SAĞLIK

Kısırlığın sebebi?

‘Kısırlık tıbbi bir konu ve bilinçli bir şekilde infertilite merkezi ile danışmanlık alınmalı’

‘Taraflar, ailelerinden gizli gizli doktora tedaviye gidip..’

Op. Dr. Suzan Gençsoy: ”kronik stres = depresyon =olumsuz yumurta kalitesi!”

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Suzan Gençsoy:

”Çocuk sahibi olamamak başlı başına bir stres sebebi. Aile ve çevre baskısı, erkek ve kadın da çocuk sahibi olamamanın hayal kırıklığı ve bunun bir başarısızlık hatta kusur olarak görülmesi..

Sorun olan taraf hatta bazen sorunsuz taraf karşı tarafın sorunu nedeniyle kendini eksik hissederek, bazen boş yere sorunlu tarafı korumak amacıyla, çevresine sorunun kendisinden kaynaklandığını anlatarak, mevcut durumu olduğundan daha kötü hale getirir..

Taraflar, ailelerinden gizli gizli doktora tedaviye gidip, sosyalleşmekten kaçıp bu yolla çevre baskısını azaltmaya çalışıyorlar. Ama içine kapanan aile ve taraflar derinlerde bir başka yerde daha farklı ruhsal sıkıntılara davetiye çıkartıp orta ve uzun vadede konunun amacından çıkıp aile geçimsizliklerine hatta ayrılıklara yol açabilmektedir..

Konunun özü; kısırlık tıbbi bir konu ve bilinçli bir şekilde infertilite merkezi ile danışmanlık alınmalı. Bu danışmanlık alındığında kısırlık ile ilgili daha yüksek oranda ve hızlı bir şekilde mutlu sona ulaşılır. Böylece aile kavramını derinden sarsacak olaylar silsilesinin de önüne geçilmiş olur..

Bilinmezlik, stresi oluşturan en büyük etken. Bilmediklerimiz bizi korkutur ve korku ile endişe, strese sebep olur.”

Bilinmezlik!

Op. Dr. Suzan Gençsoy:

”Bilinmezlik durumunu ortadan kaldırmak için, ilk detaylı görüşmede; hastanın üreme potansiyeli, tedavi sürecindeki aşamaları, ağrı duyma riski olan aşamaları, yumurta toplandıktan sonra karşımıza çıkabilecek riskleri ve tüm olumsuzlukları, taraflara anlatıyoruz.. Bu detaylı başlangıç anlatım, olağan dışı bir durum karşısındaki negatif tepkinin ve hastanın kuruma ve doktora olan güveninin sarsılmasının önüne geçecektir..

Stres altındaki bir kişinin nabzı, nefes alışları değişebilmekte. Stres, uyku düzenini, yeme alışkanlıklarını değiştirmektedir. Bütün bu patolojik değişimler elbette ki hormonal bir değişikliğin sonucudur. Bu bozulan hormonal durum kadın da üreme potansiyelini de olumsuz etkilediğine dair bilimsel çalışmalar vardır..

”Aşırı stres kadınlarda fallop tüpü spazmlarına, erkeklerde ise sperm sayısının azalmasına da neden olabilmektedir”

Op. Dr. Suzan Gençsoy:

”Kronik stresin depresyona neden olabileceği göz önüne alındığında, depresyonun yumurta kalitesini olumsuz etkilemesi ve depresyondaki kadınların iki kat düşük tehlikesiyle baş başa olması, bize stresin dolaylı olarak infertilite tedavisini olumsuz etkilediğini göstermektedir..

Stres altındaki birey sürekli olarak kendini değersiz hisseder, sosyal olarak içe kapanabilir. Takıntı derecesinde çocuk sahibi olmak ile ilgili konuları irdeler ve gündemi tamamen bununla meşguldür. Kişi konsantrasyon güçlüğü içindedir ve eşi ile ilişkisi bozulabilir.”

‘Stres varlığında genel olarak yapılması gerekenler’

Op. Dr. Suzan Gençsoy:

”-İnfertilite probleminizin nedeni ve uygun tedavi seçenekleri hakkında tam bir bilgi edinin.

 -Siz ve eşinizin ortak bir görüş birliğinde olduğu bir tedavi planınız olsun. 
-Eşinizle açık ve etkili iletişim kurmaya özen gösterin. 
Değişik sanatsal,kurslara katılabilirsiniz (ör: resim yapma, ahşap boyama, vb.) 

-Fiziksel ve duygusal gerilimi azaltmak için, abartılı olmamak kaydıyla ve uzmanınıza danışarak, spor (özellikle yavaş tempolu yürüyüşler) yapabilirsiniz. 

-Yoga, meditasyon gibi stres azaltma tekniklerini psikoloğunuza danışarak öğrenebilirsiniz. 

-Kafein ve diğer vücutta uyarıcı etki yapan maddeleri almayın.”

İLGİLİ HABER

Kaynak

http://www.cumhuriyet.com.tr
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top