SIYASET

TÜRKİYE İÇİN YENİ BİR SUÇLAMA…

‘Murat Güzel’in 2013 yılından itibaren Albayrak ile yazıştığı görülüyordu.’

‘Kayıt dışı lobicilik’

ABD’de savcılık, Imaad Zuberi isimli bir kişiyi, Türk hükümeti adına kayıt dışı lobicilik yapmakla suçladı.

Savcılık belgelerinde AKP’ye yakın bir Türk işadamının da ismi geçiyor

ABD’de federal savcılar:

”Amerikan seçimlerine yasa dışı yolla yabancı para aktarmakla suçlanan Imaad Zuberi, hakkındaki soruşturmayı engellemek için altı tanığa 6 milyon doları aşkın para teklif etti..

Ayrıca Zuberi, Türkiye, Libya ve Sri Lanka hükümetleri için lobicilik faaliyetleri yürüttü ve bunu Amerikan devletinden gizledi..”

SUÇLAMALARI KABUL ETTİ

ABD vatandaşı Zuberi, Los Angeles’ta çıktığı mahkemede; vergi kaçakçılığı, kampanya finansmanı ihlali ve yabancı devletler adına kayıt dışı lobicilik suçlamalarını kabul etti.

Zuberi, ABD eski Başkanı Barack Obama ve Dışişleri eski Bakanı Hillary Clinton’ın en büyük bağışçıları arasında yer alıyor. 2016’daki seçimleri kazanmasının hemen ardından da Donald Trump’ın en cömert destekçilerinden biri oldu.

AKP’ye yakın işadamı da belgelerde

AP ajansı:

”Soruşturma kayıtlarını inceledik… Zuberi’nin faaliyetlerini araştıran FBI, AKP ile yakın ilişkileri bulunan ve ABD’deki Demokrat Parti’ye yaptığı bağışlarla bilinen Murat Güzel isimli Türk işadamını da sorguladı..

Federal savcılar ve FBI, Murat Güzel’i hem Zuberi’yle hem de bazı ABD’li vekiller ve yabancı yetkililerle yaptığı işler konusunda sorguya çekti..

Soruşturma kapsamında, Zuberi’nin bu yıl içinde Murat Güzel’e verdiği 50 bin dolarlık bir çek de incelendi. Kayıtlara göre Murat Güzel, savcılığın dokunulmazlık güvencesi üzerine yetkililere bilgi verdi..

Ancak mahkeme belgelerine göre, sessiz kalmaları veya yalan ifade vermeleri için para ödendiği ya da teklif edildiği öne sürülen altı tanık arasında Murat Güzel’in de bulunup bulunmadığı net değil.”

Wikileaks belgeleri

Murat Güzel’in adı, Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın e-posta yazışmalarını yayımlayan Wikileaks’in Aralık 2016’da kamuoyuna ifşa ettiği belgelerde de geçiyordu.

Söz konusu belgelerde Murat Güzel’in 2013 yılından itibaren Albayrak ile yazıştığı görülüyordu. Güzel, bir e-postada eski bir Kongre üyesine bir makalede Türkiye’yi önemli bir müttefik olarak yazdırdığı için övünmüştü.

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: