SIYASET

Kürt meselesi

‘YARIN KÜRTÇE KONUŞMAK YASAKLANABİLİR’

Etkinliğin ilk gününde ‘eşit vatandaşlık sorunu’ konuşuldu.

Tahir Elçi Vakfı’nın, ‘Kürt Meselesi’ başlığı altında gerçekleştirdiği etkinlik yarın da devam edecek.

Diyarbakır’da Tahir Elçi Vakfı tarafından ‘Kürt Meselesi’ başlığında panel düzenlendi.

ilk gün ‘Eşit Vatandaşlık Sorunu’ üzerine; akademisyen Sevilay Çelenk, avukat Mahsuni Karaman, gazeteci Gökçer Tahincioğlu, Hak İnisiyatifi’nden Reha Ruhavioğlu konuşmacı olarak katıldı. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Aziz Yağan’ın üstlendi.

YARIN KÜRTÇE KONUŞMAK YASAKLANABİLİR

Avukat Mahsuni Karaman:

”Vatandaşlık meselesi kardeşlik kavramı ile değil, eşitlik kavramı ile ele alınmalı. Ama bazen bu bile yeterli olmuyor. Norm düzeyinde anayasal eşitlik sağlayabilirsiniz ama pratik asli olandır..

Kürtlerin hiçbir hakkı anayasal güvenceye sahip değil. Yarın Kürtçe konuşmak yasaklanabilir çünkü Kürtçe konuşmayı güvenceye alan hiçbir yasa yok. TRT Kurdî kapatılabilir çünkü o da yasal değil.”

‘ÇÖZÜLEBİLECEK BİRÇOK ÇOCUK ÖLÜMÜ AYDINLATILMADI

Gazeteci Gökçer Tahincioğlu:

”Cezasızlık politikası Türkiye’ye has bir sorun..

Adalete erişimin en önemli vatandaşlık ölçütlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de bu konuda olumsuz birçok örnek var. Bir bölgede daha fazla olumsuz örnek var..

Hukukçu veya güvenlik uzmanı bile olmadan çözülebilecek birçok çocuk ölümleri aydınlatılmadı..

Ya da 1990’lı yıllarda bölgede JİTEM eliyle gerçekleştirilen köy ve kent boşaltmaları ve katliamları dosyalarının çoğu zaman aşımı ile sonuçlandı.

‘EŞİTLİK DİRENME HAKKI VERİR’

Akademisyen Sevilay Çelenk:

”Kendi diline erişimi engellenen kişi hayatının her alanında dezavantajlı olur. Kürtçe sahiden de böyle bir yasağın ötesine geçen bir durum..

Kürt siyasetinin düşmanlaştırılması, Kürt siyasetçilerin tutuklanması, atanan kayyımlarla birlikte bütün süreçlerle düşmanlaştırmayı görebiliyorsunuz. Eşitlik direnme zemini verir, direnme hakkı verir. Kardeşlik bu duruma imkan vermiyor.”

‘KÜRT MESELESİ ETNOPOLİTİK BİR MESELE

Hak İnisiyatifi’nden Reha Ruhavioğlu:

”Kürt meselesi etnik bir sorundan çok etnopolitik bir sorun..

Kürt meselesi yüzyıllık mesele, etnopolitik mesele. Kürt meselesi çok daha uluslararası bir mesele. Türkiye askeri çözüme başvuruyor yine.

Türkiye neyi inkar ettiyse, neyi kabul ettiyse ulus devlet mantığıyla yaptı. İslam algısı ulusçuluk lehine değişti. Bu nedenle Türk’e hak olan şeyi özne Kürt olunca kabul etmiyorlar. Bütün siyasi fraksiyonlar tek renge dönüşüyor Kürt meselesinde.”

İLGİLİ HABER

gazeteduvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: