapan baroların ‘geri adım’ atmayacağını toplumun anladığı gibi Feyzioğlu’nun da anlamasını istiyorum. ‘Hukuk hepimize ve herkese lazım’. TBB, avukatları, toplumu susturamayacaktır. TBB, gecikmeksizin hukukun gereğini yapmalıdır.”

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe – Hilal Köylü

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: