EKONOMİ

Halkbank’a olası yaptırımların etkisini inceleme talimatı

Halkbank’a olası yaptırımların etkisini inceleme talimatı..

“ABD’Lİ YETKİLİ TRUMP’İN HALKBANK TALİMATINI DOĞRULADI”

ABD Maliye Bakanlığı yetkilisi, Başkan Trump’ın Maliye ve Adalet Bakanlığı’na Halkbank’a olası yaptırımların etkisini inceleme talimatı verdi

Türkiye ve ABD arasındaki sorunlardan biri geçtiğimiz Ekim ayında hakkında iddianame açıklanan Halkbank.

ABD Maliye Bakanlığı yetkilisi:

”Başkan Trump Maliye ve Adalet Bakanlığı’na Halkbank’a olası yaptırımların etkisini inceleme talimatı verdi.”

ABD Senatosu’nun Mali İşler Komisyonu’nun kıdemli Demokrat üyesi Oregon Senatörü Ron Wyden ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin’e bir mektup göndererek ABD’de Halkbank hakkında açılan soruşturmaya kendisinin ya da Trump yönetiminden başka yetkililerin müdahale edip etmediğine ilişkin bilgi istedi.

ABD basınına göre:

Senatör Wyden’ın sorusuna yanıt, ABD Maliye Bakanı Yardımcı Vekili Frederick Vaughan’dan geldi.

Vaughan geçtiğimiz hafta gönderdiği mektupta ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin’in 2017 yılı Nisan ayından Kasım ayına kadar üst düzey Türk yetkililerle yedi görüşme yaptığını belirtti.

ABD Maliye Bakanlığı yetkilisi:

”Başkan Donald Trump, Erdoğan’ın konuyu gündeme getirmesinin ardından, Maliye Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’na Halkbank’a yönelik olası ABD yaptırımlarının etkisini incelemeleri talimatı verdi. Türk yetkililer; ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının Halkbank’a olası etkisine ilişkin kaygılarını ifade ettiler.”

ABD Maliye Bakanlığı yetkilisi Frederick Vaughan:

”ABD yönetimi hukuki sürecin devam ettiği konuları hassasiyetle ele almaktadır. Maliye Bakanlığı’nın yaptırımların olası ihlaline ilişkin hala devam eden yargılama süreci ya da olası soruşturmalarla ilgili yorum yapamaz.”

Demokrat Senatör: ”Trump’ın Halkbank talimatı, Ukrayna ilişkilerine benzetiyorum.”

Senato Mali İşler Komisyonu’nun kıdemli üyesi olan Senatör Wyden:

”ABD Maliye Bakanlığı’nın cevabını tatmin edici bulmadım. Cevap mektubu, daha da fazla soru işaretine yol açtı. Başkan Trump hakkında azil soruşturması açılmasına yol açan Ukrayna konusundaki iddialar.. Trump yönetimi yetkililerinin de bu süreçte bir rolü olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi..

Halkbank, ABD tarihinde İran’a yaptırımların delinmesine yönelik en büyük planı uygulamakla suçlanıyor. Kongre’nin Donald Trump ve onun ahbaplarının devlet kontrolundaki bir Türk bankasına ne ölçüde su taşıdığını ve ABD yönetimi yetkililerini şahsi planlarına dahil ederek Ukrayna’da yaptıkları gibi aynı yöntemi uygulayıp uygulamadıklarını bilmesi gerekiyor.”

Bloomberg:

”Erdoğan Halkbank’a yönelik olası yaptırımları engellemek için pek çok kez konuyu Başkan Trump’la görüşmelerinde gündeme getirdi. Trump da Nisan ayındaki telefon görüşmesinin ardından konuyla ilgili olarak ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin ve Adalet Bakanı William Barr’ı görevlendirdi..

İki liderin Nisan ayında yaptığı telefon görüşmesinin ardından Halkbank konusunda bir gelişme yaşanmamış ancak geçtiğimiz Ekim ayında ABD’li savcılar Halkbank’ın dolandırıcılık, kara para aklama ve İran’a yönelik yaptırımları ihlal etmekle suçlandığı iddianameyi açıklamış, iddianamenin açıklanması da Suriye operasyonu nedeniyle Beyaz Saray tarafından Türkiye’ye yönelik yaptırımların açıklandığı bir döneme denk gelmişti.”

The Hill:

”Halkbank iddianamesi zamanlamasının Trump yönetiminin, Türk yetkililerin kaygıları ve Trump’ın şahsi avukatı Rudy Giuliani’nin lobi faaliyetleri sebebiyle iddianameyi geciktirme çabasında olup olmadığına ilişkin soru işaretlerini yarattı..

Demokrat senatörün yönelttiği sorular ve verilen cevabın ‘Başkan Trump’ın, Ukrayna ile ilişkilerinin azil soruşturması kapsamında irdelendiği bir dönemde, şahsi ve iş ilişkilerinin dış politika kararlarını nasıl etkilediğine’ ilişkin soru işaretlerini gündeme getirdi..

Rıza Sarraf davasında, Başkan Trump’ın şahsi avukatı olan Rudy Giuliani, 2017 yılında Sarraf’ın avukatlığını yaptı ve ‘Giuliani’nin Trump’ı dönemin Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı Sarraf’a yönelik suçlamaların düşürülmesi için baskı yapmaya ikna ettiği’ iddiası var; Tillerson o dönem bu iddiayı yalanladı..

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence 17 Ekim günü Suriye konusunu görüşmek üzere gittiği Türkiye’de yaptığı açıklamada Türk yetkililerin yapılan görüşmelerde Halkbank konusunu gündeme getirdiklerini söylemiş ancak bu konuyla federal savcıların ilgilendiğini belirtmişti.”

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: