KAYMAKAM REDDETTİ!!!

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu da iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

”Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soruyorum; Söz konusu okulda, öğrencilere Menzil tarikatının kitaplarını dağıtanlar hakkında bir işlem yapılmış mıdır?”

Olayın Gelişimi…

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine bağlı Belören Beldesi Belören Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Abdullah Özbay ve rehber öğretmen Gökhan Öksüz’ün Alevi öğrencilere namaz kılmaları için baskı yaptıkları iddia edilmişdi…

Öğrencilerin aileleri Alevi derneklerine başvurarak şikayetlerini dile getirmiş, Köyün muhtarı da suç duyurusunda bulunmuştu…

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir:

”Olay kamuoyuna yansıdığı günden beri takipediyoruz…Vatandaşları, Eğitim-Sen’deki arkadaşları ve muhtarları da dinleyince işin daha ciddi olduğunu fark ettik. Buradaki Müdür, Müdür yardımcısı ve rehber öğretmen Alevi çocuklarına zorla neler yaptırdığını bu olay basına yansıdıktan sonra gerek Kaymakam aracılığıyla gerek başka aracılarla köylüye, muhtara ve bu olayın örtbas edilmesi adına bir çok çalışma yapılmış. Bu çalışmaları yapan siyasi partiler de dahil. Gördüğümüz tablo çok berbat bir tablo. 21. yüzyılda kendi ülkemizde inancımızdan dolayı çocuklarımıza namaz kıldırmak kimsenin haddi değil, hakkı da değil. Biz bu konuyla ilgili bir basın açıklamasın yapacaktık ama burada gördüklerimiz daha farklı ve daha ciddi. Bunu yarın daha detaylı bir basın açıklamasıyla kamuoyunu bilgilendireceğiz. Pazartesi günü de bütün Alevi örgütleri adına bir basın açıklamasını yapacağız. Pazartesi Gölbaşı’ndaki arkadaşlarımız ve diğer şubedeki arkadaşımızla birlikte vatandaşlar adına savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Hükümet yetkilileri ve ilgili bakan kimse onunla konuşacağız.”

’30 YILDIR BUNUN MÜCADELESİNİ VERİYORUZ’

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir:

”Bu olayın peşini bırakmayacağız ve suç duyurusundan sonra da mutlaka başta müdür olmak üzere orada bu fiili uygulamayı yapan kim varsa soruşturma bitene kadar görevden uzaklaştırması için kamuoyu oluşturacağız.

Bu alçakça bir durum. Bunu hiç bir şekilde izah edemeyiz.

Ve orada başka bir şey daha yapılıyor: Menzil tarikatına ait olan Semerkand dergisini bir müdürün dağıtması ardından kamuoyuna yaptığı açıklaması da zaten kendini ifşa eden bir açıklamaydı.

Bir okul müdürünün bir öğretmenin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde laik bir ülkede eğitim sisteminin ve müfredatın belli olduğu bir ülkede bir eğitimcinin hele bu müdür ise ki hiç kimsenin hakkı yok buna. ‘Ben din öğretiyorum din öğretmek suç ise’ demeye hiç hakkı yoktur. Bu pervasızca ve alçakça bir söylem. Bu gücü nereden alıyorsa biz bunun takipçisi olacağız.

Zorunlu din dersine yıllardır karşı çıkışımızın nedeni tam da bu. Biz Alevi örgütleri 30 yıldır bunun mücadelesini veriyoruz. Zorunlu din derslerinin kaldırılmasını istiyoruz.”

MUHTAR VELİLERİN VE ÖĞRENCİLERİN ŞİKAYETLERİ İLE İLGİLİ BİR DİLEKÇE YAZDI

Belören beldesine bağlı Yeniköy Muhtarı Adbdurrahman Bener :

”Savcılığa dilekçe vererek suç duyurusunda bulundum. Çocuklar psikolojik olarak çöktü. Baskının biran önce bitmesini, okul müdürünün ise görevden alınmasını isteyorum. Olayı ilk olarak komşumuzun kızından öğrendik. Eğitim-Sen’den öğretmenler de gelmişti. Daha sonra kendi oğluma sordum ‘böyle bir şey var mı?’ diye. ‘Evet Baba var. Bize bunları yapıyorlar’ dedi. Müdür ve Rehber öğretmen Alevi öğrencilere, ‘Hz. Ali namaz kılıyordu siz niye namaz kılmıyorsunuz’ diye kızmış.”

Yeniköy Muhtarı Muhtarı Adbdurrahman Bener Gölbaşı Eğitim-Sen ilçe Temsilciliğine bir dilekçe yazarak şikayetlerini dile getirmişti:

”Belören Çok Programlı Anadolu Lisesi Okulu 9-C Sınıfında öğrenim gören Görkem Bener’in velisiyim. Çocuğumun okulunda dinde zorlama olmamasına rağmen mescide gitmesi yönünde baskı yapılıp namaz kılması yönünde psikolojik baskı yapılmakta. Namaz kılanların not yönünde sıkıntı yaşamayacağı, namaz kılmayanların sınıfı geçmesi konusunda sıkıntı yaşayacağı söylenip psikolojik baskı oluşturulmaktadır. Köyümüzdeki bir çok veli çocuğunun bu okulda okumasını istememektedir. Bir eğitim sendikası olarak sizden yardım bekliyoruz.”

MECLİS GÜNDEMİNDE

HDP İstanbul Millletvekili Ali Kenanoğlu iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Kenanoğlu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a şu soruları yöneltti:

1 –) Alevi öğrencilere zorla namaz kıldırılması, Alevi kız öğrencilere başlarının örtülmesi için baskı yapılması, kız öğrencilere beden eğitimi dersinin yasaklanması, kız ve erkek öğrencilerin birbirleriyle konuşmasının yasaklanması, mezuniyet törenine sadece erkek öğrencilerin katılması ve mevlid okutulması ile ilgili iddialara ilişkin olarak; sorumlular hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?

  • a- Başlatılmamışsa neden başlatılmamıştır?
  • b- Başlatılmışsa nasıl bir işlem yapılmıştır?

2 –) Söz konusu okulda, öğrencilere Menzil tarikatının kitaplarını dağıtanlar hakkında bir işlem yapılmış mıdır?”

KAYMAKAM REDDETTİ

Besni Kaymakamı ve Gölbaşı Kaymakamı vekili Bedirhan İmamoğlu Gölbaşı ilçesi Belören Beldesindeki Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde Alevi öğrencilerine namaz kılmaları yönünde baskı yapıldığı iddiaları ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.:

”23 Eylül Çarşamba günü, internet medyasına düşen haberlerde, Adıyaman ili, Gölbaşı ilçesi, Belören Beldesindeki Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde Alevi öğrencilere baskı yapıldığı, kız öğrencilerin başlarını örtmesi için zorlandığı, namaz kılmaları, dini kitaplar dışında kitap okumamaları, kız öğrencilerin beden eğitimi derslerine katılmalarının yasaklandığı, okulda Menzil Tarikatının kitaplarının dağıtıldığı, öğrencilere fiziki ve psikolojik şiddet uygulandığı, mezuniyet törenine sadece erkek öğrencilerin katıldığı ve Menzil Tarikatına ait Haşemi adlı tesiste yapıldığı iddialarıyla ilgili olarak, Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü ile Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü kaymakamlığımız tarafından anında konuyu araştırmak ve incelemek üzere görevlendirilmişlerdir.

İlgili araştırmacıların öğrenci, öğretmen, idareci veli görüşmelerine dayanarak yaptıkları inceleme/araştırma sonucunda basına yansıtılan hiçbir iddianın doğru olmadığı, bu iddiaların maksatlı olarak çıkarılmış olabileceği, zaten Belören Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin son 2 yıldır, Çok Programlı Anadolu Liseleri arasında Adıyaman birincisi olduğu, okulun eğitim-öğretimindeki başarılardan çok memnun olunduğu, belde halkının okuldaki bu başarılar karşısında çok mutlu oldukları ve okulu benimsedikleri anlaşılmıştır.”

İddiaları reddeden okul müdürü Abdullah Özbay:

”Biz sadece öğrencilerimizi değil velilerimizi de birçok konuda uyarıyoruz. Velilerimizin evlerini de ziyaret ediyor ve onlara öğrencilerimizin başarısı için bazı tavsiyelerde bulunuyoruz. Öğrenci ve velilerimizi İslam’a uygun yaşamaya davet etmemiz suç ise evet suç işliyoruz.’

İLGİLİ HABER

gazeteduvar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: