SAĞLIK

Şeker hastaları ve güvenli yolculuk!

Şeker hastaları çıktıkları yolculuklarda dikkatli olmalı ve bazı hususlara özen göstermeli.

Şeker hastaları çıktıkları yolculuklarda dikkatli olmalı

Şeker hastaları bazı hususlara özen göstermeli. Aksi takdirde sağlıklı insanlara göre hızlıca inip-çıkan kan şekeri, şeker hastalarına yolculukta olumsuz anlar yaşatabilir.

1-ÇOK SICAK BÖLGELERİ TERCİH ETMEYİN

Sıcaklık, şeker hastaları için çok dikkat edilmesi gereken bir durum. Çünkü şeker hastaları sıcak ve güneş karşısında kaybettikleri tuz ve sıvıya adapte olamayabilirler, güneşte ve sıcakta kalınan miktar ayarlanmalıdır. İnsülin ve iğnelerin korunması, zarar görmemesi için daha serin yerler tercih edilmelidir.

2-YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER

Bir şeker hastasıysanız yanınıza almayı ihmal etmemeniz gereken en önemli şey ilaçlarınız. Çantayı kaybetme durumunuza karşı ilaç ve iğnelerinizin yedeklerini de çantanızın farklı bölgelerine yerleştirin. İlaç çantanızı soğuk bir yerde muhafaza etmeniz gerekir. İlaç çantanızı kesinlikle bavulunuza koymayın, el çantanızda saklayın ve gözünüzün önünden ayırmayın.

3-SEYAHAT SİGORTASI

Sağlık sorunlarınız seyahatinizi tatsız bir hatıraya çevirebilir. Bu durumun önüne geçmek için seyahat sigortası yaptırmalısınız. Hem yurt içi hem de yurt dışı fark etmeksizin yaptırabileceğiniz sigorta ile olası sağlık sorunlarına karşı kendinizi güvence altına almış olursunuz.

4-SU VE YİYECEK

Yolculuk anında yanınızda atıştırmalık yiyecekler, su başta olmak üzere içecekler bulundurun. Yol üzerindeki yiyecekler şekerinizi etkileyebilir. Yağ, tuz, baharat oranı sizin için önemlidir. Yolculuk esnasında ve tatil boyunca da aşırıya kaçmadan hafif yiyecekler tüketmeniz gerekir. Yol süresince yiyeceklerinizi mutlaka önceden belirleyerek yanınıza alın. Susuz kalmak, yolculuğunuzu bir eziyete dönüştürebilir, bunun için mutlaka yolculuk esnasıda sık sık su içmeyi ihmal etmeyin.

5-SEYAHATTE DE HAREKET

Diyabet hastalarının uzun süre hareketsiz oturması sonucunda tromboflebit; yani kanda pıhtılaşma durumu yaşanabilir. Özellikle bacaklarda görülür ve kişiye acı vererek, hareketlerini engeller. Kan pıhtılaşmasının önüne geçmek içinse yolculuk esnasında, bu bir uçak, otobüs veya araç bile olsa yapmanız gereken bacaklarınızı hareket ettirmektir. Oturduğunuz yerden ayağınızı öne doğru uzatarak da hareketi sağlayabilir, pıhtılaşmanın önüne geçebilirsiniz.

İLGİLİ HABER

Kaynak yurt

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: