SDG’ye Suriye ordusuna katılma çağrısı

Share this content:

Bogdanov, ‘bu ne kadar hızlı olursa, o kadar iyi olur’

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, omurgasını YPG’nin oluşturduğu SDG’ye Suriye Ordusu’na katılma çağrısı yaptı.

RUSYA ÇAĞRI YAPTI

Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov:

”Suriye Demokratik Güçleri’nin bir an önce Suriye ordusuna katılmaları çağrısında bulunuyoruz. Ne kadar hızlı olursa o kadar iyi olur.

Kürtler ve Suriye hükümeti arasında diyalog sağlanması için Rusya’nın yardıma hazır olduğunu söyleyebilirim..

Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı temelinde barışçıl bir çözüm için bütün taraflarla temas halindeyiz”

‘BAŞKA SEÇENEKLERİ YOK’

Mihail Bogdanov:

”Kürtlerin Suriye ordusu ile iş birliğinden başka bir seçeneği yok.”

Suriye hükümetinden daha önce yapılan açıklamalarda da, Suriye Demokratik Güçleri’ne orduya katılma çağrısında bulunulmuştu. Ancak omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, hükümetin ‘bize katılın’ çağrısını özel statü ve orduda yeniden yapılanma talep ederek geri çevirmişti.

Türkiye’nin 9 Ekim’de Suriye’nin kuzeydoğusunu hedef alan askeri harekât nedeniyle Suriye Demokratik Güçleri ile Şam yönetimi arasında Rusya’nın arabuluculuğunda yakınlaşma olmuştu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da 15 Kasım’da yaptığı açıklamada:

“Suriye ordusuna katılarak Türk işgalcilere karşı savaşmanın, Suriye’nin kuzeyinde kaybedilen toprakları geri almak için doğru bir pozisyon olduğu” konusunda Rusya’nın da yardımıyla Kürt birlikleri ikna etmeye çalıştık..

ABD’nin Suriye’ki aktif silahlı gruplara uyguladığı baskı nedeniyle Kürtlerle görüşmelerde ‘bazen ilerleme bazen de gerileme’ kaydedildiğini ifade etmişti..”

© Deutsche Welle Türkçe

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.