2019 Temmuz’da çıkarılan ve yürürlükte olan yasa, termik santrallerin filtre takmasını 36 ay erteliyor.

Termik santraller filtresiz devam edecek

Termik santrallere filtre zorunluluğunu erteleyen yasanın veto edilmesi kamuoyunu sevindirmişti.

Aynı konuyla ilgili ikinci yasa var ve filtre takma mecburiyetini erteliyor.

Erdoğan’ın veto ettiği termik santrallerin filtre takma zorunluluğunu uzatan yasanın bir ikincisi daha olduğu ortaya çıktı.

2019 Temmuz’da çıkarılan ve yürürlükte olan yasa, termik santrallerin filtre takmasını 36 ay erteliyor.

Erdoğan’ın geçtiğimiz gün veto ettiği, ve filtre takılmasını 30 ay erteleyen yasa, aynı konuyla ilgili çıkan ikinci yasa olma özelliğindeydi.

Erdoğan, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen yasayı veto etti etmesine ama bunun altında 18 Temmuz 2019’da Meclis’ten geçen yasa ile termik santrallere 36 ay daha filtresiz çalıştırma izni olduğunu Cumhurbaşkanlığı hukukçularının hatırlatması yatıyordur.

Çünkü, 18 Temmuz’da geçen yasa hala yürürlükte. 2 tane yasa çıkartıyorsunuz, ikincisini iptal ediyorsunuz ama birincisi ne olacak?

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da, bu konuda çalışma yaptı. Hukukçularla görüştü, sonra yaşanan olayı gidip CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na anlattı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, bu konuda partisinin Grup Başkanvekillerinden Engin Altay’ı görevlendirdi ve toplantı tutanakları değerlendirildi.

Evet, iki yasa çıkarılmış, ikinci yasa Erdoğan tarafından iptal edilmişti.

Erdoğan’da konunun uzmanları da şunu biliyor ki, santrallerin bacasına 31 Aralık 2019 tarihine kadar filtre taktırılması mümkün değil.

Bir filtrenin takılması için aylar gerekiyor. 1 Ocak 2020’de filtresiz santrallerin kapatılması beklenmiyor. Süre uzatımının dayanağı da yine 18 Temmuz 2019’da yürürlüğe giren yasa olacak. Çünkü, o yasa 36 ay daha filtresiz çalıştırma izni veriyor.

Erkan Aydın:

”Sadece ikinci yasa veto edildi, 18 Temmuz 2019’da geçen yasa hala yürürlükte. İki yasa çıkartıyorsunuz, ikincisini iptal ediyorsunuz ama birincisi ne olacak? Kamuoyunda yaratılan algıyla sanki hepsi iptal edilmiş gibi gösteriliyor ama öyle bir şey yok.”

2013 yılında AKP’nin teklifiyle santrallerin ‘filtresiz’ çalıştırılması yasalaştırıldı. CHP bu yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. Anayasa Mahkemesi, yasayı iptal etti. Ardından AKP, termik santrallerin Temmuz 2019’a kadar yani 4,5 buçuk yıla yakın baca fitresini çalıştırmadan faaliyet göstermesine izin veriyor.

Bu yılın Temmuz ayında bir 3 yıl daha bu izin verildi. Son olarak 30 ay daha süre uzatılıyor. İşte veto edilen filtre taktırma zorunluluğunu 30 ay uzatan kanun.

Aslında şu anda iptal edilen hiçbir şey yok. Yani önceden çıkarılan 36 ay süre uzatımı devam ediyor.

Bacalar, filtresiz 36 ay çalışmaya devam edeceğine, halkı zehirlemeye, toprağı öldürmeye, suyu, havayı kirletmeye devam edeceğine göre, veto edilmesi tamamen bir imaj yenileme değil mi?

Gerçek olan ise son çıkarılan 30 aylık süre uzatımının iptal edildiğidir. 36 aylık süre uzatımı ise hâlâ yürürlüktedir.

İLGİLİ HABER

Yurt Gazetesi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: