Amerikalılar da Başkan Trump’ın azledilmesi konusunda bölünmüş durumda.

‘Başkan Başka Seçenek Bırakmadı’

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi: ”Başkan Trump’ın azli için resmi olarak suçlamalar getirileceK”

Beyaz Saray:

”Senato’da yapılacak adil yargılamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Cumhuriyetçiler hiç olmadığı kadar birlik içinde, ‘Kazanacağız”’

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi:

”ABD’nin kurucuları, bir başkanın kral olarak davranmasını önlemek amacıyla ‘Halk kraldır’ anlayışıyla, anayasyı tehlikeli liderlere karşı korumak adına ‘azledilme’ maddesini anayasaya koydu..

Başkan’ın hukukun üzerinde olmasına izin verirsek, bunu cumhuriyetimiz pahasına yapmış oluruz. Kimse hukukun üzerinde değildir..

Başkan siyasi çıkar elde etmek için görevini kötüye kullanmıştır. Trump anayasayı ihlal etti..

Adalet Komisyonu Başkanı’na Trump’ın azil gerekçelerinin hazırlanması talimatını verdim”

Veriler tartışmasız, Başkan siyasi çıkar için görevini kötüye kullandı

Nancy Pelosi:

“Veriler tartışmasız. Başkan kendi siyasi çıkarı için ulusal güvenliğimiz pahasına görevini kötüye kullanmıştır..

Üzülerek ancak tevazu ve itimatla ülkemizin kurucularına duyduğumuz bağlılık ve yüreğimizde Amerika sevgisiyle, Adalet Komisyonu Başkanı’ndan azil gerekçelerini hazırlamasını istiyorum.”

Demokratlar’ın ifadeye çağırdığı üç uzman Başkan Trump’ın azil gerektiren suç işlediği görüşünü dile getirmiş, Cumhuriyetçiler’in çağırdığı tek tanık konumundaki hukuk uzmanı ise soruşturmada buna ilişkin doğrudan bir delil olmadığını savunmuştu.

Bundan sonraki süreçte, Adalet Komisyonu Başkan Trump hakkında hangi resmi suçlamaların getirileceğini belirleyecek. ‘Görevi kötüye kullanma’, ‘Rüşvet’ ve ‘Kongre’nin görevinin engellenmesi ve adaletin engellenmesi’ olası suçlamalar arasında.

Trump:

“Cumhuriyetçiler birlik içinde, kazanacağız..

Hiçbir icraatta bulunmayan Radikal Sol Demokratlar hiçbir gerekçe yokken beni azledeceklerini açıkladı. Gülünç Mueller olayından umudu kestiler, şimdi Ukrayna Devlet Başkanı ile yaptığım iki (kusursuz) telefon görüşmesine bel bağladılar..

Bu azledilme maddesinin gelecekte başka başkanları hedef almak amacıyla kullanılacağı anlamına geliyor. Ülkemizin kurucularının kafasında böyle bir şey yoktu. Cumhuriyetçiler’in hiç olmadığı kadar birlik olmaları iyi bir şey. Kazanacağız!

‘Azledecekseniz şimdi edin’

Başkan Donald Trump:

”Beni azledecekseniz şimdi edin. Elinizi çabuk tutun ki Senato’da adil bir yargılama olabilsin, ülkemiz de normal hayatına dönebilsin.”

Temsilciler Meclisi’nin Başkan Trump’ı azletmesi yani kendisine yönelik suçlamalarla resmi olarak itham etmesi halinde Trump’ın Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato’da yargılanması gerekiyor. Cumhuriyetçiler ise Trump’ın arkasında durmaya devam ediyor.

Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul, Fox News:

“Sürecin bizim önümüze gelmesi halinde, sonucun parti çizgisinde çıkmasını bekliyorum ve bu partizan girişimlerin 2020 başkanlık seçiminde Demokratlar’a zarar verbilir.”

Yapılan son anketlere göre Amerikalılar da Başkan Trump’ın azledilmesi konusunda bölünmüş durumda.

İLGİLİ HABER

amerikanınsesi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: