‘Günde 3 doz vicdan hapı yutacaksınız’

Kanal İstanbul projesini iptal ettirecek belge!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Kanal İstanbul projesi hakkında gündeme getirilmeyen bir belgeyi ortaya çıkardı.

DSİ’NİN GÖRÜŞÜ ÇED RAPORUNDA YOK!!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca :

”Kanal İstanbul projesi rant projesidir. Halktan saklananlar..

Devlet Su İşleri’nin Kanal İstanbul Projesi için sunduğu görüş, ÇED raporunda yer almadı.. ”

Devlet Su İşlerinin 03.12.2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yazdığı yazı:

”Genel Müdürlüğümüzün 20.08.2018 tarih ve 281270 sayılı resmi yazımız ile görüşümüz bildirilmiştir. Nihai ÇED Raporuna kuruluşumuzun ÇED başvuru dosyasına ve raporuna ilişkin verdiğimiz görüş eklenmelidir.”

Gülizar Biçer Karaca :

Kanal İstanbul Projesinin İnceleme Değerlendirme Komisyonu İDK toplantısında, Devlet ve Su İşlerinin, 2018 yılında ÇED Başvuru dosyasına sunduğu resmi görüşün Çevre ve Şehircilik Bakanlığındaki ÇED dosyasında yer almadığı ortaya çıkmıştır. Projeyi denetleyecek olan Bakanlık devletin resmi kurum görüşünün hasıraltı edilmesini engelleyemiyorsa bu yıkım projesini nasıl denetleyecek?”

GİZLENEN GERÇEK…

HER 3 İSTANBULLUDAN 1’İ SUSUZ KALACAK

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca:

”DSİ’nin ÇED Raporunda yer almayan, sümenaltı edilen Raporu’nda Kanal İstanbul hayata geçerse, Terkos Gölü için 375 milyon metreküp su kaybı öngörülürken, ÇED Raporu’nda ise bu rakam sadece 30 milyon metreküp su kaybı olacağı şeklinde yer alıyor..

İstanbul Avrupa Yakasının su ihtiyacının % 65’ini karşılayan barajlarda su kaybına yol açacak proje ile ilgili olarak DSİ görüşünde tahrifat yapılarak kötü senaryo halktan gizleniyor..

Sazlıdere Barajı’nda yıllık su kaybı DSİ’ye göre 52 milyon metreküp olarak öngörülürken ÇED Raporu’nda sadece 2,7 milyon “metreküpçük” olarak yazıldığına dikkat çekmek isterim..

Kanal İstanbul Projesinin hayata geçmesi halinde en iyi ihtimalle 70 milyon metreküp, kötü senaryoda ise 427 milyon metreküp su kaybı olacak. Bu, her 3 İstanbulludan 1’i susuz kalacak demek.”

TEK ADAMIN BÜTÇESİ HALKTAN DEĞİL RANTTAN YANA!

Gülizar Biçer Karaca:

”Kanal İstanbul için harcanacak 75 milyar TL ile neler yapılabilir..

Madem 75 milyar TL bu rant projesine ayrılabiliyor bunun yerine ‘342 bin 282 gencimizin KYK borcunu 37 kere silebilirdiniz.

EYT’liler için maliyet hesabı yapanlar, yandaşları için 75 milyarı harcayabiliyorlar. Bu 75 milyar ile hakkını arayan tüm EYT’liler tamı tamına 3 kez emeklilik hakkına kavuşabilir.”

BU BÜTÇE; HALK İÇİN DEĞİL ‘

Gülizar Biçer Karaca:

”Bu bütçe; borç bütçesi, rant bütçesi, beton bütçesi, rant bütçesi, saray bütçesi..

Bu bütçe; 2 milyon 136 bin vatandaşımız asgari ücretin altında bir gelirle yaşamaya çalışırken, 8 milyon işşizimiz varken,  icra dosya sayısı 20 milyonu aşmışken, 3 milyar TL’yi aşan kaynağı, örtülü ödenek ve aktarılan kaynakla 17 milyar TL’yi SARAY’ın emrine sunan ‘SARAY BÜTÇESİDİR’.”

AKP’LİLERE ÖNERİ: ‘GÜNDE 3 DOZ ‘VİCDAN HAPI’ YUTUN

Gülizar Biçer Karaca:

”AKP’nin yerel seçimlerde halktan yediği tokatı hatırlatmak isterim..

AKP vekillerine bir çağrı yapıyorum: Günde 3 doz “vicdan” hapını yutacaksınız, kendinize soracaksınız: ‘Bugün halkımız için ne yaptım?’

Biliyorum tek adam rejiminde bunları yapamazsınız ama sabredin az kaldı, CHP iktidarında 82 milyon için ‘Başka bir bütçe mümkün!’ diyerek halkçı bütçeyi biz yapacağız.”

https://www.cafemedyam.com/2019/12/07/televizyonlardaki-ahlaksiz-gazeteciler/

İLGİLİ HABER

Yeniçağ

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.