'Tanıklara gözdağı verilmesi federal bir suçtur..'

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Azil Raporunu Onayladı

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu, Başkan Donald Trump hakkında yürütülen azil soruşturmasına ilişkin raporu onayladı.

Rapor 9’a karşı 13 oyla onaylandı.

Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu komisyon üyelerinin tamamı, oylamada mensubu oldukları parti çizgisinde oy kullandı. Rapor 9’a karşı 13 oyla onaylandı.

İstihbarat, Dışişleri ve Gözetim Komisyonları tarafından toplanan delillere yer veren raporun onaylanmasının ardından, azınlık Cumhuriyetçi üyelerin konuyla ilgili kendi görüşlerini sunmaları için iki gün süreleri olacak.

Daha sonra da Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff raporu ekleriyle birlikte sürecin bir sonraki aşamasını devralacak Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu’na iletecek.

Trump hakkındaki azil soruşturmasının Adalet Komisyonu ayağı bu hafta başlıyor.

Çarşamba günü ilk oturum yapılacak. Oturuma Başkan Trump ya da onu temsil eden avukatı katılmayacak.

Adalet Komisyonu’ndaki oturumlarda ilk önce azil soruşturmasıyla ilgili olarak hukuk uzmanları sürecin anayasal zeminine ilişkin ifade verecek.

Demokrat Kongre kaynaklarına göre:

Adalet Komisyonu’nun önümüzdeki iki hafta içinde Trump hakkında azil gerekçelerine ilişkin oylama yapması ve bu şekilde de Noel öncesinde Temsilciler Meclisi’nde yapılacak oylamanın önünü açması bekleniyor.

Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde Başkan Trump’a yönelik suçlamaların resmi olarak onaylanması halinde Trump Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato’da yargılanacak.

Senato’da başlayacak yargılama sürecinde Trump’ın görevden alınıp-alınmayacağına karar verilecek. Trump’ın Senato’da suçlu bulunması için, oylamanın yapılacağı oturuma katılan senatörlerin üçte ikisinin ‘Evet’ oyu vermesi gerekiyor.

Azil soruşturmasına ilişkin rapor açıklandı

‘Trump’ın Makamını Kötüye Kullandığı Yönünde Somut Kanıtlar Var’

Komisyon tanıkların bu ifadelerine dayanarak 300 sayfalık bir rapor hazırladı.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu, Başkan Donald Trump hakkında yürütülen azil soruşturmasına ilişkin raporunu açıkladı.

Raporda:

“Trump’ın, siyasi rakibi Joe Biden hakkında soruşturma açıldığını duyurması için Ukrayna’ya baskı yapmak amacıyla makamını kullandığına ilişkin somut kanıtlar var” denildi.

İstihbarat Komisyonu geçtiğimiz haftalarda hem kapalı kapılar ardında hem de kamuya açık oturumlarda ifade veren isimleri dinlemişti. Komisyon tanıkların bu ifadelerine dayanarak 300 sayfalık bir rapor hazırladı.

Raporda:

Başkan Trump’a yönelik iki ayrı kategoride suçlama yöneltildi. Suçlamaların ilki, Trump’ın Ukrayna’ya askeri yardımı ve Beyaz Saray görüşmesini, 2020 seçim kampanyasına yarar sağlayacak soruşturmaların kamuoyuna açıklanması şartına bağladığı yönünde.

Trump’a, hakkında başlatılan azil soruşturması kapsamında, Kongre’de ifade vermeleri için celp gönderilen tanıklara ‘bu celpleri dikkate almamaları’ talimatı vererek soruşturmayı engellediği yönünde de ikinci bir suçlama da yöneltildi.

Raporda yer alan bulguların; ‘Trump’ın başka ülkelerin ABD seçimine müdahalesini talep ettiği, ulusal güvenliğe zarar verdiği ve Kongre’nin görevinin engellenmesi amacıyla benzersiz bir çalışma yürütülmesi’ talimatını verdiğine dair resmi suçlamaların temelini oluşturması bekleniyor.

“Trump tanıkları hedef aldı, tanıklara gözdağı vermek federal bir suç”

Raporda:

”Trump’ın görevini kötüye kullanmasının münferit bir olay olmadığı ve bunun naif bir başkanın eseri olmadığı gerçeği bizi hayrete düşürdü. Başkan Trump Kongre’de ifade veren isimleri açıkça hedef almış ve korkutmuştur. Tanıklara gözdağı verilmesi federal bir suçtur..

Donald Trump, ABD tarihinde Temsilciler Meclisi’nin yürüttüğü azil soruşturmasını tamamen engellemeyi amaçlayan ilk Başkan oldu..

‘Görevi kötüye kullanma’ suçlaması kapsamında;

Raporda: Başkan Trump’ın yolsuzlukla mücadeleye yönelik çabalarıyla bilinen ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi Marie Yovanovitch’i görevden aldığı, Başkan’ın söz konusu planını kendi seçtiği isimlerin uygulamaya başladığı belirtildi..

Trump’ın şahsi avukatı Rudy Giuliani, ABD’nin AB Büyükelçisi David Sondland, ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliği’nde görevli maslahatgüzar David Volker, Enerji Bakanı Rick Perry’nin isimleri bu bağlamda rapora girdi.

Başkan’a yakın bu isimlerin Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski üzerindeki baskıyı arttırdığı ve Ukrayna ile çirkin bir pazarlığa girdikleri savunuldu..

’12 yetkili Trump’ın talimatı doğrultusunda ifade vermeyi reddetti

Başkan Trump’ın talimatı doğrultusunda Trump yönetiminden toplam 12 yetkilinin azil soruşturması bağlamında ifade vermeyi reddetti ve bunların 10’u onaylı celp çıkarılmasına rağmen ifade vermedi.

Beyaz Saray Genel Sekreter Vekili Mick Mulvaney, eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, Enerji Bakanı Rick Perry, Dışişleri Bakanlığı hukukçularından Ulrich Brechbuhl, Ulusal Güvenlik Konseyi hukuk danışmanlarından John Eisenberg ve Michael Ellis bu isimler arasında sayıldı.

Beyaz Saray Sözcüsü:

”Rapor bir bodrum katı blog yazarının ipe sapa gelmez laflarından ibaret”

Başkan Trump hakkındaki suçlamaları reddediyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham:

”Demokratlar, İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff liderliğinde tek taraflı bir süreç yürüttü ve bu süreçte Trump’ın kusurlu davrandığına ilişkin delil ortaya çıkmadı..

Bu rapor Demokratlar’ın öfkelerinden başka hiçbir şey yansıtmıyor. Başkan Schiff’in raporu hiçbir şeyin delili olmadığı halde, bir şeyi kanıtlamaya uğraşan bir bodrum katı blog yazarının ipe sapa gelmez laflarından ibaret”

‘Kongre’nin Trump’ı cezalandırmaması yapılanların devamını istediğimiz anlamına gelir

İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff:

”Trump’ın azil soruşturmasına dayanak oluşturan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile yaptığı telefon görüşmeleri.. önemli ölçüde koordinasyon olduğunu gösterdi..

Trump hakkındaki azil soruşturması ABD’de demokrasi açısından önemli . Eğer Kongre Trump’ı başka ülkelerin seçime müdahalesini talep ettiği için cezalandırmazsa, bu aynı şeylerin devamını ısrarla istediğimiz anlamına gelir..

Başkan Trump’ın faaliyetlerine bazı Kongre üyeleri de karışmış olabilir..

Başkan Trump’ın 2020 seçim kampanyasına yarar sağlayacak şekilde kazanım elde etmeye yönelik planının daha önce başlayıp başlamadığını da inceliyoruz.”

Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?

İstihbarat Komisyonu ABD saatiyle 18.00’de toplanarak raporu oylayacak. Rapor daha sonra da azil soruşturmasını bu haftaki ilk oturumla devralacak olan Adalet Komisyonu’na gidecek.

Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nin Başkan Trump’a yönelik suçlamaların resmi olarak onaylanması halinde Trump Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato’da yargılanacak.

Trump’ın Senato’da suçlu bulunması için, oylamanın yapılacağı oturuma katılan senatörlerin üçte ikisinin ‘Evet’ oyu vermesi gerekiyor.

İLGİLİ HABER

amerikanınsesi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: