Sahte Üniversite!

Yabancı Öğrencilere Tuzak mı Kuruldu?

ICE’ın ülkede vize şartlarına uymayanları ortaya çıkarmak için bir üniversite kurduğu ortaya çıktı…

ABD yönetimi, yabancılara tuzak kurmakla eleştiriliyor

ABD’de geçen Ocak ayında Göç ve Gümrük Muhafaza Dairesi’nin (ICE) vize şartlarına uymayanları ortaya çıkarmak için Michigan eyaletinde kurduğu ‘sahte’ üniversiteye kaydolan 90 öğrenci daha tutuklandı.

Detroit’te kurulan Farmington Üniversitesi’nin İç Güvenlik Bakanlığı ve Göç ve Gümrük Muhafaza Dairesi’nce kurduğu sahte bir okul olduğunu geçen baharda yerel basın ortaya çıkarmıştı.

‘Farmington’ isimli ‘sahte’ üniversiteyle bağlantılı olarak Ocak ayından bu yana çoğu Hindistan vatandaşı 250 kişinin gözaltına alındığı, bazılarının da sınır dışı edildiği belirtildi.

Federal Savcı Yardımcısı Brandon Helms:

”Okula kayıt yaptıran yabancı öğrencilerin yüzde 100’ünün kayıtlı oldukları sürece hiçbir derse katılmadılar. Eğer bütün bu süreç eğitim alma amacıyla olsaydı, bu kurulan üniversite hiçbir öğrenci kaydedemezdi, çünkü hiçbir öğretmen, sınıf ya da eğitim hizmeti vermiyordu.”

Federal daireler:

”Öğrencilere ABD’ye giriş yapmaları için öğrenci vizesi verildi ancak bu öğrenciler derslere katılmayarak vize koşullarını ihlal ettiler. Bu süreçte 250 kişi tutuklandı, bu kişilerden 200’ü kendi istekleri dahilinde ABD’yi terketti, 50 kişi de sınır dışı edilene kadar tutuklu kaldı.”

Kurulan ‘sahte üniversite’ için öğrencilerin kaydolmasına yardımcı olan Amerika’da yaşayan sekiz kişiden yedisi tutuklandı, bir kişinin de yargı süreci devam ediyor.

Bazı öğrenciler ABD hükümetinin kendilerini kandırdığını iddia ediyor, bu yüzden de ülkede kalmak için süreçlerini avukatlarla yönetiyorlar.

Lisans öğrencilerin için 8.500 Dolar, lisansüstü öğrencileri için 11.000 Dolar olan okul ücretlerini, ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Dairesi ICE’ın ne yaptığı ise bilinmiyor.

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.