11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

‘POPÜLİZMİ İKTİDARDAKİLER YAPARSA ÇOK DAHA TEHLİKELİ OLUR

EKONOMİ VE DIŞ POLİTİKA POPÜLİZM ÜZERİNE’!

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül:

“Popülizm, en çok demokrasinin temel niteliklerini hedef alıyor, onu çürütüyor. Ama çok tehlikeli bir ateşi körüklüyorlar”


11’inci Cumhurbaşkanı Gül, ‘Popülizm’ konusunun ele alındığı ‘Bilge Adamlar Oturumu’nda konuşmacı olarak yer aldı.

Düzenlenen zirvenin ikinci gününde, Arnavutluk, Slovenya, Romanya, Hırvatistan, Letonya, Moldova eski Cumhurbaşkanları da konuşmacı olarak yer katıldılar…

“POPÜLİZM”

Gül:

“‘Soğuk Savaş’ döneminin sona ermesinin ardından demokrasi ve özgürlükler çok geniş bir alanda yayılmaya başladığı. Temel hak ve özgürlüklerde daha fazla insan yararlanmaya başladı. 21. yüzyılın ikinci on yılında işlerin geri gitmeye başladığını ifade deyim. Popülist hareketlerin dünyanın birçok yerinde yükselmeye başladı. Bu çok kaygı verici. Özellikle dünyanın önemli ülkelerinin bu tip politikaları tercih etmeye başlamalarının neticeleri muhakkak ki vardır”

‘POPÜLİZMİ İKTİDARDAKİLER YAPARSA ÇOK DAHA TEHLİKELİ OLUR

Abdullah Gül:

”Tarihin en kötü popülizmi 2. Dünya Harbinden önce yaşandı ve bu çok büyük acılara yol açtı..

Bugün gördüğümüz popülizm, otoriter yönetim şeklinde ortaya çıkıyor. Hepsinin ortak özelliği büyük hayal kırıklığı çeken toplumları ve halkları, öfkelerini, onların hissiyatlarını bilinçli bir şekilde hedef alarak, onların zafiyetlerini istismar etmeye başladı. Popülist tarzlar, muhalefetteyken söylem seviyesinde kalır. Tabii çok yıkıcı olur. Bir taraftan kitlelerin hissiyatını ateşlediği için bir şekilde eğitmiş oluyor. Ama iktidardakiler popülizm yaparsa çok daha tehlikeli olur. Çünkü söylemle uygulama birleştiği anda bunun neticeleri gerçekten büyük sıkıntılar getirir ve toplumlara çok büyük zararlar verir. Kısa vadede popülizm netice getirebiliyor. Popülist liderler, popülizmi kendisine yöntem kılan siyasi akımlar; uzun vadede herkesle birlikte kaybediyorlar. Popülizmin sürdürülebilirliği söz konusu değil. Popülist olanlar, halka sadece balık verirler ancak ‘balık nasıl tutulur’ öğretmezler. Bir gün balık bittiğinde de o zaman felaketler ortaya çıkar.” 

‘ATEŞİ KÖRÜKLÜYORLAR

Abdullah Gül:

“Popülizm, en çok demokrasinin temel niteliklerini hedef alıyor, onu çürütüyor..

Adaletin, tarafsız ve bağımsız bir şekilde dağıtılmasını, kamudaki şeffaflığı, hesap verebilirliği, hür basını; bütün bunları hedef alıyorlar. Bütün bunlar, popülizmin ilerlediği ülkelerde geriliyor. Bunları her kıtada görebiliyoruz.  Bunlar temel hak ve özgürlükleri kısıtladığı için; yabancı düşmanlığını göçmenlere karşı düşmanlık, bazı ülkelerde islamofobi, antisemitizm gibi bunları kullanarak sözüm ona çoğunluğun hissiyatına hitap ediyor. Ama çok tehlikeli bir ateşi körüklüyorlar”

EKONOMİ VE DIŞ POLİTİKA POPÜLİZM ÜZERİNE!

Abdullah Gül:

”Dünyanın en büyük petrol, gaz ve altın rezervlerine sahip olan bir ülkenin halkı bugün ne kadar acı çekiyor; bütün ülkelerin adeta oyuncağı haline gelmiş. Halbuki Venezuela, dünyanın en müreffeh ülkelerinden birisi olabilirdi. ‘Good goverments’ dediğimiz, sistemin güzel unsurlarını; hukuk, kuvvetler ayrılığı, şeffaflık, hesap verilebilirlik, bütün bunlar uygulanmış olsaydı böyle bir kaynağı olan ülke bugün en zengin, en mutlu ülke olabilirdi”

“EN HASSAS KONULAR ‘TWİTTER’ ÜZERİNDEN YAPILABİLİYOR!”

Abdullah Gül:

”Popülizm, diplomasinin geleneklerini, dilini hep küçük görür ve onları ihmal eder. Ama hamasi sözler, retorik, dış politikada o kadar tehlikeli ki, sonunda onun esiri haline gelirsiniz ve istemeye istemeye yanlışlara sürüklenirsiniz. Hele hele bunu dünyanın büyük ülkeleri yapmaya kalkarsa dünyaya barış değil, felaket ve güvensizlik getirir. Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkanı’nın seçim kampanyasında yaptığı şeyler geçici zannediliyordu. Ama bugün koskoca bir devlet, en hassas konular ‘Twitter’ üzerinden yapılabiliyorsa bu akıl almaz bir durum. Bunun öngörülemez neticeleri her zaman çıkabilir. Amerika Birleşik Devletleri bir taraftan kendi değerlerini çürütürken bir taraftan da en büyük müttefiki Avrupa’yı, demokrasileri zayıflatıyor. İngiltere’nin AB’den çıkışı ‘Brexit; referandum kararının alınışı da süreci de şöyle bir hatırlarsanız popülist hareketlerin neye mal olduğunu, koskoca bir devleti aciz hale getirdiğini hep beraber görürüz.” 

‘Bütün kusurlarına rağmen demokrasinin mükemmelleştirilmesi gerekir.

Abdullah Gül:

”Bütün kusurlarına rağmen demokrasinin mükemmelleştirilmesi gerekir. Gelirlerdeki adaletsizlikleri gidermek lazım. Bunu gidermenin yolu hiçbir zaman popülizm değil, demokratik değerleri, insan haklarını, hukukun üstünlüğü gibi temel evrensel kriterleri her ülkede güçlendirmekten geçer.”

Kaynak

www.yenicaggazetesi.com.tr

https://www.cafemedyam.com/2019/02/04/ali-babacan-eksenli-yeni-siyasi-partinin-secimlerden-sonra-kurulacagi-bildirildi/

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: