'Son derece makul bir teklifti ancak...'

‘ABD’nin ulusal güvenliğini teşvik ve IŞİD’in canlanmasının önlenmesi’

ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye’ye S-400 alımı nedeniyle yaptırım öngören tasarıyı kabul etti.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde Türkiye’ye yaptırım öngören tasarı kabul edildi. Oylamada 18 evet, 4 hayır oyu çıktı.

‘Evet’ oyu veren Senatör Bob Menendez:

“Türkiye’nin son bir yıl içindeki adımları sınırı aştı. Tasarı Türkiye’nin Suriye’ye ilişkin davranışının kabul edilemez, S-400 alımının da savunulamaz olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor”

Komitede onaylanan tasarının Senato’nun oyuna sunulup sunulmayacağına Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Parti’den Mitch McConnell karar verecek.

Kabul Edilen Tasarı da:

Türkiye’nin YPG tarafından kontrol edilen Suriye topraklarında askeri harekatında yer alan yetkililere, enerji endüstrisi ve finansal sistemine yaptırımlar öngörülüyor..

Türk yetkililerin ABD’deki varlıklarını dondurmak, vizelerini sınırlamak yer alıyor..

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın alınmasına karşılık CAATSA yaptırımlarının uygulanması da öngörülüyor.

Tasarı Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerce hazırlanmıştı. ‘ABD’nin ulusal güvenliğini teşvik ve IŞİD’in canlanmasının önlenmesi’ adını taşıyan yaptırım tasarısına senatörler Rand Paul, Ron Johnson, Ted Cruz ve Tom Udall hayır oyu verdi.

Süreç

Komisyonda kabul edilen tasarı, Senato genel kurulunda görüşülecek. Ekim ayının sonunda ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen tasarı Kongre’nin üçüncü ayağı olan Senato’da da onaylanırsa ABD Başkanı Trump’ın onayına gidecek.

ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye’ye Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımı Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerce hazırlanan yaptırım tasarısını görüştü. Yapılan oylamada, Türkiye’ye yönelik yaptırım öngören tasarı, 18 evet, 4 hayır oyuyla kabul edildi.

YAPTIRIM PAKETİNDE ERDOĞAN VE AİLESİ DE VAR

Hazırlanan yasa tasarısına göre şu isimlere yaptırımlar uygulanacak:

  • Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay
  • Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar
  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
  • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak
  • Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan
  • Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

Ordu işlemlerine uygulanması planlanan yaptırımlar:

Türk ordusuyla bilinçli olarak işlem yapan, satış yapan veya finansal destek sağlayan, teknolojik destek veren yabancı kişilere yaptırım uygulanacaktır.

-Türk ordusu tarafından kullanılmış uçak veya uçak parçaları, makine aksamı..

-Otomotiv ekipmanları ve Türkiye kara ve deniz güçleri tarafından değerlendirilmiş servisler..

-Türk ordusu tarafından kullanılmış silahlar veya savunma teçhizatları..

Türkiye enerji sektörüne uygulanması planlanan yaptırımlar:

Türkiye’nin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılması için yerel petrol üretimine ve doğal gaz üretimine madde, servis, teknoloji, bilgi veya başka türlü destek sağlayan yabancı kişi veya gruplara yaptırım uygulanacaktır.

‘S-400 KONUSUNDA YOLUN SONUNA GELİNDİ

Jim Risch

Erdoğan’ın Beyaz Saray ziyaretinde görüştüğü beş Cumhuriyetçi senatörden biri olan Jim Risch:

”S-400 konusunda çok sabır gösterdik. Artık yolun sonuna gelindi..

Müzakerelere şans vermek adına Türkiye’ye yönelik yaptırım tasarısı girişimini bir süreliğine askıya almıştım. Ancak S-400 konusunda Türkiye’den ‘Vazgeçmeyeceğiz’ açıklamaları geldi..

Senato Dış İlişkiler Komisyonu’na, 29 Ekim’de Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen yaptırım tasarısının bir benzerini getirme kararı aldım.”

‘O FIRSAT ÇOKTAN KAÇTI

Jim Risch:

”Cumhuriyetçi Senatör Mitch McConnell, Türkiye’ye yönelik sert yaptırımlar konusunda temkinli konuşmuş, ‘Türkiye Rusya’ya daha da yaklaşabilir’ uyarısında bulunmuştu..

O fırsat çoktan kaçtı. Biraz zaman alabilir ama tasarı Senato’dan geçer. İş oraya gelirse Senatör McConnell’ın da itiraz edeceğini sanmıyorum..

Beyaz Saray’da görüştüğümüzde konuyla ilgili müzakereler sürdüğü için, iyi niyetli görüşmeler yapıldığını düşündüm. Dışişleri Bakanı ilerleme sağlanabileceği görüşündeydi. Ama Erdoğan dönüş yolunda S-400’lerden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Erdoğan böyle bir açıklama yapınca hayal kırıklığına uğradım..

Yaptırım tasarısı konusunda kesin bir takvim olmasa da mümkün olduğu kadar hızlı hareket etmek istiyoruz.”

‘S-400 TÜRKİYE’DE OLDUĞU SÜRECE F-35’LER ABD’DEN ÇIKMAYACAK

Senatör Risch:

”Yaptırım tasarısı her iki parti arasındaki müzakerelerin bir ürünü. Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray’la istişare edildi..

Türkiye 115 adet F-35 siparişi verdi. 5’i hazır, parası ödendi bekliyor. S-400 Türkiye’de olduğu sürece bu uçaklar ABD’den ayrılmayacak.”

‘TÜRKİYE’DEKİ HÜKÜMETİN YENİDEN DEĞERLENDİRMESİNİ UMUYORUZ

ABD Kongresi’nde Türkiye karşıtı havanın tersine dönmesi mümkün mü? Yoksa ABD-Türkiye ilişkileri artık başka yöne doğru mu ilerliyor?

Senatör Risch:

”Bunların yaşandığını görmek çok üzücü. Liderler ülkelerini bir yöne ya da başka bir yöne götürebilir. Bazen bu yön insanların aslında istemediği bir yöndür..

Türkiye’deki hükümetin bunları yeniden düşünmesini umuyoruz. Aksi halde bu işin sonuçları kendisini göstermeye başladığında, Türkiye için acı verici olacak..

Bu durum tersine çevrilebilir. Türk hükümeti NATO müttefiki olmak istiyorsa, NATO müttefiki gibi davranmalıdır. Davranmazsa da bunun kötü sonuçları olur..

Türkiye iyi bir NATO müttefiki oldu. Rusya’ya karşı kurulan NATO’nun bir üyesiyken neden Rusya’ya yanaştıklarını gerçekten anlamıyoruz. Her egemen devlet kendi kararını verir elbette ama bunun sonuçları olur..

Beyaz Saray’daki görüşmede Erdoğan’a ‘Kendisini sapladığı bu çukurdan çıkaracak bir plan’ sunuldu. Planın ayrıntıları gizli ama genel olarak Türkiye’nin S-400’lerden kurtulacağı, Patriot füze sistemini alabileceği ve NATO kapsamındaki yükümlülükleri çizgisine döneceği bir anlaşmaydı. Türkiye’ye bu planın bir bedeli de olmayacaktı. Son derece makul bir teklifti ancak Erdoğan’ın aynı fikirde olmaması hayal kırıklığı yarattı.”

İLGİLİ HABER

Yurt Gazetesi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: