EKONOMİ

Vakıfbank’ın hisseleri Hazine’ye neden devredildi?

‘Vakıfbank’ın hisseleri ne Hazine’ye ne de herhangi bir şahsa devredilemez’

‘Vakıf malına da el attılar’

CHP’li Faik Öztrak: “Milletin elindeki son gümüşler birer birer fona devrediliyor” dedi.

Vakıfbank’ın, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan yüzde 58.5 oranındaki A ve B grubu hisselerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilmesine karar verildi.

CHP’nin ekonomi kurmaylarından eski Hazine Müsteşarı Faik Öztrak:

”Vakıflar Bankası’nın yüzde 58.5 oranındaki hissesi Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilmesi…Vakıfbank’ı önce Damadın yönettiği Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, sonra Kayınpeder ve Damadın beraber yönettiği kara kutu Varlık Fonu’na alma operasyonu başladı. Ziraat ve Halk Bank’tan sonra sıra Vakıfbank’ta. Milletin eldeki son gümüşleri birer birer rehin fonuna devrediliyor.”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir:

”Kamu bankaları uzunca bir süredir yandaşlara karşılıksız kredi tahsisi için kullanılıyordu. Orada deniz bitince şimdi oyunda ikinci perde başladı. Bankaların zararları hazineye devredilmiş oluyor. Borç artık 82 milyonun. Hayırlı olsun.”

CHP’li Haluk Pekşen de Vakıfbank’ın devrine şöyle tepki gösterdi:

Saadet Partili Ali Aktaş:

”Vakıf malına da el attılar, bunlar gidici.

Vakıf malları ve hisselerinin hazineye, devletin herhangi bir kurumuna ya da şahsa devri asla caiz değildir. Son bin yıllık vakıf geleneğimizin birikimi bir biçimde Vakıfbank’ta hissedar olmuştur. Bu hisselerin Hazine’ye devri vakıf malının gaspından başka bir şey değildir.

Vakıf hisselerinin Hazine’ye  devri bu hisselerden elde edilecek tüm gelirin Hazine tarafından yoksulllara dağıtılması halinde bile caiz değildir. Vakıf malı tahsisli maldır, tahsis edilen Vakıf haricinde kullanılamaz. Vakıf malı devletin mülkü değildir. Bu hatadan dönülmelidir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Vakıfbank’taki hisseleri mazbut vakıflara aittir. Yani Osmanlı dönemi vakıfları ile doğrudan VGM tarafından idare edilen vakıflara. Dolayısıyla bu hisseler herhangi bir idari organa ait değildir. Vakıf hisseleri hazineleştirilemez. Vahim bir hata bu.

Akıl almaz bir iş yapıyor hükümet. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün mazbut vakıflara ve diğer vakıflara ait mali imkanlarla elde edilen Vakıfbank’ın hisseleri ne Hazine’ye ne de herhangi bir şahsa devredilemez. Fiyatı ne olursa olsun buna hakları yok. HARAMDIR”

İLGİLİ HABER

gazeteduvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: