''23 Aralık’ta detayları paylaşacağım!''

Ekrem İmamoğlu açıkladı

Ekrem İmamoğlu, Tunuslu Hayreddin Paşa Konağı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Ekrem İmamoğlu:

”Durmuş olan metro hatlarının ikisi harekete geçirildi ve bu konudaki çalışmalar sürüyor..

Öncelikle, şu anda durmuş olan 8 metro hattının ikisini harekete geçirmiş oluyoruz. Durmuş olan 8 metro hattı derken, takdir edersiniz ki bunların 8’i de ihalesi yapılmış hatlar. Dolayısıyla, yapımcı firmaları belli. Yeniden ihale yapma şansına sahip değiliz..

Biz elbette bulduğumuz finansmanlar ile iyi denetlenen, iyi hizmet alınan bir süreci de hayata geçirerek, bu metro projelerinin, en hızlı şekilde bitmesine dönük bir süreci yönetmeye çalışıyoruz.”

Yabancı kuruluşlardan alınan kredi miktarları…

Ekrem İmamoğlu:

”Krediler ile ilgili çok detay paylaşmak her iki kurum açısından da çok doğru değil..

Ama şunu söyleyebiliriz, daha önceleri görüşülen bazı vadelerin daha üzerinde bir vade sağlanmış durumda..

Daha düşük oranda faiz sağlanmış durumda ve de görüşülen rakamların üzerinde bir rakam sağlanmış durumda..

Dolayısıyla artı değerler üretilerek bir sözleşme yapıldığını ifade edebilirim. İBB’nin aslında zor bir yılını geride bırakıyoruz. Çünkü çok önemli bir faiz ve borç ödeme yılıydı. Arkadaşlarım çok önemli tedbirler aldı..”

Detaylarını paylaşacağım sizinle 23 Aralık’ta

Ekrem İmamoğlu:

”Tasarrufun bize kazandırdığı süreci paylaşacağız. Ve özellikle israfı engelleyerek, bütçeyi nasıl dengelemeye çalıştığımız anlatacağız.

28 milyarın üzerinde bir borcumuz var şu anda. Bu 28 milyarlık borcun tabii ki kısa vadeli planı olan borçlar da var, orta-uzun vadeli ödeme planı olan borçlar da var.”

İstanbul, siyasi çekişmenin tam ortasında…

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu dönemiyle birlikte, AKP  25 yıllık iktidarını bırakmakta en hafif tabiriyle gönülsüz…

Geçmiş dönemde başlanılan projelerin sürdürülmesinde, kaynak sağlanmasında engellemeler, Boğaziçi İmar dahil denetleme, izin süreçlerinden depremle mücadeleye uzanan pek çok alanda yerel yönetimin yetki alanında kısıtlama, dışlama hamleleri tartışmaların odağında.  

KAMU BANKALARI KAPI DUVAR…

Ekrem İmamoğlu:

”Kamu bankalarının kapıları İBB’ye kapalı. Bu nedenle özel bankalara yüzümüzü döndük..

Londra, Berlin, Paris, Strasburg, Kopenhag ziyaretlerinde yatırımcılarla bir araya geldik, projeleri anlattık..

Halihazırda ekonomik krizle yara bere Türkiye’nin kredi notu, güvenilirlilik endeksi düşünüldüğünde yabancı yatırımcıların çantayı hemen açmadıkları ortada..

20 milyar TL’nin üzerinde kaynak ihtiyacımız var. Bunun 11-12 milyarlık tutarı için adres ise metro çalışmaları..

Kamu bankaları hepimize eşit davranmak zorunda. 5 aydır bekliyorum ve daha önce yapmadım ama artık bu zihniyeti şimdi kınıyorum… Günlük ihtiyaçların bile karşılanmadığı kredilerin olduğu noktadayız.”

‘HÜKÜMET ENGELLİYOR MU DİYE SORUYORLAR’

Ekrem İmamoğlu:

”Türkiye’deki siyasi kriz tablosunun da etkisiyle olsa gerek, Avrupa çıkarmasında, bana en yoğun gelen sorular; ‘hükümetle ilişkiler, önümüze engel çıkarılıp çıkarılmadığı, Türkiye AB’den uzaklaşıyor mu” üzerine..

Avrupa Türkiye’nin, Türkiye de Avrupa’nın parçası. Sorun varsa iki tarafın da payı vardır..

Suriye politikasında da özellikle sığınmacılar konusunda Türkiye’nin ağır bir tablo ile yalnız bırakıldığı görüşümü Avrupa başkentlerinde dile getirdim”

YEŞİL HAREKET DALGASI

Ekrem İmamoğlu:

”Avrupa’da özellikle gençler arasında giderek yükselen, siyaseti etkileyecek kadar güçlü dalgalar yaratan çevreci hareketler beni de etkiledi..

Sürdürülebilir yatırım önemli. Dünyanın gelişmiş demokrasilerinde yerel yönetim anlayışında iklim değişikliği, küresel ısınmanın yarattığı risklere göre politikaların üretilip uygulanması, yeşil çevrenin öneminin gündemin ilk sıralarına yerleşmiş olduğunu gördüm..

Avrupa’ya İstanbul’un gelecek vizyonunu anlattık. İstanbul’un sürdürülebilir kalkınmasında turizm, tanıtım, eğitim ayaklarının önemine sıkça değiniyorum. Bunda istihdam sağlanmasından kreşlere yönelik çalışmalara uzanan geniş bir yelpaze de var..

Demokrasi, şeffaflık, kurumsal  yapı, halka açıklık, yatırım, yetenek çekecek cazibe merkezi olma hedeflerimiz ile iddialıyız..

Yıllardır böğrüne hançer saplanıp  hâlâ ayakta kalmayı bir şekilde başaran bu yedi tepe büyülü şehir için alametifarika bohçasında ‘yaratıcı, mutlu, adil bir İstanbul mirası bırakmak’ var… Avrupa’nın doğusunun çekim merkezi yapmak da…

Ama biliyoruz ki AKP iktidarının merkezden yerele yönelik engeli sürdükçe, hedeflere ulaşmak öyle çok da kolay değil. Bunun da bilinciyle hem alternatif çıkışlar arıyoruz hem de ulusal birlik vurgusuyla merkezi yönetimle ilişkileri az çok normale çekmeyi amaçlıyoruz..

AKP’nin kutuplaştırıcı siyasi söylem iklimini devam ettirmesi halinde bunun zor olacağı malum… Ama AKP’nin de yenildiği yerel yönetimlere yönelik “cezalandırma” siyasetinin eninde sonunda kendi ayağına vurmak anlamına geleceğini anlaması gerekiyor..

Göreve geldiğimizde gördük ki, başta metro projeleri olmak üzere, çok sayıda yatırım ne acı ki, finans ihtiyaçları nedeniyle iki yıldır durmuştu. İstanbul’un karşı karşıya kaldığı sorunların aciliyetini hatırlatıyor. İşbirliği modelini yeniden masaya getiriyoruz..

Ekonomik kriz, erken seçim tartışmaları, siyasi çekişme, rant kapışması derken Türkiye’nin her köşesinde olduğu gibi İstanbullu için de yaşam zorlu ..

Betonlaşmaya, ulaşımda zorluklara, tarihi silüetine yönelik ağır tahribatlara karşı acil eylem planının bir an önce yaşama geçmesi şart.”

https://www.cafemedyam.com/2019/11/22/suleymancilar-ve-ekrem-baskan/

İLGİLİ HABER

Yurt Gazetesi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: