'Organik doku ışıkta benzersiz bir iz bırakıyor!'

Hollandalı bir bilim insanının buluşu, dünya dışındaki yaşamın keşfi…

Amsterdam Özgür Üniversite’de doktora öğrencisi olan biyolog Lucas Patty keşfetti, ‘Organik doku ışıkta benzersiz bir iz bırakıyor’

‘Organik doku ışıkta benzersiz bir iz bırakıyor’ buluşu, dünya dışı yaşamın yakın gelecekte keşfi konusunda önemli bir adım

Lucas Patty:

”Evde yetiştirilen bir çiçeğe dokunduktan sonra el feneri tutulunca, ışık bir tür tirbuşon haraketi yapıyor. İnsan gözü bu değişimi fark edemiyor ancak geliştirdiğim cihaz sayesinde ilk kez bu durum saptanabildi..

Bu tirbuşon haraketi, yaşamın karmaşası içinde bir düzen oluşturuyor. Birbirinin aynısı olan sağ ve sol el, aralarında ayna işlevi görüyor. Tıpkı eller gibi birbirinin aynısı olan moleküller bulunuyor.”

Hollandalı biyolog:

”Canlı dokular büyüme sırasında sürekli olarak bir şekil alıyor. Bu yüzden ışık karakteristik bir şekilde yansıyor.”

Lucas Patty’nin geliştirdiği aygıt, şu anda üniversite çatısından ağaçları ölçüyor.

Astrobiyolog Inge – Leos ten Kate ve gökbilimci Frans Snik:

”Bu aygıt sayesinde 20 yıl içinde dev bir teleskop aracılığıyla dünya dışı yaşam gözlenecek..

Bunu ölçerseniz, hayatı ölçersiniz. Dünya dışı yaşam arayışında böyle bir yöntem henüz uygulanmadı. Işık spektrumuna baktığınızda, atmosfer dışında oksijen olup olmadığını anlayabilirsiniz..

Geliştirilen yeni teknik, dünya dışı yaşamın saptanması konusunda orta ve uzun vadede en umut verici yöntemlerden biri.”

Tez danışmanları:

”Henüz dünya dışı orman ya da yabancı yosunları algılamak için çok erken. Çünkü günümüzde var olan teleskoplar, dünya dışındaki gezegenlerdeki ışığı ölçemiyor. Aradaki mesafenin çokluğu nedeniyle ışık, yıldızların parlaklığında boğuluyor.”

Gökbilimci Frans Snik:

”Bu ışığı ölçebilecek hassas teleskoplar önümüzdeki 10 yıl içinde bitirilmiş olacak. O zaman, Patty’nin buluşunu daha da geliştirip dünya dışında yaşam izlerini arayabileceğiz.”

Bilim insanlarının hedefi, Hollandalı biyoloğun buluşunu, 2035 yılında dünyanın yörüngesine oturtulan bir teleskopla denemek.

Leiden Üniversitesi’nden astronomi profesörü Ignas Snellen:

”Yeni buluş, kendi güneş sistemimiz içindeki araştırmalarda daha yararlı olabilir. Jüpiter’in uydusunda daha fazla inceleme yapmak için bu yöntemi öneriyorum.”

Araştırma ekibi gelecek yıldan itibaren bir uçaktan, 3 yıl içinde de Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ölçüm yapmaya hazırlanıyor.

Kaynak


Odatv.com


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: