GENEL

‘Bekçi kimlik soramaz’

‘Görevi vatandaşın huzurunu sağlamak olan görevli, makamını vatandaşın huzurunu bozmak için kullandı’

İzmir 35’nci Asliye Ceza Mahkemesi, mahalle bekçilerin yetkileriyle ilgili verdiği kararda, Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nu hatırlattı.

MAHKEME KARAR VERDİ

İzmir Bornova’da iki genç ve mahalle bekçileri arasındaki arbede ve küfürleşme yargıya taşınmıştı.

Mahkeme’den mahalle bekçilerinin kimlik bakma yetkileriyle ilgili karar çıktı.

İki gence aynı saat içerisinde defalarca kimlik kontrolü yapmak isteyen bekçileri haksız gören mahkeme: ‘Görevi vatandaşın huzurunu sağlamak olan görevlinin, makamını vatandaşın huzurunu bozmak için kullandığı belirlenmiştir’ dedi.

İzmir 35’nci Asliye Ceza Mahkemesi, mahalle bekçilerin yetkileriyle ilgili verdiği kararda, Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nu hatırlattı.

Mahkeme:

”Polis vazife ve selahiyetleri kanununun polislere verdiği kimlik sorma ve kaba üst araması yapma yetkisi bekçilere verilmemiştir.”

Bekçilerle yaşanan tartışmada, bekçilere hakaret eden gençlere ise ceza verilmedi. ‘Bekçilerin görev sınırlarını aşmaları, kimlik sorma haklarının olmaması ve vatandaşı zorlamalarından dolayı hakaret suçundan işlem yapılmamıştır’ denildi..

Mahkeme: Bekçi kimlik soramaz Emniyet: Sorabilir

Mahkeme’nin ‘bekçi kimlik soramaz’ kararına karşı açıklama yapan Emniyet, bekçilerin kimlik sorma hakkının olduğunu savundu.

İzmir 35’nci Asliye Ceza Mahkemesi olayla ilgili önceki gün verdiği kararında “bekçilerin kimlik soramayacağına” hükmüne vardı. Mahkeme kararı üzerine,

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) açıklama yaptı:

“Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yönetmeliği’nin 16’ıncı maddesindeki hükme göre bekçilerin şüpheli şahıslara kimlik sorma yetkileri mevcuttur..

İzmir ilinde 09/05/2018 tarihinde meydana gelen ve basında, ‘Çarşı ve Mahalle Bekçileri kimlik soramayacak’ şeklinde yayınlanan haber ile ilgili olarak İzmir 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nce verilen karar sadece o olaya münhasır bir karardır.”

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: