'Amaç hükümetleri güvence altına almak değil'

‘Harp meydanının yanına temel atmayacağız’

Alman otomotiv devi Volkswagen’ın (VW) CEO’su Herbert Diess: “İnsanlar öldürüldüğü müddetçe, bir harp meydanının yanına temel atmayacağız”

Alman otomotiv devi Volkswagen’ın (VW) CEO’su Herbert Diess:

”Manisa’ya fabrika açma planlarımız konusunda, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekatı’na dikkat çekmek isterim. İnsanlar öldürüldüğü müddetçe, bir harp meydanının yanına temel atmayacağız..”

‘Küresel Şirket Olmanın Anlamı

Herbert Diess:

”Son dönemde birçok mektup aldık, kamuoyunda bize çağrılar yapıldı. Bir taraftan Volkswagen’ın siyasi bakımdan tarafsız, salt ekonomik değerlendirmeler ışığında karar alması beklentisi dile getirilirken, diğer taraftan Türkiye kararının ahlaki açıdan gözden geçirilmesi beklentisi gündeme getiriliyor..

Türkiye, büyük pazarı ve gelişmiş sanayisi ile çok uygun bir yatırım lokasyonu oldugunu vurgulamak isterim. Burada yatırım yapmanın Volkswagen’ın ‘ekonomik çıkarına olduğunu’ biliyoruz. Ama buna rağmen son gelişmeler ışığında yeni fabrika açma kararımızı erteledik..

Bu erteleme kararımızın gerekçesini şöyle özetleryebilirim; Eğer şirketler, uluslararası hukuk ve insan haklarının sadece hükümetlerin sorumluluğunda olduğu görüşüyle hareket ederse pazar ekonomisi etik temellerini kaybeder.”

‘İnsanlar öldürüldüğü müddetçe temel atmayacağız

Herbert Diess:

”Alman hükümeti ve Avrupa Birliği’nin, Suriye’nin kuzeyindeki askeri ihtilaf konusundaki değerlendirmesine katılıyoruz. Türkiye’ye yeni yatırım kararına yeşil ışık yakmak için belirlediğimiz koşul:

‘İnsanlar öldürüldüğü müddetçe, bir harp meydanının yanına temel atmayacağız.’

Yaptırımlar, korumacılığa yol açacak nitelik kazanmamalı. Uluslararası ticaret ve yakın ekonomik bağların her zaman barış, refah ve özgürlüğün gelişmesine katkıda bulunduğuna dair inancımı koruyorum.”

VW CEO'su Herbert Diess
VW CEO’su Herbert Diess

‘Amaç hükümetleri güvence altına almak değil

Herbert Diess:

”AKP hükümetiyle yakın ilişkilerimize yönelik eleştiriler var..

Bir otomotiv üretim merkezinin kurulma amacı, bir hükümetin varlığını güvence altına almak değildir..

Üretim merkezleri binlerce kişinin hayatını güvence altına alır. Adil çalışma koşullarının olduğu, güvenli bir işyeri temin eder. Çocukların iyi bir eğitim ve aydınlık bir geleceği için kazanç kapısıdır. Bu insanlar, umutlarının siyasi eylemlerin bir oyuncağına dönüşmemesi beklentisinde haklıdır.”

Türkiye’ye açık kapı…

Herbert Diess:

”Volkswagen’ın Çin, Rusya, Güney Afrika, Brezilya ve ABD gibi pek çok ülkede üretim merkezleri bulunuyor. Bu, küresel bir şirket olmanın gereğidir..

Tüm bu ülkelerin bizim özgürlükçü demokrasi vizyonumuzu paylaşmadığını biliyoruz. Economist’in Demokrasi Endeksi’ne göre, dünya nüfusunun sadece yüzde 4,5’i ‘tümüyle demokratik’ ülkelerde yaşıyor. Geriye kalan yüzde 95,5’inin de gelişim beklentileriyle de ilgilenmek zorundayız..”

Karar verirken bu ‘zorlu dengeyi’ gözetmeye çalışıyoruz

Herbert Diess:

“Türkiye’ye yeni fabrika kararımız kesinleşmedi. Kesin olan ise şu: Etik hareket etmek, basit yanıtlar demek değildir. Bu, hem hükümetler için hem bizim için geçerli..”

İLGİLİ HABER

©Deutsche Welle Türkçe

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: