GÜNDEM

Libya’da General Hafter’e bağlı güçler Trablus’a yaklaştı

Türkiye düşmanı General Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu, Trablus’ta denetimi sağlamak için mücadele ediyor.

Türkiye’yi ‘düşman’ olarak gören General Hafter, başkent Trablus’a yaklaştı

Libya’nın doğusunu kontrol eden General Halife Hafter’e bağlı güçler Rusya’nın da desteği ile başkent Trablus’a yaklaştı.

General Halife Hafter

Erdoğan:

”Libya Türkiye’yi davet ederse,elbette Türkiye’nin mutabakat gereği Libya’ya gitme hakkı doğmuş oluyor..

Bu mutabakat muhtırasıyla Türkiye esasında uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullandı. İçeride ve dışarıda rahatsız olanlar var. Türkiye ile Libya olarak karşılıklı yeni bir anlaşma ile belirlediğimiz bu münhasır ekonomik bölge alanlarında ortak arama faaliyetleri gerçekleştirebileceğiz, herhangi bir sıkıntı yok. Diğer uluslararası aktörler, bu anlaşma ile Türkiye’nin çizdiği alanlarda onay almaksızın arama tarama faaliyeti yapamaz. Güney Kıbrıs, Mısır, Yunanistan ve İsrail, bu bölgeden Türkiye’nin onayı olmadan doğal gaz nakil hattı kuramaz. Dolayısıyla bizim bu noktada herhangi bir taviz vermemiz mümkün değil. Bu yapılanlar uluslararası deniz hukukuna kesinlikle uygundur. Bu muhtıra ile Türkiye, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını korumaktaki kararlılığını dünya kamuoyu nezdinde açıkta göstermiştir.”

‘LİBYA’YA GİTME HAKKI DOĞMUŞ OLUYOR

“Libya Türkiye’yi davet ederse,elbette Türkiye’nin mutabakat gereği Libya’ya gitme hakkı doğmuş oluyor.”

Türkiye’nin destek verdiği ve BM tarafından ülkenin meşru temsilcisi olarak kabul edilen Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı Muhammed Syala:

”General Hafer’in başkenti ele geçirebileceği uyarısında bulunuyorum. Rusların insansız hava araçları ve paralı askerler aracılığıyla General’e destek vermesi neticesinde başkentin düşme riski bulunuyor..

Rusların Hafter’in birliklerine katılımından bu yana Trablus taarruzu güç kazandı. Son 10 günde savaş başkentin yerleşim alanlarına ilerledi..

Mevcut gidişatın daha fazla sivil ölümler ile birçok kişinin yerinden edilmesine neden olacağını kaydetmek isterim.”

ABD Rusya’yı suçlamıştı

ABD Dışişleri Bakanlığı:

”Rusya’yı General Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’na destek vermekle suçluyoruz..

Rus ordusuna bağlı düzenli birlikler ve Moskova’nın güdümündeki milis kuvvetlerden oluşan Wagner grubuna mensup askerler, Libya Ulusal Ordusu’nu destekliyor.”

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov:

”Bu iddialar, Amerikalı muhataplarımızın yaydığı söylentiler”

Ülkede nihai olarak söz sahibi olmaya çalışan iki tarafın mücadelesinde Türkiye ve Rusya, dışarıdan karşıt taraflara destek veriyor.

BM Özel Temsilcisi Salame:

”Moskova, General Hafter’e ‘paralı ya da sözleşmeli askerler’ ile destek veriyor. Ankara da Trablus hükümetine insansız hava araçları ve mühimmat sağlıyor.”

‘Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası

Türkiye Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına ilişkin olarak Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalamıştı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun:

”Ankara, Trablus’a destek vermeye devam edecek”

General Hafter:

”Türkiye’yi düşman ilan ettik ve birliklerimizin kontrolündeki bölgelerin hava ve deniz sahalarını Türk uçak ve gemilerine kapadık.”

‘Mutabakat Türkiye’nin haklarını koruyor

Libya ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

”Bumutabakat Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını korumak anlamına geliyor..

Türkiye, ‘Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hariç’ Akdeniz’de deniz yetki alanları konusunda her ülkeyle’ görüşmeler yapabilir. Libya ile de bu çerçevede görüşmeler yapıldı ve mutabakat imzalandı..

Biz Doğu Akdeniz’de olsun Ege’de olsun, her zaman kendi uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı korurken buraların zenginliklerinin de hakça paylaşılması taraftarıyız. Bu Kıbrıs etrafındaki rezervler için de geçerli. Bizim kıta sahanlığımızın dışındaki alanlarda da Kıbrıs’ta Rum tarafı ile Türk tarafı arasında buradaki zenginliklerin hakça paylaşılmasının garanti altına alınmasını her zaman savunuyoruz..

Bundan sonra diğer ülkelerle de zemin uygun oldukça bu tür görüşmeler yapmayı sürdüreceğiz.”

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama ve sondaj faaliyetleri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yanı sıra, üyesi olduğu Avrupa Birliği’nin (AB) tepkisine yol açmış ve AB Türkiye’ye yaptırım kararı almıştı.

Erdoğan imzaladı

Erdoğan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarrah’ı kabul etti.

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” imzalandı.

Ayrıca iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının korunmasını hedefleyen “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası”na da imza atıldı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun:

”Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile imzalanan askeri iş birliği mutabakat muhtırasına ilişkin…Anlaşma eğitim faaliyetlerini düzenliyor, hukuki çerçeveyi belirliyor ve ordularımız arasındaki bağları güçlendiriyor..

Ulusal Mutabakat Hükümeti ile sıkı iş birliği çerçevesinde, Türkiye Libya’ya her konuda yardımcı olmaya devam edecek. Demokratik, istikrarlı ve refah Libya’nın oluşturulması yönünde siyasi çözümü desteklemeyi de sürdüreceğiz”

Türkiye Trablus merkezli yönetimi destekliyor

2014 yılından bu yana siyasi ve askeri olarak ikiye bölünen Libya’da, Trablus ve Tobruk merkezli iki yönetim bulunuyor.

Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’ne bağlı Libya Ulusal Ordusu arasında çatışmalar yaşanıyor.

General Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu, Trablus’ta denetimi sağlamak için mücadele ediyor. Hafter, Libya’nın petrol yatakları ile rafinelerini, Trablus ise petrol gelirlerini kontrolü altında tutuyor.

Türkiye, Birleşmiş Milletlerin yanı sıra Katar, İtalya gibi ülkeler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne; Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de General Hafter’e destek veriyor. ABD ve Rusya’nın siyasi destek mesajı verdiği Hafter’e Fransa’dan da destek geliyor.

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: