Tunceli Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu Oxford’da

Estimated read time 3 min read

Share this content:

Maçoğlu yerel yönetimler deneyimlerini aktardığı İngiltere gezisi dahilinde Oxford’da bir söyleşi gerçekleştirdi.

”Kooperatifler Türkiye’de şirket mantığıyla yönetildiği için kaybetti”

Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu yerel yönetimler deneyimlerini aktardığı İngiltere gezisi dahilinde Oxford Üniversitesi’ne bağlı bir kolejde yoğun ilgiyle karşılaştığı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Maçoğlu kendisine yöneltilen Dersim’deki deneyimin özgünlüğü ve toplumun komünist başkana duyduğu sempatinin sebebi olarak hangi nedenleri gördüğüne dair soruya yanıt vererek başlayan konuşmasında yerel yönetimlere yönelik sosyalist anlayışın temel ilkelerini deneyimlerinden örnekler vererek açıkladı.

Fatih Maçoğlu:

”Yerel yönetimde kararlar, halkla beraber, kolektif şekilde alınıyor. Esas olan, şehrin ekonomik hayatına damga vuran kapsamlı bir program ve plan ile yaklaşmak..

Bu kapsamda üretim ve paylaşım temelli yaklaşımlarımız, kapitalist kar ve ticaret mantığına tamamen zıt. Başarılarımız yalnızca tefeci tüccar sömürüsüne son vermek ve kooperatifin köylüye daha yüksek fiyat verirken tüketiciye uygun fiyata ürün sunulması ile sınırlı değil..

Meseleyi ele alışımız doğadan başladı. Toprağın, bitkinin, arının, yaban hayatının ihtiyaçlarını göz önüne aldık. Toprağa zehir/ilaç verilmediğinde toprak canlandı, orada yetişen bitki, ürünler ve bu bitkilerden yararlanan arı, küçük ve büyükbaş hayvanlar sağlıklı ve verimli ürünler verdi, bu sayede insanların da sağlıklı ve doğal besine kavuştu..

Bunun dağıtımının kooperatif üzerinden kolektif şekilde gerçekleşmesi sayesinde üreticiyle tüketici sağlıklı besine uygun şartlarda ulaşabildi.”

Fatih Maçoğlu:

”Kooperatifler Türkiye’de şirket mantığıyla yönetildiği için kaybetti, ancak kooperatifler şirket değil.”

‘TOPLUMSAL HAREKETLİLİK YİNE YÜKSELECEK

Fatih Maçoğlu:

”Kayyumlar ve ülkenin genel gidişatı üzerine… Halkın iradesinin gasp edilmesine ve her türlü baskıya karşı çıkıyoruz. 2016 darbe girişiminin ardından ülkede toplumsal mücadele açısından şartlar çok zorlaştı ama bugünler geçecek, toplumsal hareketlilik yine yükselecek.”

İLGİLİ HABER

haber.sol

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.