''Örgüt hala Batı’yı hedef alma imkanına sahip.''

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) bir raporuna göre  IŞİD yeniden örgütleniyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon): ”IŞİD ABD’nin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesini ve Türkiye’nin operasyonunu yeniden örgütlenmek için kullandı ve tekrar Batı’ya saldırı hazırlığı yapabilir.”

‘IŞİD Türkiye’nin Suriye Operasyonundan Faydalandı’

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’nin kuzeyinden bin ABD askerini çekeceklerini açıklamış; takiben de Türkiye tarafından bölgeye Barış Pınarı Harekatı düzenlenmişti. Bu, IŞİD’in yeniden örgütlenmesine olanak sağladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon):

“IŞİD ABD birliklerinin çekilmesini ve ardından gelen Türkiye’nin saldırısını Suriye’deki kaynak ve imkanlarını yeniden yapılandırmak ve yurtdışında saldırı planlama becerisini geliştirmek için kendi çıkarına kullandı..

IŞİD, Batı’yı hedef almak ve dünya genelinde bulunan 19 küresel kolu ve ağına destek sağlamak için ‘zaman ve alana’ sahip olabilir ve uzun vadede Suriye’nin bazı bölgelerinde ‘kontrolü tekrar eline alabilir ve küresel kapsama alanını genişletmeye çalışabilir.”

Savunma İstihbarat Ajansı’nın (DIA) da katkıda bulunduğu belirtilen rapora göre:

”IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin 26 Ekim’de öldürülmesinin, IŞİD’in yeniden örgütlenmesi üzerindeki etkisi az olacak..

IŞİD, ABD’nin yanında IŞİD ile savaşan YPG’ye karşı da saldırı düzenlemek için ‘bazı uyuyan hücreleri aktif hale getirdi’ ..

IŞİD, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna düzenlediği operasyonu ve ABD’nin bölgeden kısmi çekilme planından istifade etti. Örgüt hala Batı’yı hedef alma imkanına sahip.”

Pentagon raporunu kaleme alan Genel Müfettiş Glenn Fine:

”IŞİD mensuplarının Suriye’de Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolundaki gözaltı merkezlerinde tutulan mahkumların firar etmesini sağlama teşebbüsünde bulunması muhtemel..”

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’den gelen tepki sonrası, Suriye’den çekime planını yumuşatmış, ABD askerlerinin bölgede petrol sahalarının korunması için kalacağını belirtmişti.

Pentagon kaynakları da Suriye’den kısmi çekilme tamamlandığında Suriye’de yaklaşık 600 ABD askerinin kalacağı açıklamasını yapmıştı.

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe – amerikaninsesi.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: