EKONOMİ

Bankalar Çaresiz!

”Son bir haftadır kamu bankaları KGF’de frene bastı ve artık kullandırım yapmayacak.”

SİSTEM ŞÖYLE ÇALIŞIYOR

KGF’nin söz konusu olan bu krediler için garantörlük oranı yüzde 90’a kadar varıyor.

Bankalar, Kredi Garanti Fonu (KGF) garantörlüğünde işletmelere kredi verdi, verdiği kredilerden takibe attığı kısımı (NPL) ağustos ayından bu yana KGF’den tahsil edemiyor

KGF’nin işlevi:

Teminat yetersizliği nedeniyle kredi alamayan KOBİ’lere ve KOBİ dışı işletmelere kefil olmak. KGF 2017 yılında devreye sokuldu. Bankalar son yılların en büyük kredi büyümelerini KGF’nin devrede olduğu bu dönemde sağlamıştı.

Sisteme şöyle çalışıyor;

işletme aldığı krediyi ödeyememesi durumunda banka KGF’den tazmin talebinde bulunuyor. KGF, işletmelere yüzde 90’a kadar oranda kefil olabiliyor…

Karşılıklı suçlamalar var!

Bankacılılar;

”KGF bankalara para ödememek için ‘bahaneler’ buluyor ve eksik evrak gerekçesiyle süreci uzatıyor.”

KGF yetkilileri:

”Bankalar mevzuata aykırı davranıp yeniden yapılandırma önermeden kredileri takibe atıp KGF’den tahsil etmek istiyor, bu yüzden de ödemeler yapılmıyor.”

‘Normali bir ay içinde ödemenin yapılması’

Bir Kaynak: 

“Normalde bir ay içinde yapılan tahsilat, geçen ağustostan bu yana yapılamıyor. KGF, başvurudan sonra iki ay süre geçiyor, sonra eksik evrak var diye geri bildirim yapıyor. O evrak tamamlansa dahi başka bahaneler buluyor ve parayı yatırmıyor. Bankalar zaten yapılandırma imkanı olmayan kredileri NPL’e atıyorlar. Ancak KGF bunlara başka bahaneler bularak ödeme yapmıyor.”

KGF açıklama yaptı!

KGF: 

“Bu karar kapsamında KGF, kredi veren tarafından yararlanıcıya yapılandırma imkanının sunulup sunulmadığını kontrol etmektedir. Bu imkandan yararlanan firmalarımız kredilerini yapılandırabilmektedir. Ancak firmalarımızın yapılandırma önerisini kabul etmediği durumlarda kredi verenlerin tazmin talepleri karşılanmaktadır.”

2018 ekim ayındaki kararda:

‘Kredi garanti kurumlarınca verilen kredilerde, kredi verenin, kredinin açılış tarihinden başlamak üzere işletme kredilerinde 96 ay, yatırım kredilerinde ise 156 ayı aşmamak kaydıyla birden fazla yapılandırma yapabileceği, kredi vadesini değiştirebileceği belirtilerek yapılandırma durumunda ödemesiz dönemin en fazla 12 ay olarak uygulanacağı’ açıklanmıştı.

KGF2nin Risk Bakiyesi 205.3 milyar lira

KGF kefaletli kredi risk bakiyesi, 25 Ocak 2019 tarihi itibariyle 205.3 milyar lira. Kredilerdeki batık oranı (tazmin/kullandırım oranı) yüzde 1.38 seviyesinde.

Bankacılık kaynakları:

”1,38 düşük bir oran ama bu oranın düşük görünmesinin sebebi KGF’nin ödemeleri yapmaması!”

Bankalar mevzuata uymuyor, takibe atıyor!’

KGF yetkilisi:

”Bankalar mevzuata uymadan, KGF garantörlüğündeki kredileri yeniden yapılandırma seçeneğini atlayarak takibe atıyor ve hızlı şekilde parayı tahsil etmek istiyor.”

Yetkili: 

“Düzenlemeye göre bankalar KGF kredilerinde yeniden yapılandırma seçeneğini değerlendirmek zorunda. Ancak bankalar zordaki şirketi yapılandırmaya çağırmadan krediyi takibe atıp parayı tahsil etmek istiyor. Özel bankalar mevzuatı ihlal edip yapılandırmaya başvurmadan krediyi KGF’den biran önce tahsil etme yoluna gidiyor.”

‘Yapılandırma sunmadan KGF’den tahsilat yapmaya çalışmak büyük haksızlık’

Bir yetkili: 

“Reel sektör zor bir dönemden geçiyor. Bu dönemde ayakta kalma şansı olabilecek şirketlere yapılandırma sunmadan tahsilata gidilmesi büyük haksızlık. Şirketler yapılandırma yapıp yapamayacağını ve ödemeyi gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini kendisi belirlesin. Bankalar peşin hükümlü davranıyor.”

‘Kamu bankaları KGF’de frene bastı, artık kullandırım yapılmayacak’

Bir Kaynak:

”Kamu bankaları KGF’de frene bastı ve artık kullandırım yapmayacak. Hükümet özel bankaların artık KGF’yi kullandırmasını istemiyor.”

Kamu bankaları son dönemde düşük faizle başka bankaların kredi kartı ve bireysel kredi borçlarının yapılandırılmasından, futbol kulüplerinin borç yapılandırmasına kadar pek çok alanda ön planda yer almıştı.

Kaynak

http://www.diken.com.tr
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: