GENEL

SAHTE PEYGAMBER ÖLDÜ!

FETÖ GİBİ ABD’ye GÖÇ ETMİŞTİ

Kamuoyunda “sahte peygamber” olarak bilinen İskender Evrenesoğlu (İmam İskender mihr) öldü.

Sahte Peygamber İskender Evrenesoğlu, uzun yıllardır yaşadığı ABD’nin Virginia Eyaleti Norfolk kentinde öldü.

Sahte peygamberin cenazesine 3 bin kişi katıldı

Bursa’da toprağa verilen sahte peygamber İskender Evrenosoğlu’nun cenazesine 3 bin vatandaş katıldı.

Dün akşam Amerika’dan havayoluyla getirilen cenaze için güvenlik tedbirleri alındı. Hamitler Mezarlığı’nda öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazında yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Polisin yoğun güvenlik tedbiri aldığı cenaze Hamitler Mezarlığı’nda yağmur altında toprağa verildi.

Müftülükten ‘sahte peygamber’ cenazesi hakkında açıklama

Bursa İl Müftülüğü yaptığı açıklama:

“ABD’de ölüp, 27/11/2019 tarihinde Bursa’da defnedilen İskender Erol Evrenosoğlu’nun, cenaze namazı ve defin işlemleri kendi elemanlarınca gerçekleştirilmiş olup; hiçbir Diyanet ve İl müftülüğü personeli bulunmamış ve yer almamıştır. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz. 

Turgut Özal döneminde 1986’da Devlet Planlama Teşkilatında uzman olarak çalışan Sahte Peygamber İskender Evrenesoğlu, kendisine vahiy geldiğini ve ‘Risalet Nurları’ isimli kitabın Allah tarafından yazdırıldığını iddia etmesiyle tanınmıştı.

FETÖ GİBİ ABD’ye GÖÇ ETMİŞTİ

Evrenesoğlu, FETÖ gibi 90’lı yılların sonunda ABD’ye göç ettikten sonra; vakıflar kurdu, televizyon ve çeşitli yayınlarla Türkiye’de irticai faaliyetlerine devam etti..

Geçen yıl mahkeme tarafından kapatılan Medeniyet, İrfan, Hayır, Refah Vakfı’nın (MİHR) kurucusu olan Evrenesoğlu’nun Kur’an-ı Kerim meali ve tefsir yayını yapan internet siteleri de Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nca sakıncalı olduğu gerekçesiyle kısa süre önce kapatıldı.

AİHM’E BAŞVURDU ANCAK REDDEDİLDİ

MİHR Tarikatı’nın kurucusu Evrenosoğlu, 1998 yılında, İstanbul’da Harp Akademileri Komutanlığınca yayınlanan ‘Türkiye’de İrtica Hareketleri Ve Terörizmin İlişkileri’ adlı kitapta yeralmıştı.

Evrenesoğlu’nun cenazesinin Türkiye’ye gönderileceği bildirildi.

Sahte peygamberin bilinmeyenleri

53 yaşında Allah tarafından kendisine Mehdilik verildiğini ifade eden Evrenosoğlu

Bir yerde okumuştum şu an dünya üzerinde en az 200 kişinin kendini Mehdi ilan ettiğini yazıyordu. Bu rakam ne kadar doğru bilmiyorum ama Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi üzerine kimi internet sitelerine erişimi engellenen İskender Erol Evrenosoğlu’nun kendini mehdi ve hatta peygamber ilan ettiğini biliyoruz.

Üstelik kendini mehdi ve hatta peygamber ilanın tarihi 30 yıl öncesine dayanıyor.

İskender Evrenosoğlu’nun hayat hikâyesine birazdan değineceğiz. Lakin ona geçmeden önce mehdilik bağlamında ifade edilen kimi çarpıcı söylemleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Mehdilik!

Öncelikle şunu ifade edelim ki, inanca göre Mehdi kıyamet kopmadan önce gelecek ve dünyayı hidayete erdirecek, onu adalet ile tesis edecek kimsedir. Bu kimsenin ehl-i beyt mensubu olacağı da ifade edilmektedir. İslam dini içerisinde mehdi inancı ile ilgili genel bir mutabakat söz konusu değildir. Lakin Şia bu inancı kabul eder. Türkiye’de ise Mehdi inancının en büyük temsilcilerinden biri Said’-i Nursi ve ona bağlı örgütlerdir.

Profesör Mehmet Okuyan’ın ifadeleri ile: ”15 Temmuz felaketi bile bir mehdiyet hareketidir.”

Okuyan’ın bu tespitini doğrulayacak bir ifadeyi, Fethullaçı hakim İlhan Karagöz’ün bir davada yazdırdığı kararda da görüyoruz biz.

Zira, hakim İlhan Karagöz’e göre Fethullah Gülen beklenen mehdi, kendisi de onun yardımcısı Cehcah’tır.

Cehcah deyince Atatürk’e hakaretleri ile bilinen Nurcu Hasan Akar’ın Erdoğan için ‘cehcah’ dediğini da ayrıca not edelim.

Bu arada Akit yazarı Vehbi Kara’da Erdoğan’ı ‘Kahtani’ yani Mehdiden sonra zuhur edip dünyaya bolluk ve bereketi getirecek kimse olarak görmektedir.

İlginçtir ama Aczimendi lideri Müslüm Gündüz’e göre de Erdoğan Mehdiyet hareketinin kurucusudur ve ona kimsenin gücü yetmeyecektir.

ALLAH’I SÜREKLİ GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLÜYOR!

Şimdi gelelim İskender Evrenosoğlu’na.

1933 İznik doğumlu olan Evrenosoğlu aslında bir iktisatçı. Üniversiteyi İstanbul Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulunda okumuş ve Banka ve Muhasebe bölümünden mezun olmuş. Kamu İktisadi Teşekkülleri, Türkiye Vakıflar Bankası ve Devlet Planlama Teşkilatında müfettişlik, müdürlük ve uzmanlık görevlerinde bulunmuş olan Evrenosoğlu kendi ifadesi ile irşad etme görevine 1976 yılında başladığını söylüyor.

Peki, kendisine mehdilik ne zaman verilmiş (!) derseniz, Evrenosoğlu sizi 1986 yılına götürüyor. Adına açılmış bir sitede onu anlatan satırlar şu sözlerle son buluyor:

”Efendi Hazretleri (İskender Erol Evronosoğlu), Peygamber Efendimizin müjdelediği, yeryüzünü adaletle dolduracak ve Benim evladımdan dediği, çıkışı kıyamet alametlerinden biri olan ve islam aleminin beklediği insanları hidayete ulaştıracak olan Mehdi AS dır.”

53 yaşında Allah tarafından kendisine Mehdilik verildiğini ifade eden Evrenosoğlu yukarıda da belirttiğimiz gibi kendisinin Peygamber olduğunu ve hatta Allah’ı sürekli gördüğünü de söylüyor.

Kendisi ile yapılan bir röportajda bu durumu şöyle açıklıyor: 

”AllahûTealâ bize yazdırdığı kitapta o resulün, peygamber olmayan o resulün, biz olduğunu söylüyor. Ayrıca bu resulün biz olduğumuza dair Kur’an’da başka işaretler de mevcut. AllahûTealâDuhan Suresinin 10 – 16. ayeti kerimelerinde şöyle buyuruyor: ‘Onlara apaçık Allah’n bir resulü gelecek de, onlar o resule öğretilmiş deli diyecekler.”’ 

Gelelim Allah’ı görme konusuna. Allah’ı gördünüz mü sorusuna Evrenosoğlu şu yanıtı vermekte:

”Evet Allah’ı gördüm. Yüzlerce, binlerce defa gördüm. Her an da görebilirim.”

Peki Allah ile konuşabiliyor mu Evrenosoğlu? Yine yanıtı kendisi versin:

”Bizim aramızda şu anda 500’den fazla insan, MİHR Vakfının müntesiplerinden 500’den fazla insan her an Allah ile konuşabilir durumdadır.”

2000 YILINDA ABD’DE ALLAH ÜNİVERSİTESİ’Nİ KURDU

Allah tarafından kendisine bir Kur’an yazdırıldığını da ifade eden Evrenosoğlu, bu Kur’an’ın 19 cilt ve 8515 sayfadan ibaret olduğunu bildirmekte.

İşte bu kitap bağlamında kendisine yöneltilen iki soru ve cevapta şöyle:

Sual: Size gelen Zaman Suresi’nde Allah sizin ne olduğunuzu söylemiş?

Cevap: ”Allah, Zaman Suresi’nde bizim Huzur Namazı’nın imamı olduğumuzu söylüyor. Ve ifadesi son derece açık. Biz, orada Allahû Tealâ’nın huzurunda kılınan Huzur Namazının imamıyız.”

Sual: Peygambere de mi namaz kıldırıyorsunuz?

Cevap: ”AllahûTealâ açık bir şekilde Zaman Suresinde belirttiği gibi, şu anda Peygamber Efendimiz de, Hz. İsa da arkamızda namaz kılmaktadır. Vaktiyle Hakk’ın rahmetine kavuştukları için huzur namazının imamı olmuyorlar. Olmaları mümkün değil. Bu sözlerden hiç birisi bize ait değil. AllahûTealâ nasıl söylemişse aynen yazdırmıştır bize. Bütün bunları benimle beraber yüzlerce kardeşimiz görmüştür, gök katlarını, huzur namazını… Biz Allah’ın tarafsız şahitleriyiz.”

Bunun dışında Evrenosoğlu, Allah’tan gelen emirleri vahiy yoluyla aldığını ifade etmekte.

Ona göre Allah’tan gelen bir emirde ‘Allah Üniversitesi”nin kurulmasıdır ki, Evrenosoğlu bu üniversiteyi 2000 yılında ABD’de kurmuştur.

Evrenosoğlu ayrıca dünya dışında da insanlar olduğuna inanmakta, bu inancını da Kur’an’daki 27 ayete dayanarak açıklamakta.

Gelelim siyaset konusunda.

‘SAHTE PEYGAMBERLER’

AKP iktidarı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Evrenosoğlu:

”Çok başarılı bir iktidar olarak değerlendiriyoruz…Eğer Ak Parti iktidarı sizin beğenmediğiniz bir iktidarsa karşılıklı konuşalım da lütfen beğenmediğiniz tarafları bize söyleyin, biz evvelkilerle karşılaştıralım. Bu insanlar dürüst insanlar. ‘Biz, devletin malı deniz, yemeyen domuz zihniyetinin karşısındayız.’ diyorlar. ‘Kimseye yedirmeyiz.’ diyorlar.” 

Evrenosoğlu şahsında bütün bu olup bitenleri, peygamberlik iddiasını, kurulan Allah Üniversitesini ve dahi kendisine kitap yazdırıldığı savını nasıl anlamak, açıklamak gerek peki?

Nitekim bu durum yalnızca onun şahsında tartışabileceğimiz bir tekillikte karşımıza çıkmıyor. Bu noktada tartışmanın aslında görünenden daha derin ve daha önemli olduğunu ifade edebiliriz.

Nitekim bu konular, kurumsal dinler mahiyetinde peygamberlik iddialarının ortaya çıktığı günden beri tartışılıyor. O kadar ki, literatüre geçen ‘sahte peygamberler’ isimli kitaplar bile durumun en önemli göstergesidir.

Sonuç mu; din başta olmak üzere ilahlık, keramet ve elbet peygamberlik konuları antropolojik, sosyolojik ve iktidar başlıklarında ayrı ayrı incelenmesi gereken konulardır. Bu alanlardan birini bile dışarıda bırakarak tartışmak, hadisenin anlaşılabilirliğini zayıflatacaktır. Pek tabi bu durum Evrenosoğlu örneği için de geçerlidir.

İLGİLİ HABER

Odatv.comAydın Tonga

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: