SAĞLIK

Ölümsüzlük…

‘Ölümsüzlüğü başarabilmiş bir canlı türü var’

 ‘Çığır atlatan bir teknolojik buluş

New York’taki Albert Einstein College of Medicine’dan gen bilimciler açıkladı…

MÜMKÜNMÜ?

Brandon Milholland:

”Çığır atlatan bir teknolojik buluş. Saygın uzmanlar bu uğurda çalışıyorlar ve bir 20-30 yıl kadar buralarda takılabilirseniz ömrünüzü sıkı durun 1.000, yazıyla bin, yıla kadar çıkarmanın mümkün olduğunu söylüyorlar.”

Hayflick Limit Teorisi:

”Hücrelerin kendi kendini doğru bir şekilde kopyalama sayısı limitli, işte o limit aşıldıktan sonra geçmiş olsun, yaşlanıyorsunuz. Bu yüzden ölüm kaçınılmaz.”

Biyokimyacılar;

”Hücrelerdeki bu bozuklukları tamir etmeye yarayan enzimlerin, yaşlılıkta da verimli ve doğru yönlendirilmeleri yapmasını sağlamaya çalışıyor.”

Ölümsüzlüğü başarabilmiş bir canlı türü var’

Bir deniz anası türü Turritopsis Nutricula; Kendisine fiziksel bir saldırı olduğunda ya da bir stres yaşadığında gençleşiyor, Tüm hücrelerini birebir ilk haline döndürüyor.

Google’ın kurucusu Larry Page’in bizzat işe aldığı ve 2012’den beri mühendislik bölümünün başında olan fütürist Ray Kurzweil:

”Genlerin tam anlamıyla çözülmesi yapay zeka sayesinde mümkün olacak. Hatalı kopyalanan hücreye uygun enzim yaratılıp uygulanacak ve ölüm sürekli ertelenecek..”

Kurzweil, öngörülerinin yüzde 86’sı doğru çıktığı için dünyadaki bir numaralı gelecek bilimci sayılıyor. Tecrübeli olduğu konular; Yapay zeka, makine öğrenme (makinenin veriye bakıp doğru karar vermesi ve tecrübelerinden öğrenmesi) ve doğal dil işleme (insan zekası kavramları dil ile bağlantılı olarak düşündüğü için yapay zekada da dil ve dilin doğal olması mühim) gibi alanlar…

Kurzweil ölümsüzlük için üç köprülü planı…

1- Az ye, egzersiz yap ve bol uyu  ki 20 yıl kadar bekleyebilesiniz.

2- Hızlanarak gelişen biyoteknoloji devriminden yararlanmak: 220 milyar dolara erişen büyüklüğü ile bu sektör yalnızca sağlıklı kalmamızı sağlamayacak, vücut saatimizi geri sardırabilecek. Gen terapisi, kök hücre tedavisi, klonlama, hücrelerin, dokuların ve organların yenileriyle değiştirilmesi gibi onarıcı tıp denilen alanda çalışmalar son hız sürüyor.

3- Nanoteknoloji ve yapay zeka: Günümüzde teşhis için kullanılan bir hücre kadar küçük nano boyutlu robotlar, 20-30 yıla kalmaz vücudu sürekli denetleyecek, kanserli bir hücre oluştuğu ilk anda onu yok edecek.

Yapay zeka ile ise zihinlerimizi bedenimizin dışında depolamak mümkün olacağından dijital ölümsüzlüğü yakalayabileceğiz.

Dünyanın ileri gelen üniversiteleriyle işbirliği yapan SENS Araştırma Vakfının kurucusu Aubrey de Grey; biyolojik ölümü onarıcı tıp ile alt etmeye çalışan ve anti-ageing denince akla gelen ilk isim 

Grey:

”20 yıla kalmaz her bir yıl geçtikçe ortalama yaşam süresine bir yıl eklenecek, ölüme yaklaşma hızı sıfırlanacak. ;nsan ömrü 1000 yıl olacak..

İnsanlar neden ölümün doğal ve kaçınılmaz olduğunu düşünüyor anlamıyorum. Bunun böyle olmadığını tekrar tekrar açıklamak zorunda kalıyorum.”

Biyolojik ya da değil bir çeşit ölümsüzlük yakalayacağımız Grey’in de iddia ettiği gibi evrimin kaçınılmaz bir parçası mı?

İLGİLİ HABER

Selin Sevindiren

salom
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top