EKONOMİ

‘Dostları Kurtarma’ operasyonu

Avrupa’daki gurbetçilerden 1990 ile 2000 yılı arasında milyarlarca Avro para toplayan…

140 milyonluk vurgun

Eski adıyla Kombassan Holding yeni adıyla Bera Holding,

‘Torba Yasa’

Kombassan Holding yeni adıyla Bera Holding, İttifak Holding gibi Borsa İstanbul’da işlem gören şirketleri kurtarmayı amaçlayan düzenleme, 7 Aralık’ta yayımlanan ‘torba yasa’da yer aldı ve yürürlüğe girdi.

Avrupa’daki gurbetçilerden 1990 ile 2000 yılı arasında milyarlarca Avro para toplayan, ancak yarattıkları sorunlar sonrası hissedarlar tarafından açılan davalarda Yargıtay kararlarıyla mahkûm olan şirketler..

KREDİ YÜKÜ AZALIR

Bu kapsamda Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) dün açıklama yapan Bera Holding:

”Davaların sona ermesi ile birlikte süreç içerisinde, görülmekte olan davalara ilişkin olarak Holdingimiz tarafından mahkemelere depo edilen 155 milyon Türk Lirası düzeyindeki nakit paranın iade edilmesi ve kanun hükmüne göre bu davalara ilişkinolarak davacılara ödenmesi gereken yargılama giderleri ile maktu vekâlet ücreti nedeniyle 15 milyon TL düzeyinde bir nakit çıkışı ile birlikte Holdingimize 140 milyon TL düzeyinde net nakit girişinin olacağı hesaplanmaktadır. Bu kaynak Grup yatırımlarının finansmanında ve işletme sermayesi ihtiyacının giderilmesinde kullanılacak olup, kredi yükünün azalmasına önemli katkı sağlayacaktır.”

MİLYARLAR TOPLANDI

Kombassan mağdurlarının avukatı Acun Papakçı:

”Kombassan’a yatırım yapan mağdurlar davalar açtı ve ortaklığı kabuletmediler, mahkemeler de ortaklık oluşmadığı gerekçesiyle tazminat taleplerini kabul etti..

Avrupa’ya çalışmaya giden yaklaşık 250 bin Türk asıllı işçinin dini ve milli duyguları sömürülerek Türkiye’ye dönme hayaliyle biriktirdikleri yaklaşık 25 milyar Avro’nun ellerinden alındı, sadece Kombassan 1 milyar 750 milyon Avro topladı.”

ORTAKLIK YAPISI BELİRSİZLEŞECEK

Avukatı Acun Papakçı:

”Yaşanabilecek sorunlar..Kanun geçtiğinde şirketin ödenmiş sermayesinin en az 30 katı yatırım yapmış yüz binlerce ortak daha şirkete katılacak. Bu durumda ortaklar doğal olarak paylarının oranını belirlemek isteyecek..

Şirketin tuttuğu ikincil kayıtlar ile ellerinde olan makbuzlar arasında uyum yok. Bu da Kombassan’a karşı zorunlu olarak on binlerce ortak tarafından dava açılması anlamına geliyor..

Tüm bu süreçte Kombassan şirketinin ortaklık durumu iyice belirsizleşecek, eski ve yeni genel kurul toplantılarının geçersizliği gündeme gelecek.”

Kombassan’a 140 milyonluk kıyak

Binlerce kişiyi dolandıran Kombassan Holding’e açılan davalar, AKP’nin Meclis’ten geçirdiği düzenlemeyle birlikte düştü. Bu hamlenin ardından ismini Bera Holding olarak değiştiren Kombassan’ın kasasına 140 milyon TL girecek.

AKP’nin Meclis’ten geçirdiği düzenlemeyle birlikte Kombassan Holding hakkında açılan davalar düştü. Vatandaşlardan ‘kâr payı verilecek’ denilerek topladığı milyonlarca lirayla büyük bir vurgun yapan şirket, daha sonra imaj düzeltme faaliyeti kapsamında ismini Bera Holding olarak değiştirdi.

AKP döneminde Enerji Bakanlığı yapmış olan Ali Rıza Alaboyun’un başında olduğu Bera Holding, davaların düşmesiyle birlikte borsada yükselişe geçerken, KAP’a yaptığı açıklamada kasasına 140 milyon lira girdiğini duyurdu:

Yerel mahkemelerde veya Yargıtay aşamasında devam eden  yaklaşık 3000 dolayında davanın, anılan madde hükmü gereğince hüküm kurulmaksızın sona ermesi beklenmektir.

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top