GÜNDEM

Aleviler ve siyaset

‘Bize oy vermezseniz inancınızı rahatça yaşayamayacaksınız’

Erdoğan, Kürtler ve Aleviler’e baskı oluşturmak istiyor

Alevi Dernekleri Federasyonu ve Garipdede Dergahı Başkanı Celal Fırat anlatıyor…

Alevilerin kırmızı çizgisi cemevleri ve ilk talepleri iş…

Celal Fırat:

”Yerel seçimler Aleviler için bir ‘hayat meselesi’. Türkiye’de her şey siyaset üzerine kurgulanmış. Siyaset yeri geldiğinde inanca, dine, gelenek, göreneklere yön vermek açısından etkin bir rol alıyor. AKP bunu ciddi bir şekilde yapıyor. Gittiği her yerde kendisine din üzerinden bir kurgu yapıyor. Din üzerinden mağduriyet dili ile iktidar olan bu insan şimdi de din üzerinden insanları mağdur ediyor..

8 Mart’ta İstiklal Caddesi’nde engellenen ve polisin müdahalesine maruz bırakılan kadınlar ve sonrasında yaşanan “ezan” tartışmalarında; Erdoğan, ‘ezanı ıslıkladılar’ diyerek din üzerinden bir kurgu yaptı.”

Erdoğan, Kürtler ve Aleviler’e baskı oluşturmak istiyor

Celal Fırat

Celal Fırat:

”Alevilerin ciddi bir iş bulma sıkıntısı var. Aleviler, yerel belediyelerde kimseyi ötekileştirmeyen bir anlayışın hakim olmasını istiyor. Maalesef Türkiye’de böyle bir belediyecilik yok. Şu anki belediyeler siyasal partilerin arka bahçesi gibi. Bunu şu anda bulunan mevcut siyasal iktidar için söylemiyorum. CHP içerisinde de böyle belediyeler var. Umut ediyoruz ki bu seçimler toplumun daha çok birbirine yanaştığı, ötekileştirilmediği, herkesin birbirinin elinden tuttuğu bir seçim olsun. Ama bu olacak gibi görünmüyor..

31 Mart yerel seçimlerine giderken, Erdoğan özellikle Kürtler ve Aleviler üzerinde baskı oluşturmak istiyor. Fakat bizim halkımız oyunu nereye vereceğini bilir. Alevi toplumu bu ülkenin vicdanıdır. Vicdanlı bir toplumdur. Kendine yapılanı kesinlikle unutmaz.”

Aleviler ‘Kula kulluk yakışır mı?’ ilkesini savunan bir toplum.

Celal Fırat:

”Mazlumdan yana tavır takınan bir kesimiz. Nerede zalimlik yapılıyorsa o zalimin karşısında dikilen bir halkız. Pir Sultanların, Şah Hüseyinlerin evlatlarıyız. Alevi toplumu da tarihini göz önünde bulundurarak ne yapacağına karar verecektir. Alevilik başlı başına bir duruş ve siyasette bir tavırdır. Aleviler siyasetin merkezindedir.”

Bize oy vermezseniz inancınızı rahatça yaşayamayacaksınız

Gülfer Akkaya

Yazar Gülfer Akkaya:

‘AKP ve MHP’nin halka politik olarak verebileceği herhangi bir vaadi yok. Bu yüzden halkı kin ve nefrete sürükleyecek, kutuplaştırıcı, ayrımcı bir dil kullanılıyor..

AKP, iktidarını ayakta tutabilmek için bu dile mahkum. Her gün artan işsizlik, ekonomik kriz, yenilmiş bir dış politika. İnsanlara ne verebilirler ki? Tabanlarını maddi olarak rüşvet, devletin maddi olanakları ve yolsuzlukla beslerken, manevi olarak ‘bize oy vermezseniz inancınızı şimdiki gibi rahatça yaşayamayacaksınız’ yalanı ile tutuyorlar..

Bunun için provokasyon denemelerine başladılar bile. Çünkü gerçekten zor durumdalar ve kullanım tarihleri dolmak üzere. Ayrıca inanılmaz derecede cinsiyetçi politikalar ve söylemler kullanmaktalar. Bir de kente aşkla bağlılık, kente sevdalı olmak gibi kentin mevcut sorunlarını çözmekten uzak, suya sabuna dokunmayan, apolitik, seçim geçiştiren söylemleri öne çıkartıyorlar. Çünkü bir iddiaları, yapacakları faydalı bir iş yok. ‘Adımda Ali’ var diyerek adını pazarlayacak duruma düştüler.”

HDP heybesinde yılların deneyimini taşımakta…

Akkaya:

”CHP ve İYİ Parti, bu seçimlerde ayrımcı söylemlerden ziyade ekonomik kriz gibi ortak sorunları dert edinen, yoksulluğa karşı yerel politik siyasal hat üretmeyi vaat eden yolda ilerlemekteler. HDP ise hep olduğu gibi birlikte yaşamı, barışı, çoğulculuğu, çok dilli ve cinsiyet eşitlikçi yerel yönetimleri savunan açıklamalar yapıyor. Zaten heybesinde yılların deneyimlerini taşımakta.”

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top